Kopalnia" Nowa Ruda" - muzeum górnictwa

opublikowano: 2012-01-21tagi: wycieczki dolnośląskie, Sudety, Nowa Ruda, muzeum, rodzinne wędrówki, wędrówki po Sudetach, wędrówki po Dolnym Śląsku

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Obecnie na terenie jednej z największych kopalń na Dolnym Śląsku znajduje się muzeum górnictwa, gdzie możemy zapoznać się z trudnymi warunkami pracy pod ziemią, poznać historię górnictwa na tych ziemiach. Do muzeum na terenie byłej kopalni "Nowa Ruda" dojechać możemy z Wałbrzycha drogą 381 przez Jedlinę Zdrój i Głuszycę, z Dzierżoniowa drogą 384, z Kłodzka drogą 381 a z Mieroszowa najlepiej jechać przez Czechy przekraczając przejście graniczne w Golińsku i Otowicach.

Kopalnia" Nowa Ruda" - muzeum górnictwa , 9 out of 10 based on 40 ratings Zwiedzać obiekt można przez cały rok za wyjątkiem najważniejszych świąt w godzinach od 9 do 17-tej.Zaplecze turystyczne jest bardzo dobre, mamy do dyspozycji parking, restaurację, sklep z pamiątkami więc nie ma powodu do narzekań.

Dla naszej rodziny wycieczka ta ma szczególny klimat, ponieważ duża część rodziny związana była z górnictwem i nasi przodkowie przyjechali tu jako repatrianci z Francji gdzie pracowali pod ziemią w trudnych warunkach. Wcześniej podczas innej rodzinnej wędrówki odwiedziliśmy już "Muzeum Stara Kopalnia "w Wałbrzychu o podobnym charakterze.
makiety, stroje i kuflemakiety, stroje i kufle

Teren muzeum w Nowej Rudzie jest ściśle związany z górnictwem już od XV wieku.Zwiedzana przez nas kopalnia wcześniej należała do Niemiec i nazywała się " Ruben" gdzie oprócz węgla wydobywano bardzo cenny łupek ogniotrwały.

Praca w tej kopalni zarówno za Niemca jak i po wojnie należała do bardzo niebezpiecznych ze względu na potężne wyrzuty gazów i skał. Do roku 1955 było ich łącznie około 600, przy czym najgroźniejszy miał miejsce w 1940r gdzie zginęło 187 ludzi.

Po wojnie po połączeniu trzech kopalń powstała kopalnia "Nowa Ruda" w której zatrudnienie znalazła większość mieszkańców miasta i przyległych miejscowości. Prawie każdy mieszkaniec pośrednio lub bezpośrednio związany był z górnictwem. Dlatego kiedy ostatecznie we wrześniu 1994r kopalnię ostatecznie zamknięto był to cios dla okolicznych mieszkańców- cios, którego skutki wielu z nich odczuwa do dnia dzisiejszego.

Nie wszyscy zgadzają się, z tym, że zamknięcie kopalni miało uzasadnienie ekonomiczne, niektórzy uważają to za decyzję polityczną.Myślę jedna, że turysta raczej powinien się skupić na walorach turystycznych tego miejsca a te są niezaprzeczalne.

Całą trasę zwiedzania umownie można by podzielić na trzy części:
- zabudowania
- część nadziemna
- podziemia

Wśród zabudowań na szczególna uwagę zasługują szyby górnicze górujące nad otoczeniem i piece o unikalnej wartości.

W części naziemnej zapoznać się możemy z wieloma eksponatami umieszczonymi w salach wystawowych i związanych z wydobyciem węgla:

- spotykamy ty urządzenia służące górnikom do pracy takie jak, kilofy, łopaty, świdry do wiercenia,młoty pneumatyczne
- urządzenia zabezpieczające pracę górnika typu maski górnicze, pochłaniacze, butle z tlenem, metanomierze, lampy górnicze
- ubrania stosowane przez górników zarówno podczas codziennej pracy jak i te galowe odświętne
- bardzo ciekawa jest galeria rzeźb jakie w ramach relaksu po pracy wykonywali górnicy, oczywiście w większości prac dominuje tematyka górnicza.Ponieważ sam zajmuje się rzeźbą prace te bardzo mnie zaciekawiły i poświęciłem im nieco więcej uwagi
- podziwiać też możemy skamieniałości drzew, roślin i zwierząt na jakie natrafili górnicy podczas pracy pod ziemią.
- jakby osobną część stanowią minerały wyeksponowane w tutejszym muzeum jest ich dużo i są naprawdę piękne i ciekawe.
- zobaczyć też możemy różnego rodzaju aparaty telefoniczne i centralki służące do kontaktowania się górników przeważnie z powierzchnią często aby zawiadomić o grożącym im niebezpieczeństwie.
- są też kufle do piwa, które służyły podczas barbórkowych biesiad piwnych
- oglądać też możemy makiety różnego rodzaju urządzeń górniczych jak np. taśmy czy wyciągarki
- jest tez stanowisko dowodzenia czyli miejsce z którego zarządzano pracą kopalni
stanowisko dowodzeniastanowisko dowodzenia

Po zwiedzeniu ekspozycji na powierzchni wyposażeni zostajemy w kaski i lampy górnicze i sztolnią schodzimy do podziemi. Tam dopiero możemy sobie w pełni uzmysłowić jak ciężka i niebezpieczna była i jest praca górnika pod ziemią.

Pamiętam czasy kiedy zazdroszczono górnikom trzynastek, czternastek książeczek G czy pozornie wysokich zarobków, ale myślę, że ci zazdrośni nie mieli pojęcia o trudzie górniczego fachu.

Podczas krążenia po tunelach i chodnikach przewodnik w bardzo ciekawy i absorbujący sposób zapoznaje nas z poszczególnymi miejscami. Dowiadujemy się, że wysokie tunele z metalowymi obudowami służą tylko do transportu i dostaniu się górników do właściwych chodników, których wysokość czasami nie przekracza jednego metra i ludzie pracują tam przez wiele godzin w pozycji w kucki lub wręcz na leżąco.

Chodniki takie kiedyś zabudowywano słupami drewnianymi, później stojakami typu "Valenty" z klinami zabijanymi młotkiem lub stojakami hydraulicznymi a najnowocześniejsza tak zwana obudowa krocząca, która była w stanie przesuwać się wraz z postępem wydobycia w chodniku.

Nasz oprowadzający zapoznaje nas też z warunkami pracy pod ziemia, opowiada o wypadkach i katastrofach jakie miały miejsce, o sposobach i urządzeniach stosowanych w celu ich zapobiegania, czyli aparatach tlenowych, metanomierzach itp.

Podczas zwiedzania zaskakuje nas swoim nieoczekiwanym pojawianiem się sympatyczny
duch-gnom, który w ciemności dokonuje pasowania na górnika niektórych turystów poprzez naznaczenie ich pyłem węglowym. Jego przyjazne i humorystyczne usposobienie zauważamy podczas całej trasy w postaci nieoczekiwanych pojawień, różnych odgłosów i dowcipnych komentarzy. Czyli atmosfera zważywszy na miejsce dość wesoła.

Zobaczyć też możemy pracę urządzeń typu młoty i świdry, którą prezentuje nam współoprowadzający fachowiec. Ciekawe eksponaty stanowią różnego rodzaju wózki służące do transportu drzewa, obudów czy urobku a szczególną uwagę zwraca wózek typu karetka górnicza w której pozorowany transport odbywają dwie zaproszone przez oprowadzającego turystki. Spotykamy też makietę konia, który dawniej był nieodzowny w kopalniach przy transporcie urobku..Sceneria jak w książce ze słynnym " Łyskiem".
też pracował pod ziemiąteż pracował pod ziemią

Przy wydobyciu węgla stosowano materiały wybuchowe pomijając fakt iż było to niebezpieczne to zapylenie było ogromne zresztą zapylenie to chyba główna przyczyna chorób górników na pylicę i krzemicę, które powodują trwałe i nieuleczalne kalectwo i są powodem przedwczesnej śmierci wielu górników i zbierają z pewnością większe żniwo jak częste wypadki na kopalniach. Górnik po długoletniej pracy pod ziemią z pewnością nie może w pełni cieszyć się zdrowiem i funkcjonować normalnie. Ta wycieczka z pewnością wywarła na nas duże wrażenie i pozwoliła uzmysłowić sobie ile potu i znoju kosztuje wydarcie ziemi jej czarnego bogactwa.

Na koniec jedna z najważniejszych atrakcji czyli opuszczenie podziemi jedyną w Polsce tego typu podziemną kolejką. Pakujemy się w małe żółte wagoniki i po sygnale maszynisty opuszczamy krainę ducha podziemi.

Po szychcie czas na relaks czyli udajemy się do restauracji na na dobrą czarną kawę a młodsi uczestnicy wycieczki na lody. Warto jeszcze umieścić swoją facjatę w specjalnej planszy z kolejką podziemną i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie i postarać się o przybicie na pamiątkowych widokówkach pieczątki potwierdzającej naszą bytność w tym ciekawym i dającym dużo wiedzy miejscu.

Ogólnie z wycieczki wszyscy są zadowoleni i myślę, że nikomu się nie narazimy polecając zwiedzenie Muzeum w Kopalni Nowa Ruda.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 40 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Kopalnia Nowa Ruda
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE