Kamienna Góra - Podziemia

opublikowano: 2014-05-18tagi: wycieczki dolnośląskie, Kamienna Góra, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Kamienna Góra -Sztolnie "Arado" W roku 2012 w maju udostępniono turystom do zwiedzania podziemną sztolnię znajdującą się pod Górą Parkową, czyli niemal pod samym centrum Kamiennej Góry. Jest to jedyne miasto w Polsce pod, którym znajduje się tak rozległa sieć tuneli i sztolni. Przeznaczenie i rola jaką miały pełnić te obiekty nie jest do dnia dzisiejszego w pełni wyjaśniona.

Kamienna Góra - Podziemia , 8 out of 10 based on 4 ratings
"Niemcy" pilnują "Niemcy" pilnują
W podziemiachW podziemiach


Istnieje kilka hipotez wśród, których wymienić możemy te najważniejsze:

- miały służyć jako potężne schrony przeciwlotnicze mogące pomieścić kilka tysięcy ludzi
- miały tam być tajne laboratoria Hitlera do badań nad bronią, która miała zmienić losy wojny
- przygotowywano fabryki do produkcji pocisków V1 i V2
- miał być produkowany samolot tak zwane "jedno skrzydło" według projektu "Arado"do przenoszenia pocisków o dużym ciężarze na większe odległości np. z Niemiec do USA
- powstawał tam duży podziemny szpital
- jedna z teorii mówi nawet o badaniach nad UFO

Nie ulega jednak wątpliwości, że do Kamiennej góry przeniesiono szereg fabryk zbrojeniowych z głębi rzeszy, gdzie były bombardowane przez samoloty wroga. Z pewnością znajdowała się tam fabryka łożysk tocznych o strategicznym znaczeniu dla przemysłu zbrojeniowego trzeciej rzeszy.

Do prac w tych fabrykach potrzebowano ludzi a jeszcze większe zapotrzebowanie na siłę roboczą było w budowanych sztolniach i podziemnych halach. Dlatego w Kamiennej Górze i okolicach powstawały obozy i rozbudowywano filie obozu Gross Rozen. Ludzi potrzeba było dużo bo w katorżniczych warunkach pracy ludzie nie wytrzymywali długo i umierali po kilkunastu dniach. Paradoksalnie śmierć była dla nich wybawieniem, bo wiedzieli doskonale, że żywi z tego miejsca wyjść nie mogą.
W "pasiakach"W "pasiakach"

Dlatego uważam, że bardzo na miejscu było zainspirowane przez przewodnika czczenie minutą ciszy pamięci tych, którzy tam zginęli w nieludzkich warunkach. Byliśmy już we wszystkich tego typu podziemiach w Sudetach i nigdzie z podobnym gestem się nie spotkaliśmy. Dla nas jest to atrakcja turystyczna, ale pamiętać należy, że podczas wojny było to miejsce kaźni i męczeństwa a przy budowie zwiedzanej przez nas sztolni zginęło około 5 tys ludzi.

Szacuje się, że pod Kamienną górą wykuto 11 km. podziemnych tuneli w różnych miejscach i na wielu poziomach, odkryto 10 wejść do nich a więc przygotowana do zwiedzania trasa o długości 500 m to tylko niewielki fragment potężnego, pełnego tajemnic podziemnego miasta pod miastem.
korytarz do fabryki łożysk korytarz do fabryki łożysk

Wybrać się na zwiedzanie przygotowanej dla turystów trasy z pewnością warto, bo od samego początku wczuć się można w atmosferę tamtych lat czyli okresu II wojny światowej. Widać ludzi poprzebieranych w mundury SS wkoło sporo broni i sprzętu przypominającego tamte lata a jak trafi się na często odbywające się inscenizacje to już pełnia szczęścia.

W kasie zamiast biletu dostajemy przepustkę jednorazową, bo to przecież teren wojskowy. Normalna kosztuje 15zł a ulgowa 10zł. Sztolnia czynna jest codziennie od 10 do 17 a w soboty i niedziele od 10 do 18 Wewnątrz, gdy uda nam się przejść koło wartowni gdzie drzemie nieco "nabuzowany" niemiecki wartownik, czeka na nas sporo atrakcji, między innymi zbiór różnego rodzaju broni używanej w okresie wojny.

Zobaczymy kilka karabinów, części pocisku V1 i V2,bombę tak zwana "ryczącą krowę", pocisk propagandowy w którym umieszczano ulotki mające nakłonić do poddania się. Są też karabiny z samolotów - z messerschmitta, który rozbił się pod Bolkowem i działko z samolotu IŁ - 2. Uwagę naszą w podziemnej ekspozycji z pewnością przykuje część skrzydła mitycznego samolotu "Arado" 555, jest to konstrukcja samolotu tak zwanego "jednego skrzydła", który podobno miał być zaprojektowany w podziemnych biurach konstrukcyjnych i wykonany w halach produkcyjnych znajdujących się w podziemiach Kamiennej Góry.
Samolot "Arado"Samolot "Arado"

Przewodnik pokaże nam tajemnicze podziemne laboratorium chemiczne, w którym znajdują różnego rodzaju rurki i menzurki oraz beczki z różnymi substancjami. Spotkamy też "ludzi w pasiakach" pracujących przy wywożeniu urobku. Natkniemy się na patrol SS, który przepuści nas dopiero po negocjacjach z przewodnikiem i otrzymaniu od niego łapówki w postaci amerykańskich papierosów.

W głębi jednego z korytarzy umieszczona jest rozdzielnia elektryczna z różnymi urządzeniami i przyrządami. Jeden z korytarzy jest częściowo zalany i prowadzić miał do dawnej fabryki łożysk tocznych. Natrafimy też na makietę pocisku V2. Całość podziemnej ekspozycji uzupełnia ciekawa iluminacja świetlna i efekty dźwiękowe.
Tajemnicze labolatoriumTajemnicze labolatorium
RozdzielniaRozdzielnia

Nie sposób nie wspomnieć o eksponacie znajdującym się w jednej ze skrzyń z charakterystyczną "czarną gapą" a mianowicie o częściach oryginalnej "Enigmy"czyli niemieckiej maszyny szyfrującej, którą rozpracowali trzej polscy inżynierowie i miało to duże znaczenie w dziejach II wojny światowej. Jej nowoczesna replika znajduje się w muzeum na powierzchni, gdzie przewodnik zaprowadził nas po wyjściu z podziemi.

Muzeum to pewnie zbyt szumna nazwa, bo jest to niezbyt wielkie pomieszczenie, w którym znajdują zgromadzone eksponaty, takie jak karabiny, pociski, przedmioty znalezione podczas prac przy odbudowie sztolni.
Mini muzeumMini muzeum

Tutaj rola przewodnika się kończy a my możemy wejść po schodach na Górę Parkową, gdzie obejrzymy kolekcję zmechanizowanego sprzętu bojowego w postaci wozów opancerzonych, armat, haubic i innych dział. Jest to doskonałe uzupełnienie podziemnej trasy i tematycznie wiąże się z II wojną światową.
Na powierzchniNa powierzchni
Działo przeciwlotniczeDziało przeciwlotnicze

W sumie z wycieczki jesteśmy zadowoleni i liczymy, że dalsze badania podziemnych korytarzy Kamiennej Góry zaowocują znacznym powiększeniem trasy turystycznej i konieczna będzie kolejna wizyta w tym miejscu.
.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 4 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Arado
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE