Jaskinia na Pomezi

opublikowano: 2015-11-17tagi: Jaskinia na Pomezi, wycieczki dolnośląskie, Mieroszów, Sudety

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Podczas urlopu w Górach Opawskich bardzo blisko mieliśmy do największej w Czechach jaskini krasowej. Znajduje się ona na trasie Paczków - Javornik - Jesenik w odległości 2km od miejscowości Lipowe Łaźnie (Lipova Lazne). Jest ona mniejsza od naszej Jaskini Niedźwiedziej ale osobiście bardziej ją polecam zwiedzającym.

Jaskinia na Pomezi , 10 out of 10 based on 3 ratings Po pierwsze nie trzeba się na jej zwiedzanie zapisywać z dużym wyprzedzeniem a po drugie nie jesteśmy poganiani przez przewodnika i mamy czas na spokojne zwiedzanie i zrobienie pięknych zdjęć, bo w tym miejscu każde zdjęcie będzie piękne.
02
03

Jaskinia na Pomezi jest jaskinią krasową,czyli powstałą poprzez rozpuszczanie skał przez wodę w wyniku czego powstają różnego rodzaju nacieki w postaci stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów, kaskad i jeziorek wodnych a mówiąc normalnym językiem pięknych i barwnych form skalnych o fantastycznych kształtach. Jest to proces długotrwały, ponieważ warstwa naciekowa powiększa się o około 3mm w skali roku, czyli zwiedzana przez nas jaskinia powstawała tysiące lat.
10

Długość trasy to 1700m a zwiedzanie trwa około godziny, przy czym należy pamiętać o jakiejś kurtałce, bo temperatura tam jest stała i wynosi około 7 stopni. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc w jaskini należą :Sala Lodowa, Sala ze Smutną Wierzbą, Rzymskie Łaźnie, Biała Sala, Sala Królewska(największa), Sala z Amboną, Błotnista Sala.
13

Przewodniczka zwróciła nam również uwagę na naciek w kształcie wielkiego serca i nawet pozwoliła go dotknąć (co jest zabronione w przypadku innych form) przy czym należało pomyśleć życzenie, które ma się nam spełnić.

Przed wejściem do jaskini możemy jeszcze zobaczyć ekspozycję skał występujących w regionie. Jest też bezpłatny parking oraz bufet i sklep z pamiątkami.
Bilet normalny kosztuje 110 CZK a seniorzy zapłacą tylko 80 CZK. Godziny i dni otwarcia najlepiej zweryfikować na czeskiej stronie jaskini, bo mogą się zmieniać. Wycieczkę tą z pewnością zaliczymy do wyjątkowych ze względu na walory estetyczne i poznawcze a mówiąc normalnie Było Pięknie !

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 3 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Jaskinia na Pomezi
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE