Jezioro Bystrzyckie

opublikowano: 2011-09-12tagi: Jezioro Bystrzyckie, wędrówki, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Jezioro Bystrzyckie to miejsce często odwiedzane przeze mnie jak i podczas późniejszego rodzinnego wędrowania.

Jezioro Bystrzyckie , 7 out of 10 based on 38 ratings Zawsze jak przyjeżdżała rodzina z innej części kraju lub z zagranicy to obowiązkowym miejscem, które trzeba było odwiedzić było jezioro z jego drewnianym a później wiszącym mostem z kajakami i rowerami wodnymi z niebrzydkim miejscem do kąpieli i restauracjom "Wodniak", która funkcjonuje do dzisiaj i ma dość ciekawe wnętrze oraz przestronne tarasy z których można podziwiać jezioro.
Taras na WodniakuTaras na Wodniaku

Czasami udało się przenocować w kempingu lub na polu namiotowym na "Słonecznej" lub z tyłu za domkami gdzie też było pole namiotowe. Za młodych lat najczęściej rozbijało się namioty na dziko w pobliżu tamy fundując sobie nocne pływanie przy blasku księżyca i palącego się ogniska.

Podczas kolejnych odwiedzin samo jezioro jak i jego otoczenie wyglądało różnie w zależności od ogólnej sytuacji w kraju jak i od tego kto był tam gospodarzem. Mimo różnego standardu Jezioro Bystrzyckie zawsze było tłumnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców z powodu braku innych jezior w najbliższej okolicy.

Jezioro Bystrzyckie jest jeziorem zaporowym o powierzchni około 51ha, długości 3,2 km, głębokości do 30m, gromadzi około 8 mln metrów sześciennych wody. Powstało w okresie wzmożonych powodzi aby chronić pobliskie miejscowości przed zalaniem.

Aby powstało jezioro trzeba było zatopić znaną z wydobycia rud srebra i ołowiu osadę o nazwie Schlesiertal.Obecnie za tamą znajduje się Lubachów. Budowę tamy ukończono w roku 1914 i ma ona 44m wysokości, 230m długości, grubość jej u dołu to 29m a u góry 3,5m. Jak widać liczby dość imponujące no ale starczy tej matematyki.

Bardzo ciekawym przedsięwzięciem technicznym była elektrownia, której budowę ukończono w 1917r i która obecnie stanowi zabytek techniki.
Spacer po tamie robi naprawdę imponujące wrażenie ze względu na piękny widok na Jezioro Bystrzyckie jak i piękno samej tamy.
Tama BystrzyckaTama Bystrzycka

Godnym polecenia podczas rodzinnego wędrowania jest też spacer od Wodniaka poprzez tamę wokół całego jeziora nie jest to zbyt wyczerpujące a pozostaje w pamięci.

Myślę, że zawsze było i nadal warto odwiedzić Jezioro Bystrzyckie, nie jest to na pewno turystyczny szlagier ale ma swoje zalety i na pewno doceni je każdy turysta, który ceni piękne zakątki i nie szuka wielkich wrażeń.

Poopalać się na pewno jest gdzie,popływać łódką kajakiem czy rowerem wodnym też można, zamoczyć się w wodzie też od biedy się da. Gastronomia też jest loda, kawę czy piwko zaliczyć można. Wędkarze znajdą tutaj też miejsce dla siebie. Czyli przyjemnego wypoczynku i miłych wrażeń z nad Jeziora Bystrzyckiego.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 38 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Jezioro Bystrzyckie
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE