Huta "Julia" Pieszyce

opublikowano: 2015-07-29tagi: Wycieczki dolnośląskie, Huta Julia, Sudety, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Niewątpliwą atrakcją Piechowic jest najstarsza w Karkonoszach Huta Szkła Kryształowego "Julia", której historia sięga 140 lat. Założycielem i pierwszym właścicielem huty był Wilhelm Heckert, który połączył swoją firmę ze znaną hutą Schaffgotscha ze Szklarskiej Poręby. Powstała w ten sposób znana i o wyrobionej światowej marce huta o nazwie "Josephine", która w 1958r, otrzymuje polską nazwę "Julia".

Huta "Julia" Pieszyce , 10 out of 10 based on 2 ratings Po likwidacji filii w Szklarskiej Porębie pozostaje jedyną działającą hutą kryształów z tak długoletnią tradycją w regionie i jedną z niewielu w kraju. To, że huta w Piechowicach działa do dnia dzisiejszego, jest również zasługą polskiej rodziny, która przejęła ją po amerykanach po ogłoszeniu przez nich upadłości w 1999r.
W sklepie z kryształamiW sklepie z kryształami

Piechowice leżą w pobliżu Szklarskiej Poręby przy drodze E 65 w kierunku Karpacza. Hutę zwiedzać możemy codziennie od 9:30 do 18:00 a w weekendy do 17:00; bilet normalny kosztuje 17zł a ulgowy 13zł. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem a niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych turystów jest możliwość udziału w warsztatach, gdzie szkolą się na przyszłych "hutników" zdobywając na początek Dyplom Młodego Hutnika.
Kryształowe cudaKryształowe cuda

Zwiedzanie huty dostarczyło nam sporo wrażeń i umożliwiło poznanie pracy ludzi wykonujących zawód hutnika szkła kryształowego. Jest to z pewnością zajęcie wymagające olbrzymich umiejętności i dużego doświadczenia a sporą część załogi stanowią prawdziwi artyści z wieloletnim doświadczeniem.

Aby powstał efekt końcowy w postaci gotowego "kryształu" musi on przejść po kolei przez ręce aż siedemdziesięciu pracowników. Turyści mają możliwość prześledzenia kolejnych etapów produkcji podczas normalnego funkcjonowania zakładu. Z pewnością najbardziej widowiskowy jest proces wytapiania i wydmuchiwania szkła. Podczas, którego z kawałka gorącego szkła wyciągniętego z pieca hutniczego poprzez wydmuchiwanie i formowanie odpowiednimi przyrządami powstaje konkretny kształt naczynia, który poddawany jest dalszej obróbce. Specjalnie dla naszej grupy w celach pokazowych pracownik wykonał pięknego słonia.
WydmuchiwanieWydmuchiwanie
Cykl produkcjiCykl produkcji

Mniej efektowne ale bardzo pracochłonne są inne etapy produkcji jak np. zdobienie kryształu, które wymaga dużych umiejętności i doświadczenia a polega przeważnie na szlifowaniu zdobień według wcześniej przygotowanej siatki graficznej. Na żadnym ze stanowisk nie zauważyliśmy zastosowania jakichś supernowoczesnych technologi, raczej praca sprowadza się do manualnych zdolności pracowników.

Pani przewodnik zaopatrzona w "system nagłaśniający", ze względu na panujący hałas, jest obeznana w temacie i potrafi wzbudzić zainteresowanie u zwiedzających. Obejrzenie wszystkich stanowisk i wysłuchanie relacji pani oprowadzającej zajmuje nam około 45 minut i umożliwia nam wkroczenie w fascynujący świat ukazujący piękno kryształu i sposób jego wykonania.

Ale kryształowe cuda w całej okazałości podziwiać możemy w przyległych do huty sklepach, gdzie w jednym wystawione są kryształy ze szkła białego w drugim z kolorowego, ich piękna oczywiście opisać się nie da, trzeba tam być i samemu zobaczyć.

Na pamiątkę kupujemy sobie pięknego kryształowego słonia i idziemy ochłonąć do kawiarni znajdującej się na terenie obiektu. Fundujemy sobie kawę i napoje chłodzące oczywiście nalane do kryształowych naczyń. Wycieczka z pewnością udana i godna polecenia.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 2 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Huta Julia
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE