Park Wielokulturowy Stara Kopalnia Wałbrzych

opublikowano: 2011-11-27tagi: Muzeum Techniki, Wałbrzych, Stara kopalnia, Dolny Śląsk, Sudety, Lisia Sztolnia, wycieczki dolnośląskie, wędrówki po Sudetach, wędrówki po Dolnym Śląsku

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Dla mieszkańców Wałbrzycha i wielu okolicznych miast jest to miejsce szczególne. Mieszkańcy tych miast od bardzo wielu lat związani byli ściśle z górnictwem. Niemal w każdej rodzinie był ktoś kto pracował w jednej z kopalń, których w regionie było sporo. Dla mnie i dla mojej rodziny wycieczka w to miejsce również miała szczególny charakter.

Park Wielokulturowy Stara Kopalnia Wałbrzych , 10 out of 10 based on 22 ratings Mój Ojciec, dziadkowie i wielu członków mojej rodziny przyjechało tutaj z Francji, gdzie również pracowali od bardzo młodych lat w kopalniach w których warunki pracy nie były lekkie.

Wiele w swoim życiu słyszałem opowiadań o trudzie pracy pod ziemią, sporo też opowieści przekazałem swojej rodzinie ale nigdy tak naprawdę nikt z nas nie widział na własne oczy niczego co miało związek z tą pracą. W Muzeum Techniki w Wałbrzychu można było poszerzyć swoją wiedzę wizualnie oglądając i dotykając znajdujące się tam eksponaty, urządzenia i zwiedzając pomieszczenia a nawet podziemia w postaci Lisiej Sztolni.

W bardzo ciekawy sposób dający bardzo duże wyobrażenie o pracy górników, sposobie wydobycia węgla, urządzeniach wykorzystywanych do tego celu i historii górnictwa w tym regionie zapoznał nas oprowadzający po muzeum przewodnik. Znał on pracę górnika bardzo dobrze ponieważ sam przez wiele lat pracował w kopalni na różnych stanowiskach.
Stara Kopalnia ekspozycjaStara Kopalnia ekspozycja

Dowiadujemy się że historia kopalni "Julia" po zamknięciu której w roku 1999 powstało Muzeum Techniki sięga roku 1770. W roku tym kiedy ziemie te były niemieckie z połączenia kilku kopalń powstała kopalnia o nazwie "Fuchs".

Po wojnie w roku 1945 po odzyskaniu tych ziem przez Polskę nazwę zmieniono na "Kopalnia Węgla Kamiennego Julia". Jednak w Wałbrzychu kopalnia ta wszystkim najbardziej kojarzy się z nazwą kopalnia "Thorez". Nazwę tą nosiła ona przez 43 lata od roku 1950 do roku 1993 kiedy to przywrócono jej pierwotną powojenną nazwę kopalnia "Julia".

Po likwidacji kopalń i zaprzestaniu wydobycia węgla w rejonie Wałbrzycha i w samym Wałbrzychu na terenie kopalni "Julia w roku 1996 powstaje Muzeum Techniki przekształcone w roku 2009 na Park Wielokulturowy Stara Kopalnia.

Obecnie na terenie obiektu trwają prace zakrojone na bardzo dużą skalę. Docelowo ma tam powstać kompleks pełniący wiele funkcji w tym ma być pomnikiem dla górnictwa i trudu włożonego przez ludzi podczas wieloletniego okresu wydobycia węgla w regionie.

W takim kształcie w jakim zwiedzaliśmy ten obiekt podczas naszej rodzinnej wycieczki nie da się go już nigdy zobaczyć ponieważ jak już wspomniałem jest on w remoncie a właściwie to w stanie całkowitej przebudowy.

Eksponaty zgromadzone na terenie obiektu są ściśle związane ze sposobem wydobycia węgla, z jego historią, z charakterem pracy górnika, z bezpieczeństwem pracy. Możemy tam zobaczyć maszyny wyciągowe tak zwane windy, którymi górnicy zjeżdżali głęboko pod ziemię.
Pokazane są przedmioty które, potrzebne były górnikowi podczas codziennej pracy takie jak: lampy górnicze, kaski, maski gazowe, próbniki stężenia metanu, kilofy, łopaty itp.

Sama kolekcja lamp górniczych używanych w różnych okresach czasu jest bardzo interesująca. Metanomierze używane dawniej również bardzo się różnią od tych nowoczesnych stosowanych obecnie w górnictwie.
Stara Kopalnia używane na codzieńStara Kopalnia używane na codzień

Pomieszczenia i budynki znajdujące się na terenie muzeum robią na zwiedzających wrażenie, zachwycają swoją wielkością, urzekają swoją melancholią i wskazują na ogrom przedsięwzięcia jakim było wydobycie węgla oraz świadczą o bardzo dużej ilości osób zatrudnionych przy jego wydobyciu.

Widoczne z oddali stalowe wieże szybów "Julia" i "Sobótka" pomieszczenia kotłowni, lampowni, sortowni, łaźnie i pomieszczenia biurowe tworze zewnętrzny obraz obiektu. Na nas podczas zwiedzania pomieszczen szczególne wrażenie wywarło pomieszczenie łaźni gzie górnicy zostawiali swoje ubrania robocze. Wiszące na łańcuchach używane przez górników ubrania, buty i kaski sprawiały niesamowite, jakieś wręcz monstrualne wrażenie. Przewodnik wspominał, że w tej scenerii odbywały się koncerty Filharmonii Wałbrzyskiej musiało to stwarzać niesamowity nastrój.

Łaźnia górniczaŁaźnia górnicza

Na powierzchni zobaczyć można było jeszcze: zabytkowe kamienie z napisami kopalń, makiety sztolni i wyrobisk, kolekcję sztandarów górniczych, markownię gdzie górnicy przed wyjazdem pobierali marki, których brak po wyjeździe świadczył iż górnik mógł zostać na dole.

Następnie zostaliśmy wyposażeni w kaski ochronne i fartuchy i udaliśmy się na zwiedzanie podziemi. Częściom podziemi udostępnionych zwiedzającym był fragment " Lisiej Sztolni".

"Lisia Sztolnia"


Sztolnia ta po uruchomieniu i udostępnieniu do zwiedzania w roku 1794 stała się atrakcją na skalę europejską a nawet światową. Odwiedziło ją wiele wybitnych osobistości z różnych klas społecznych. Bywali tam cesarzowie, książęta, hrabiowie, poeci, pisarze, sportowcy, finansiści, żołnierze, szlachta z pobliskich sanatoriów. Ze sławnych osobistości
wymienić należy księżną Izabellę Czartoryską, Fryderyka III z żoną, cesarzowa Rosji Aleksandrę.
PodziemiaPodziemia

Wycieczki odbywały się na łodziach w pięknej scenerii i przy romantycznym oświetleniu. Punktem kulminacyjnym odwiedzin było przyjęcie w sali Schuckmanna zwanej też komorą królewską wykwintnie jak na podziemia górnicze urządzoną.

Sali tej po mimo licznych prób nie udało się odnaleźć i stanowi ona jedna z licznych zagadek dotyczących "Lisiej Sztolni".

Następną zagadką było odkrycie symbolu litery E umieszczonego w kilku miejscach sztolni, którego znaczenia nie znamy do dziś.

Kolejna zagadka to wzmocnione betonowe pomieszczenia z okresu II wojny przeznaczenie ich również nie jest znane.

Głównym jednak celem wydrążenia "Lisiej Sztolni" było jednak nowatorskie i unikatowe jak na te czasy transportowanie urobku łodziami pływającymi w zalanej na wysokość 1m sztolni.
Sztolnia uruchomiona została w roku 1794 a usunięto z niej wodę w roku 1876 w miejsce wody położono tory i nastąpiła zmiana w sposobie transportu urobku.


Miejsce to ze wszech miar godne było zwiedzenia szczególnie przez osoby związane przez większość życia z górnictwem jak i członków ich rodzin ale myślę, że osoby nie związane z górnictwem w żaden sposób z takiej wyprawy odnieśli wiele pożytku i wrażeń. Pisze było ponieważ trwa przebudowa tego obiektu ale na pewno z pożytkiem dla przyszłych zwiedzających i dla zachowania w pamięci historii górnictwa na tych terenach.
Co prawda istnieją też opinie że likwidacja Wałbrzyskich kopalń była nieuzasadniona i można było utrzymać miejsca pracy i kontynuować wydobycie.Ale to już polityka i myślę że nie należy jej wiązać z turystyką.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 22 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Stara Kopalnia
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE