Chełmsko Śląskie

opublikowano: 2011-10-03tagi: Chełmsko Śląskie, cystersi, wędrówki po Dolnym Śląsku Sudety, wędrówki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Ciekawym miejscem na weekendowy wypad z rodziną może być właśnie ta niewielka wieś położona nad rzeką Zadrną w kotlinie między Górami Kruczymi na zachodzie i Zaworami na wschodzie ogólnie w Górach Suchych.Z Chełmska Śląskiego do Kamiennej Góry jest 15 km, do Krzeszowa jest 7km a do Lubawki 8km, więc myślę, że do naszej wycieczki możemy dodać na przykład Krzeszów.

Chełmsko Śląskie , 8 out of 10 based on 18 ratings
RynekRynek

W notatkach historycznych pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1289, kiedy to król czeski Wacław II podarował to miasteczko księciu świdnicko - jaworskiemu Bolkowi I.Z tych samych źródeł dowiadujemy się o pladze pożarów, które wybuchały bardzo często w dziejach tego miasteczka powodując ogromne zniszczenia, które potęgowała wybuchająca zaraza i najazdy obcych wojsk.

Po wyzwoleniu, które nastąpiło 10 maja 1945r do wioski (bo po wojnie miasto utraciło prawa miejskie) zaczęli przybywać osadnicy różnych narodowości.Smutną pamiątką po działalności hitlerowców jest mały cmentarz przy ulicy Lubawskiej na, którym spoczywają ciała 77 jeńców z różnych krajów, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców po wstąpieniu wojsk radzieckich.

Odwiedzając Chełmsko Śląskie możemy zobaczyć kościół wybudowany z kamienia,który powstawał przez 14 lat od roku 1670 do roku 1684.Kościół jest bogato wyposażony w rzeźby wykonane z największym kunsztem artystycznym tego okresu.Ambonę wykonał znakomity rzeźbiarz z Krzeszowa Jerzy Schrotter. Portal do plebani ozdobiony jest herbem cystersów z Krzeszowa.

Cystersi mieli duży wpływ na dzieje miasta i jego mieszkańców, przyczynili się do powstania wielu budowli i do rozwoju tkactwa na tym terenie.

W samym rynku podziwiać możemy fontannę obok której stoi figura św. Jana Nepomucena o dość pokaźnych rozmiarach wykonana przez Marcina Urbana. Oprócz fontanny możemy podziwiać barokowe kapliczki przy ulicy Lubawskiej i Kamiennogórskiej oraz oddaloną o 2 km kaplicę św Anny usytuowaną w zacisznym miejscu wokół stacji drogi krzyżowej.
Figura św. NepomucenaFigura św. Nepomucena

Kaplica św. Anny, która zaczęła być niszczona po wojnie w późniejszym czasie została odbudowana i wróciła do dawnej świetności dzięki ofiarności i zaangażowaniu tutejszych mieszkańców. W drodze do niej powstało 14 stacji, które utworzyły unikatową drogę krzyżową, której przejście daje dużo satysfakcji.

Na mnie największe wrażenie podczas zwiedzania Chełmska Śląskiego zrobiły jednak Domki Tkaczy nazwane Dwunastoma Apostołami przy ulicy Sądeckiej. Są one tak atrakcyjne, że wykonano ich wierną kopię w Muzeum Miniatur w Kowarach. Całe zresztą miasteczko w czasie swego ponad 700 letniego istnienia było ściśle związane z tkactwem. W domach Dwunastu Apostołów pracowali tkacze sprowadzeni z Czech przez cystersów.
Ostatni z domów stał w oddaleniu od pozostałych i nazwany był Judaszem niestety spłonął i nie zachował się do naszych czasów.

Obecnie w niektórych domkach mieszkają lokatorzy w jednym jest Muzeum Tkactwa a w jednym kawiarenka
z przemiłym gospodarzem znającym dobrze dzieje Chełmska Śląskiego.
Domki ApostołówDomki Apostołów

Bardzo ciekawą cykliczną imprezą jest Jarmark Tkaczy odbywający się w sierpniu na którym można dowiedzieć się wiele o historii tkactwa na śląsku i zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów związanych z tym zawodem.

Warto również wspomnieć, że niedaleko Chełmska Śląskiego w Okrzeszynie znajduje się turystyczne przejście graniczne do naszych czeskich sąsiadów, które daje nam możliwość wydłużenia naszej wycieczki.

Wydaje się, że jeżeli wybierzemy się na wycieczkę rodzinną do tej pięknej malowniczo położonej wsi w której bardzo widoczne są ślady po okresie kiedy była miasteczkiem to na pewno nie odczujemy zawodu i pozostaną nam miłe wspomnienia i wiele ciekawych wrażeń. Pozostanie na pewno nieco nostalgii bo odnieść można wrażenie, że czas w
tym miejscu w pewnym momencie zatrzymał się. Ale mieszkańcy i włodarze wierzą, że kiedyś wskazówka dygnie.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 18 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Chełmsko Śląskie
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE