Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa.

opublikowano: 2012-07-09tagi: wycieczki dolnośląskie, wycieczki po Sudetach, Rudawy Janowickie, Wielka Kopa, Kolorowe Jeziorka

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Jest to kolejna atrakcja Rudaw Janowickich, znajdujących się pomiędzy Kotliną Kamiennogórską i Kotliną Jeleniogórską, w bliskim sąsiedztwie Karkonoszy. dojechać możemy skręcając z drogi nr 5 do miejscowości Wieściszowice, gdzie trafimy na bezpłatny parking, z którego zielonym szlakiem ruszamy na szczyt Wielkiej Kopy.

Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa. , 5 out of 10 based on 13 ratings Jest to najwyższy szczyt wschodniej części Rudaw Janowickich o wysokości 871 m n.p.m.Po dotarciu na szczyt możemy cieszyć wzrok piękną panoramą wzgórz Bramy Lubawskiej, Gór Kruczych, Gór Wałbrzyskich, Gór Lisich.
Widok z Wielkiej KopyWidok z Wielkiej Kopy

Samo podejście jest średnio uciążliwe i myślę,że wyruszając na rodzinną wędrówkę nie powinniśmy mieć większych kłopotów z dotarciem na szczyt. Przed wojną na szczycie stała drewniana wieża widokowa, która miała 15 m wysokości, był też schron i ławeczki dla zmęczonych turystów co z pewnością przyczyniało się do większej atrakcyjności tego miejsca.

Szczyt Wielkiej Kopy to kulminacyjny punkt naszej wyprawy ale po drodze na zielonym szlaku jest wiele innych atrakcji. Do najbardziej znanych i od dawna odwiedzanych przez turystów należą z pewnością "Kolorowe Jeziorka", które swą nazwę zawdzięczają barwą zdecydowanie odmienną od tradycyjnych jezior. Usytuowane są na wysokości od 560 do 640 m n.p.m. i noszą nazwy: "Purpurowe Jeziorko", "Błękitne Jeziorko", "Zielone Jeziorko", kiedyś było jeszcze "Żółte Jeziorko", ale obecnie nie istnieje.

Te cuda natury, bo tak chyba można je nazwać, zawdzięczają swoje powstanie kopalnią łupka pirytowego z którego otrzymywano kwas siarkowy. Jeziorka powstały po zamknięciu kopalń gdy wyrobiska zalała woda, w której rozpuściły się związki chemiczne znajdujące znajdujące się w miejscach eksploatacji związków pirytu i spowodowały zabarwienie wody. Złoża pirytów odkryto w XVIII w. uruchamiając kopalnie początkowo odkrywkowe a później głębinowe.

Pierwszą była kopalnia "Nadzieja" powstała w roku 1785 i pozostałością po niej jest "Purpurowe jeziorko". Następna to powstała w 1793 r. kopalnia "Nowe Szczęście" i dzięki temu mamy teraz "Błękitne Jeziorko" a do utworzenia "Zielonego Jeziorka przyczyniła się powstała w roku1796 kopalnia "Gustaw". Występowanie w tak bliskiej odległości tych trzech jeziorek o tak niezwykłych barwach naprawdę sprawia niesamowite wrażenie i czyni to miejsce bardzo unikalnym wręcz bajkowym.

Zielony szlak jest jednocześnie trasą dydaktyczną a umieszczone tablice dostarczają nam sporo informacji o jeziorkach.

Purpurowe Jeziorko


Jest większe od trzech pozostałych, jego długość około 430m, a szerokość około 110m. Głębokość jeziorka miejscami sięga 150m. Purpurowy kolor zawdzięcza dużej zawartości związków żelaza i siarki, ta ostatnia nadaje wodzie specyficzny zapach, który czasami czuć w powietrzu.
Purpurowe JeziorkoPurpurowe Jeziorko

Błękitne Jeziorko


Znajduje się na wysokości około 635 m n.p.m., kolor zawdzięcza występującym tu związkom miedzi. Woda w przeciwieństwie do poprzedniego jeziorka jest czysta i bez zapachu. Szerokość wyrobiska wynosi około 40m a długość 150m.
Błękitne JeziorkoBłękitne Jeziorko

Zielone Jeziorko


Zwane również "Czarnym Jeziorkiem"leży najwyżej bona wysokości 730m n.p.m.Jest najmniejsze i ma 50m szerokości i 50m długości.Jego zielona barwa spowodowana jest występowaniem związków miedzi. W bardzo gorące i such lato woda okresowo zanika.
Zielone JeziorkoZielone Jeziorko

Oprócz samych jeziorek na turystów czekają jeszcze inne atrakcje w postaci zjazdu na linie nad przepaścią i nad "Purpurowym Jeziorkiem" ale to chyba przeznaczone jest dla bardziej odważnych, chociaż przy nas korzystał z niej młody chłopiec.

Oprócz tego możemy skorzystać z możliwości przejażdżki na pięknym koniu, który osiodłany czeka na chętnych. Jest też małe zaplecze gastronomiczne gdzie można spokojnie usiąść, posilić się, wypić kawę czy zaliczyć kiełbaskę z rusztu.

Piękne otoczenie jeziorek i wspaniałe widoki z Wielkiej Kopy sprawiają, że możemy polecić to miejsce wszystkim turystą ceniącym piękno przyrody i z pewnością docenią oni unikalne walory zielonego szlaku i ścieżki dydaktycznej z nim związanej.
Nad kolorowym jeziorkiemNad kolorowym jeziorkiem
Nad jeziorkiemNad jeziorkiem


OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 13 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Kolorowe Jeziorka - Wielka Kopa
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE