Góra Igliczna - Sanktuarium "Maria Śnieżna", schronisko "Na Iglicznej"

opublikowano: 2012-08-07tagi: Góra Igliczna, Maria Śnieżna, Wycieczki po Sudetach, Wycieczki po Dolnym Śląsku, rodzinne wędrówki, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Góra Igliczna znajduje się niedaleko od Międzygórza, Międzylesia, Wilkanowa i dojechać w jej pobliże możemy drogą nr33. Z Międzygórza prowadzą na nią trzy szlaki: zielony, żółty i czerwony.

Góra Igliczna - Sanktuarium "Maria Śnieżna", schronisko "Na Iglicznej" , 5 out of 10 based on 30 ratings
Szlak PapieskiSzlak Papieski

My podczas pierwszego pobytu wybieramy szlak żółty, a za drugim razem podjeżdżamy autem pod leśniczówkę w Wilkanowie skąd jest dużo bliżej a jeżeli ktoś ma problemy z pokonywaniem szlaków, to może w nadleśnictwie załatwić sobie pozwolenie i podjechać bardzo blisko na parking.
IglicznaTu musieliśmy zostawić auto

Po drodze idąc żółtym szlakiem, możemy również zwiedzić "Ogród Bajek", w którym w pięknej scenerii umieszczono rzeźby postaci z najpopularniejszych bajek. Wysokość góry to 847 m n.p.m, nie jest ona zatem zbyt wysoka ale dosyć stroma. Niemiecka nazwa góry to Spitzberg.

Na jej szczycie znajduje się Sanktuarium "Maria Śnieżna" i schronisko "Na Iglicznej", które powstało po gospodzie o nazwie "Maria Śnieżna". Początkiem powstania obecnego kościoła była kopia figury MB z Mariazell wykonana z drzewa lipowego. przywiózł ją wracający z pielgrzymki mieszkaniec Wilkanowa Krzysztof Veit w 1750r.

Umieszczono ją przy rozłożystym buku niedaleko od szczytu a gdy potężna nawałnica z burzami siała spustoszenie w okolicy i przewróciła samo drzewo nie uszkadzając samej figury uznano to za cud i wybudowano w tym miejscu kościół.Sanktuarium to zostało pierwszy raz poświęcone w roku 1750 przez ks. Karola Wintera z Międzylesia.
Wejście do sanktuarium "Maria Śnieżna"Wejście do sanktuarium "Maria Śnieżna"

Do powstania kościoła przyczyniły się też liczne uzdrowienia jak np. odzyskanie wzroku przez chłopca, który wpadł do dołu z wapnem, czy syna młynarza, któremu tryby młyna zmiażdżyły rękę. Sanktuarium należy do diecezji świdnickiej i obecnie opiekę nad nim sprawują oo.redemptyści. Członkowie Solidarności od szeregu lat, biorą udział w pielgrzymce do Sanktuarium " Marii Śnieżnej".

Miejsce to odwiedził trzykrotnie Jan Paweł II :
- 7 lipca 1955r jako ksiądz z grupą studentów
- 20 sierpnia 1961r jako biskup
- 10sierpnia1968r jako kardynał

W roku 1983 Papież dokonał we Wrocławiu koronacji Świętej figury z Sanktuarium "Marii Śnieżnej". Liczne odwiedziny Papierza zaowocowały powstaniem szlaku papieskiego. Kościół może nie imponuje rozmiarami ale jego położenie na szczycie stromej góry sprawia naprawdę niesamowite wrażenie. Wrażenie to potęgują wspaniałe widoki na Śnieżnik, Czarną Górę i panoramę Kotliny Kłodzkiej.
Widok ze szczytuWidok ze szczytu

Na zewnątrz znajdują się ławki i msza polowa w takiej scenerii to na pewno niesamowite przeżycie.Naprawdę jest to bardzo urokliwe miejsce stwarzające niesamowitą atmosferę zadumy i refleksji. Piękne jest również wnętrze samego kościoła z licznymi obrazami i ruchomą szopką wykonaną przez oo. redemptystów i uruchamianą za drobną opłatą.
Stylowe wnętrze schroniskaStylowe wnętrze schroniska

Po zaspokojeniu potrzeb duchowych i estetycznych udajemy się do schroniska obok i zaspokajamy potrzeby bardziej przyziemne w postaci doskonałych pierogów i mocnej kawy. W schronisku oprócz miłego personelu i przyjemnego wystroju wnętrza mamy też wspaniały widok przez okno, co sprawia, że pierogi i kawa smakują wyśmienicie. Z pewnością wyprawę na Górę Igliczną i unikalne sanktuarium możemy zaliczyć do ciekawych i wartych polecenia wycieczek rodzinnych.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 30 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Góra Igliczna
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE