Mniszek - góra w Boguszowie - Gorcach

opublikowano: 2012-05-06tagi: Góra Mniszek, wędrówki po Dolnym Śląsku, wędrówki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Góra znajduje się w pobliżu Chełmca i leży pomiędzy Boguszowem a dawniejszymi Gorcami. W pobliżu Wałbrzych, Czarny Bór, Mieroszów.My zdobywamy górę z ulicy Łącznej w Boguszowie, wchodząc do góry za gospodarstwem rolnym.Łatwiej by było od ulicy Puławskiego ale o tym dowiadujemy się dopiero schodząc z Mniszka. Nie jest to miejsce zbytnio oblegane przez turystów ale myślę, ze warto tam zajrzeć, bo góra ta kryje wiele tajemnic i ma bardzo ciekawą historię.

Mniszek - góra w Boguszowie - Gorcach , 8 out of 10 based on 13 ratings
Łagodne podejścieŁagodne podejście

Co prawda zaplecza turystycznego nie ma tam wcale, ale nam to nigdy nie przeszkadzało i nie było najważniejsze. Z informacji zdobytych wcześniej z przewodników turystycznych, opracowań historycznych i innych źródeł dowiadujemy się co nieco o miejscu do, którego wybraliśmy się na wycieczkę.

Mniszek z niemieckiego nosił nazwę Hochberg od nazwiska właściciela tych ziem, ma ona dwa wierzchołki niższy, ale częściej odwiedzany o wysokości 704m. npm. i wyższy 711m. npm. Na niższym za czasów niemieckich znajdowało się schronisko, które od nazwiska właściciela Roberta Ungera, nosiło nazwę Ungerbaude, co po naszemu najlepiej przetłumaczyć jako Buda Ungera.

Ponoć mieszkańcy tamtejszego Gottesberga licznie odwiedzali to miejsce, które wtedy oferowało sporo atrakcji. Była tam kawiarnia, odbywały się różne pokazy i występy, grała orkiestra i lało się lubiane przez Niemców piwo.Aby miejsce było atrakcyjne również dla dzieci muzykanci grali przebrani za krasnali.

Na szczycie stała też 20 metrowa wieża widokowa, z której zobaczyć można było nawet Śnieżkę a widok na pobliską okolicę był wspaniały. Oglądają stare pocztówki i fotografie nie można oprzeć się zdziwieniu, że to wszystko naprawdę kiedyś tam było.
Z tamtych czasów widać tylko z góry budynek mieszkalny w którym był hotel i drugi gdzie był hotel i kawiarnia.
To był kiedyś HotelTo był kiedyś Hotel

Niestety uderzenie pioruna, które wywołało pożar w którym spłonęło schronisko i wieża z czterema tarasami widokowymi, zniszczyło to miejsce zupełnie. A szkody górnicze skutecznie zablokowały odbudowę obiektu.

Jeszcze bardziej ciekawa jest historia góry Mniszek z czasów z przed, w czasie trwania i po II wojnie światowej. Pan Jerzy Rostkowski,autorytet w sprawach tajemnic III rzeszy, w swojej książce pt. "Podziemia III Rzeszy - tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna - Zdroju, pisze, że w tym okresie Niemcy wykorzystując chodniki dwóch kopalń, "Gluckhilf - Friedenshoffnung" i "Abendrote", które sięgały pod Mniszek i Chełmiec, utworzyli fabrykę amunicji chemicznej.

Były to obiekty bardzo pilnie strzeżone przez Niemców, a później przez Rosjan, którzy po wojnie wywozili z tych miejsc mnóstwo różnego rodzaju sprzętu. Na górze Mniszek Niemcy umieścili nieprawdopodobną ilość dział przeciwlotniczych i innej broni. W sąsiedztwie umieszczono wiele obozów, z których więźniowie w dużej liczbie pracowali właśnie na tym terenie. Bardzo wielką tajemnicę musi kryć góra Mniszek skoro długie lata po wojnie a może jeszcze do dnia dzisiejszego są ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem strzegą tej tajemnicy.

Na szczyt Mniszka wchodzi się dość łagodnie i jest to trasa mało uciążliwa.Po wejściu możemy stanąć miejscu dawnego tarasu widokowego i spojrzeć z góry na okolicę. Na szczycie znajdują się też niewielkie skałki.
Skałki na szczycieSkałki na szczycie

My mamy dużo szczęścia bo spotykamy tam Pana, który przez 8 lat był gajowym na tym terenie i jest prawdziwą skarbnicą informacji. Był tak uprzejmy, że oprowadził nas po górze. Zaprowadził nas na miejsce, na które bez jego pomocy raczej byśmy nie trafili, czyli do skalnych szczelin, opowiadał jak towarzyszył ekipie, której członkowie schodzili w głąb szczeliny.Szczelin na całej górze jest sporo ale największe i najbardziej znane to jedna o głębokości około 14m i druga, której głębokość dochodzi do 35m.
Co do powstania szczelin to jest kilka teorii, z których jedna mówi o geologicznym czyli naturalnym procesie powstania szczelin a druga bardziej prawdopodobna zakłada iż powstały one w skutek zawalania się podziemnych chodników.
SzczelinySzczeliny

Od naszego przewodnika dowiadujemy się również jak olbrzymią prace wykonali tutaj leśnicy, którzy oczyścili szczyt góry i wytyczyli w koło ścieżki spacerowe, które obecnie w większej mierze służą rowerzystą, narciarzom i biegaczom. Odbywają się na górze Mniszek wyścigi na rowerach górskich, jest to też trasa dla biegaczy podczas słynnej już "Boguszowskiej setki"a zimą biegi narciarskie.

Odwiedzamy również ścianę wspinaczkową, która została utworzona na terenie dawnego kamieniołomu a teraz po napisach na jej szczycie widać, że zdobywają ją amatorzy wspinaczki z różnych stron naszego kraju.
Ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa

Myślę, że górę Mniszek warto odwiedzić, można tam spokojnie pochodzić po ścieżkach w koło góry, nie ma tam tłoku więc odpocząć też można, kontakt z przyrodą zapewniony - kilkakrotnie podczas wędrówki natknęliśmy się na biegające sarny.Urokowi górze dodaje z pewnością tajemnica jaką jest owiana.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 13 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Mniszek
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE