Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka

opublikowano: 2014-01-20tagi: wycieczki dolnośląskie, Sudety, Lubomierz, muzeum Pawlaka i Kargula,

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Lubomierz to niewielkie miasteczko liczące około 2 tys. mieszkańców i będące jednocześnie siedzibą gminy. Swą dzisiejszą sławę stolicy Polskiej komedii zawdzięcza odbywającemu się tam ogólnopolskiemu festiwalowi filmów komediowych i temu iż nakręcono tam kilka filmów w tym jako pierwszy "Sami Swoi" Sylwestra Chęcińskiego.

Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka , 9 out of 10 based on 3 ratings Miasteczko usytuowane jest między Jelenią Górą a Gryfowem Śląskim i niedaleko od Świeradowa Zdroju. Początkowo była tam osada targowa o drewnianej zabudowie. W 1291r nadano jej prawa miejskie. Miasteczko przetrwało wiele klęsk:

zniszczenie przez najazd husytów w 1426r
pożary w latach 1517, 1723, 1802
powódź w 1342r
liczne zarazy i epidemie
RatuszRatusz

Niemiecka nazwa miasteczka to Libenthal, po wojnie Polacy nadali mu nazwę Miłosna a w roku 1947 przekształcono ją na Lubomierz.Wśród zabytków znajdujących się na terenie miasta na uwagę zasługuje kościół św. Maternusa z klasztorem, jego budowę rozpoczął w 1727r Jan Jakub Scheerhofer, trwała ona 3 lata, kościół należał do grupy barokowych budowli z której dominującym był klasztor cystersów w Krzeszowie. Malowidła we wnętrzu kościoła są dziełem Jerzego Wilhelma Neunhertza i przedstawiają one sceny z życia Chrystusa.
Lubomierz 01Kościół w Lubomierzu

Kościół posiada w swych zbiorach unikalną kolekcję szat i tkanin liturgicznych w ilości około 124 sztuk, czasami są one eksponowane i można je oglądać.

Zabytkiem jest również sam rynek z barokowymi i renesansowymi kamienicami. Nie można też nie wspomnieć o ratuszu, który wybudowano w 1291r wraz z nadaniem osadzie praw miejskich. Spłonął on niestety w roku 1426. Drugi wybudowano w 1449r niestety również spłonął w pożarze w 1640r i odbudowa jego trwała aż do 1738r i wtedy wzbogacił się o wysoką wieżę zakończoną miedzianym hełmem. Do pozostałych zabytków zaliczyć możemy między innymi: kościół św. Krzyża wybudowany w 1561r, most z figurą św. Nepomucena i fragmenty murów obronnych.
Lubomierz 11Fragment rynku

Jednak największą sławę przyniosły miasteczku odbywające się tam co roku festiwale filmów komediowych, na które przyjeżdża wielu znanych ludzi ze świata filmu, sztuki i polityki. Ich nazwiska umieszczono na tablicy pamiątkowej i jest tam ich dużo. Tablica umieszczona jest niedaleko od wejścia do Muzeum Pawlaka i Kargula. Jest to osobliwe i raczej niespotykane muzeum, poświęcone postacią i rekwizytom z kultowej polskiej komedii "Sami Swoi" Sylwestra Chęcińskiego.
Lubomierz 10Sporo gwiazd

Możemy obejrzeć duże rzeźby Kargula i Pawlaka, które w dniach festiwalu wystawiane są na rynek, słynny płot dzielący ich posesje, rower,łózko, słynne granaty,oraz sporo innych rekwizytów. Na odchodne możemy się zaopatrzyć w pamiątki z muzeum w postaci granatów, które w filmie potrzebne były do zachowania sprawiedliwości lub ziemi z za Buga w woreczku. Muzeum nie imponuje wielkością ale świetnie oddaje atmosferę czasów kiedy rozgrywała się akcja filmu a film nadal cieszy się sławą wśród różnych pokoleń polaków, więc samo muzeum z pewnością będzie również atrakcją dla nich.
Lubomierz o2Pamiątkowa fotka
Lubomierz 04Wśród swoich

Czynne jest w dni powszednie od 10 - 16 00a w soboty i niedziele 0d 11 - 15 00, w poniedziałki zamknięte. Bilety są bardzo tanie, bo normalny kosztuje 3zł a ulgowy 2zł.

Naprawdę zadziwiający jest fakt jak produkcja jednego filmu wpłynęła na losy tego małego miasteczka, które po tym wydarzeniu stało się bardzo znane i słynne w całym kraju a nawet poza jego granicami.

Później kręcono tutaj sceny do jeszcze ośmiu filmów w tym "Nie ma Mocnych", nigdzie w kraju nie kręcono tylu filmów. Festiwal Filmów Komediowych przyciąga jak magnez sławy z całego kraju a muzeum licznie odwiedzają turyści przez cały rok.

Myślę, że warto odwiedzić to miejsce i poczuć atmosferę związaną ze sztuką filmową w "Polskim Hollywood", jak niektórzy nazywają to miejsce, jak również zobaczyć atrakcję samego Lubomierza i okolic.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 3 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Lubomierz
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE