Dolnośląskie zabytki w miniaturze - Kowary

opublikowano: 2012-02-18tagi: wycieczki dolnośląskie, Sudety, rodzinne wędrówki, Park Miniatur, Kowary, wędrówki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Kowary znajdują się pomiędzy Karkonoszami a Rudawami Janowickimi, około 7km od znanego sudeckiego kurortu jakim niewątpliwie jest Karpacz. Do Kowar mamy stosunkowo blisko z Kamiennej Góry, z Jeleniej Góry, ze Szklarskiej Poręby nieco dalej z Wałbrzycha. Park Miniatur w Kowarach to na pewno doskonałe miejsce miejsce na rodzinną wędrówkę, bo z pewnością każdy z uczestników znajdzie tutaj coś co go zaintryguje i zaciekawi.Znajduje się na terenie słynnej fabryki dywanów w wykupionych na ten cel części hal.

Dolnośląskie zabytki w miniaturze - Kowary , 10 out of 10 based on 20 ratings Czynny od grudnia do marca w godzinach od 9 00 do 17 00 a latem do 18 00. Bilety normalne 13zł ulgowe 10. Warto zwiedzić w jednym dniu również pobliskie Sztolnie wtedy zwiedzanie obu obiektów jest tańsze za względu na zniżki.

Twórcą tego wspaniałego obiektu jest Marian Piasecki, który po długiej emigracji z Niemiec, gdzie był specem od zabezpieczeń reaktorów jądrowych, wrócił do Polski i w darze dla swojej żony Małgorzaty wybudował tyle zamków i pałaców, że żadna kobieta na świecie nie posiada i nigdy nie posiadała tylu wspaniałych rezydencji.
Pałac w WojanowiePałac w Wojanowie

Makiety wykonane są na ogół w skali 1: 25 co daje możliwość odtworzenia mniejszych detali a odtworzone są one w zdumiewająco wierny oryginałowi sposób. Zobaczyć możemy ponad 30 makiet znanych i cenionych zabytków dolnego śląska takich jak :
Zamek Książ, Bazylika w Krzeszowie, Dwunastu Apostołów, Cerkiew z Sokołowska, Pałac Łomnica, Pałac Wojanów, Kościółek Wang, Schronisko Szwajcarka, Dworek w Karpnikach, Pałac w Karpnikach, Kościół w Lubomierzu, Ratusz z Kowar, Śnieżka, Zamek Kliczków, Ratusz Wrocławski i sporo innych atrakcji.

Wszystko jak naturalne, może nawet ładniejsze, tyle że znacznie mniejsze.Największą z makiet czyli Zamek Książ budowano przez 2 lata i jej koszt wyniósł około 200 tys zł ale efekt jest zdumiewający.Szczegóły i detale architektoniczne są lepiej widoczne i łatwiej je sobie przybliżyć niż w oryginalnym kolosie. Przepięknie odwzorowane całe otoczenie parku łącznie z roślinnością, drzewami i trawą. Widać fosę i piękne tarasy wokół zamku, wszystko wykonane z materiałów doskonale odzwierciedlających strukturę architektoniczną oryginału.Ma się wrażenie, że wszystko to naraz ożyje pojawią się ludzie i zamek zacznie tętnić życiem jak w czasach swojej świetności.
Ogólny widok Zamku KsiążOgólny widok Zamku Książ

Piszę tutaj o makiecie Zamku Książ ale to samo odnosi się do wszystkich budowli znajdujących się w parku miniatur. Ogromna jest wartość dydaktyczna tego miejsca, dużo dowiadujemy się o poszczególnych budowlach, możemy porównać z tymi,które widzieliśmy w naturze i zaplanować odwiedziny tych, których nie dane nam było oglądać w oryginale.

Jesteśmy pełni podziwu dla pasji i zaangażowania ludzi biorących udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Wykonanie makiet to z pewnością majstersztyk ale musimy pamiętać, że wcześniej trzeba było zgromadzić niezbędną dokumentację w postaci planów, szkiców, dokumentów czy zdjęć.

Podczas zwiedzania towarzyszy nam przewodnik, który ma doskonałą wiedzę na temat zgromadzonych zabytków jak i sposobu wykonania ich miniatur. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ponad godzinę ale później postanawiamy jeszcze sami obejść park i utrwalić sobie wiedzę oraz porobić niepowtarzalne zdjęcia.

Ławki umieszczone na terenie parku pozwalają usiąść i odpocząć oraz nasycić wzrok pięknem tego miejsca, które odzwierciedla przecież piękno Dolnego Śląska i Sudetów. Duże wrażenie robią na nas makiety tych miejsc, które znamy i w, których byliśmy, porównywanie ich z oryginałami to wielka frajda. Pięknie wygląda miniatura perły Karkonoszy Śnieżki zarówno w wersji współczesnej jak i wcześniejszej, podobały nam się również domy Dwunastu Apostołów z Chełmska oraz bazyliki w Krzeszowie.
Bazylika w KrzeszowieBazylika w Krzeszowie

Oprócz samych budowli warto zwrócić uwagę na szczegóły odtworzone z wielką dokładnością takie jak wszelkiego rodzaju rzeźby, figury, pojazdy czy postacie z dawnych lat jak
i współczesne. Cieszy oczy również wspaniała roślinność i piękne rzeźby z wikliny umieszczone na terenie całego parku.

Sporo miejsc, które zobaczyliśmy tutaj w zmniejszonej wersji zaplanowaliśmy koniecznie zobaczyć w naturze, więc mamy gotowy scenariusz na kilka następnych rodzinnych wędrówek.

Miejsce to docenia coraz więcej turystów o czym świadczy liczba około 200 tys. odwiedzających rocznie. Sam park jak i jego założyciela doceniano wręczając różne nagrody i wyróżnienia ale myślę, że największą nagrodą dla Pana Piaseckiego i ludzi wykonujących te arcydzieła jest wyraz zachwytu i podziwu malujący się na twarzach zwiedzających.

Eksponaty wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne dlatego mogą znajdować się na otwartej przestrzeni i można je podziwiać przez cały rok.

Obecnie dodatkową atrakcją parku nie związaną z dolnym Śląskiem, są stojące przy wejściu latarnie morskie,które po skompletowaniu pojadą do Łeby, teraz jest ich 5 a docelowo będzie 12 wszystkie wykonane w skali 1 :10.Na terenie parku znajduje się również bar z ciepłymi posiłkami, lody, w pomieszczeniu kawiarnia i sklep z pamiątkami.

W sumie Park Miniatur Dolnego Śląska to miejsce, które można polecić wszystkim turystą bez względu na wiek i zainteresowania, bo na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nam się podobało i ze względu na to, że park cały czas się rozwija, to z pewnością zajrzymy tam jeszcze nie raz.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 20 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Dolnośląskie zabytki w miniaturze - Kowary
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE