Międzygórze - Wodospad Wilczki

opublikowano: 2013-04-29tagi: Międzygórze, Wodospad Wilczki, wycieczki dolnośląskie, Sudety, wycieczki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
W Międzygórzu byliśmy kilkakrotnie i zawsze i zwiedziliśmy coś nowego,bo jest tam naprawdę wiele miejsc, które zadowolą każdego turystę. Z stamtąd prowadzą szlaki na Śnieżnik,na Górę Igliczną z "Marią Śnieżną", na Czarną Górę, do Ogrodu Bajek i do wodospadu na rzece Wilczki.

Międzygórze - Wodospad Wilczki , 10 out of 10 based on 4 ratings Samo Międzygórze wywarło na nas niesamowite wrażenie, położone wśród oblegających go w koło lasów i gór, ze stylową architekturą drewnianych zabudowań w stylu alpejskim i norweskim swoim wyglądem bardzo odbiega od odwiedzanych przez nas miejscowości.
Stylowa budowaStylowa architektóra

Na miejsce dojeżdżamy z Mieroszowa przez Czechy, przekraczając granicę w Golińsku i w Tłumaczowie. Jedziemy drogą Nr302, później 387 i 386 a w Gorzuchowie wjeżdżamy na 381i za Kłodzkiem na drogę Nr 33 z której skręcamy dopiero na Wilkanów docierając do Międzygórza.

Początkowo Międzygórze było osadą drwali i smolarzy a w późniejszym czasie także hutników. Prawdziwy rozwój miejscowości zaczął się od momentu wykupienia tych ziem przez holenderską księżną Mariannę Orańską w roku 1838. Była ona założycielką kilku domów gościnnych, jak również posiadała stawy z pstrągami a przede wszystkim posiadała zasób gotówki, której sporo przeznaczyła właśnie na rozwój tego regionu.

Duże znaczenie miało też założenie stacji klimatycznej przez dr.Janischa jak również rozpropagowanie sportów zimowych przez pasjonata narciarstwa z Wiednia Matthiasa Zdarskiego, który prowadził szkolę narciarstwa i z dużym zapałem propagował rozwój sportów zimowych. Nie bez znaczenia był fakt wybudowania kolei łączącej Kłodzko z Międzylesiem w roku 1877.

Znajdujące się w Międzygórzu pensjonaty są bardzo ciekawe o unikalnej rzadko spotykanej architekturze, zachowało się też kilka starych drewnianych domostw, więc spacer po uliczkach z pewnością będzie ciekawy.
Spacer 01Zwiedzamy

Niemal w centrum miejscowości znajduje się drewniany kościół św. Józefa, który został wybudowany w 1740r a rozbudowany w 1920 w barokowym stylu, tego typu kościołów zostało już niewiele więc warto do niego zajrzeć. Jest też kamienny kościół Świętego Krzyża z roku 1911 utrzymany w romańskim stylu. Był to kościół ewangelicki.
01Kościół św. Józefa

Duże wrażenie zrobiła na nas masywna zapora, do której najszybciej można trafić parkując koło pola namiotowego "Wichrowe Wzgórza" i idąc drogą znajdującą się po przeciwnej stronie ulicy szybko dotrzemy do zapory. Jest to kamienna budowla zbudowana w 1909r., która ma wysokość 29m., długość 108m. I przy szerokości 19. u dołu i 3m. na górze robi wrażenie a widok z niej na miejscowość i okoliczne góry i lasy też jest ciekawy. Jest to znacząca budowla dla całego obszaru, bo chroni go przed zalaniem przez wody spływające z otaczających wkoło gór.
ZaporaZapora

Szlaki żółty lub czerwony doprowadza nas z kolei do Ogrodu bajek, gdzie obejrzeć możemy postacie ze znanych bajek wykonane z leśnych konarów i innych leśnych surowców. Z ogrodu bajek idąc dolej dotrzemy do schroniska "Na Iglicznej" obok,którego znajduje się sanktuarium "Maria Śnieżna"W ciągu weekendu wszystkiego raczej zwiedzić się nie da.

My rozbiliśmy namiot na polu namiotowym "Wichrowe Wzgórza" i spędziliśmy w Międzygórzu kilka dni. Opłata za nocleg na campingu wynosiła wtedy 10zł od osoby a warunki pobytu były dobre i mile wspominamy gospodarzy obiektu.


Jednak jedną z głównych atrakcji Międzygórza jest wodospad na rzece Wilczce, do którego dotrzeć łatwo i jest blisko centrum, lub jeżeli zatrzymamy się na parkingu przed "Muflonem " to do wodospadu jest kawałeczek drogi. Obecnie jest to drugi co do wysokości wodospad po polskiej stronie Sudetów, przed powodzią w roku 1997 podczas której został obniżony o około 6m. Był wraz z wodospadem Kamieńczyka najwyższym i miał 27m. wysokości.
Nad wodospademNad wodospadem
Nad wodospademNad wodospadem

Obecnie jego wysokość to ok.21m.. Jest on usytuowany w rezerwacie bukowo- jodłowym. Nad wodospadem znajduje się charakterystyczny mostek, z którego można podziwiać ten wspaniały żywioł wodny. Miejsc z których możemy oglądać wodospad jest więcej i z każdej strony wygląda on inaczej. Wszędzie jednak słychać szum spadającej wody, jest to odgłos, który zapamiętaliśmy na długo.

Międzygórze jest to miejscowość atrakcyjna turystycznie zarówno latem jak i zimą, dlatego ruch turystyczny trwa tu okrągły rok.,Latem można chodzić po szlakach turystycznych, których tutaj jest naprawdę dużo, jeździć na rowerach po wyznaczonych atrakcyjnych trasach rowerowych, można też podreperować swoje zdrowie, ponieważ występujący tu mikroklimat doskonale wpływa na choroby dróg oddechowych. Zimą czynne są wyciągi narciarskie w tym "Bolek" i "Diament", można też korzystać z tras biegowych. Myślę, że ta perełka turystyczna ukryta wśród gór i lasów godna jest polecenia zarówno na weekend jak i na wypoczynek urlopowy, nudzić się tu raczej nie sposób.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 4 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Wodospad Wilczki
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE