Radków

opublikowano: 2012-06-29tagi: Radków, wycieczki po Dolnym Śląsku, wycieczki po Sudetach, rodzinne wędrówki

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Radków to małe miasteczko w pobliżu Gór Stołowych. Dojechać można z Wałbrzycha przez Nową Rudę. Leży przy drodze 387.My w naszych wyprawach jedziemy przez Czechy przekraczając granicę w Golińsku i w Otowicach - Tłumaczowie. Jest doskonałą bazą wypadową do wielu atrakcyjnych miejsc. Blisko do Wambierzyc, Karłowa, na Szczeliniec, Błędne Skałki, do Kudowy, gdzie można przekroczyć granicę i odwiedzić naszych południowych sąsiadów, którzy maja do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych. Ale przede wszystkim bardzo blisko do Gór Stołowych, które zauroczyły nas swym pięknem.

Radków , 9 out of 10 based on 10 ratings
Panorama RadkowaPanorama Radkowa

Będąc w Radkowie czy to na urlopie, czy na weekendzie spaliśmy najczęściej na polu namiotowym OSiRU przy ulicy Piastowskiej. Pamiętamy jeszcze czasy, kiedy na ośrodku był basen z ratownikiem. Później zaczęto inwestować bardziej w ośrodek przy zalewie i basen zamknięto. Korzystaliśmy też z niedrogich pokoi przy polu namiotowym.
OSiR w Radkowie

Sam zalew w ostatnich latach niejako powrócił do życia i został doprowadzony do stanu, który powinien zadowolić normalnego turystę. Wybudowano tak potrzebny w tym miejscu parking, pojawili się ratownicy, kajaki i rowery wodne, woda jest czyściejsza i rozbudowano zaplecze socjalne. Ogólnie mówiąc nad zalewem radkowskim można obecnie odpocząć, popływać i mile spędzić czas.
Można pospacerować po mościeMożna pospacerować po moście

Kiedyś wstęp był bezpłatny, ale po modernizacji trzeba zapłacić za parking i 5zł za wstęp nad sam zalew. Niezaprzeczalnym atutem tego miejsca jest niewątpliwie jago położenie wśród malowniczych gór i pięknego lasu a wiec oprócz kąpieli można również pospacerować po tamie czy pomoście i cieszyć oko wspaniałymi widokami.W koło sporo domków campingowych i miejsc noclegowych oraz pole namiotowe, tak, że z noclegiem nie powinno być problemu.
Domki campingowe nad zalewemDomki campingowe nad zalewem

Sam Radków to małe, pełne uroku miasteczko liczące około 2,5 tys mieszkańców o dość bogatej i długiej historii. Prawa miejskie zostały osadzie powstałej już w XI w nadane w roku 1322. Miasto otoczone zostało murem, którego bardzo niewielkie fragmenty możemy odnaleźć jeszcze dzisiaj i posiadało trzy bramy.

W historii Radkowa wiele jest katastrofalnych w skutkach wydarzeń takich jak, najazd husytów w 1425r połączony z gigantycznym pożarem, pożarów było zresztą więcej oprócz tego epidemie bardzo wyludniały teren a około roku 1630 Szwedzi całkowicie ograbili miasto.

Za panowania Niemiec miasto nosiło nazwę Wunschelburg, mieszkali tam również Czesi a po II wojnie światowej przeszło we władanie Polski. W wieku XIX miasto miało swój dobry okres, rozwinęło się wtedy włókiennictwo, przemysł drzewny, ruszył browar i kamieniołom, uruchomiono też linię kolejową.

Obecnie nie ma tam zbyt wielu zakładów i mieszkańcy z pewnością mają trudności ze znalezieniem pracy, jak zresztą w większości małych miast w kraju. Nam Radków podoba się bardzo, jest to spokojne, czyste miasteczko w, którym niezbyt rozpieszczony turysta czy wczasowicz szukający spokoju nie będzie zawiedziony.
Lody w RadkowieLody w Radkowie

Na uwagę zasługuje ratusz w centrum rynku z 1545r z dominującą wieżą i stojącą w pobliżu 300 letnią lipą o obwodzie około 440cm,dwa kościoły św Doroty i św Andrzeja.Warto również zobaczyć unikalny młyn wodny, udostępniony turystą przez jednego z mieszkańców.
Zabytkowy ratusz i okazała lipaZabytkowy ratusz i okazała lipa

W sumie Radków w połączeniu z zalewem i z bliskością do wielu atrakcyjnych turystycznie miejsc jest warty polecenia a my zauroczeni pięknem Gór Stołowych w naszych rodzinnych wędrówkach z pewnością zawitamy tam jeszcze nie raz.


-

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 10 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Radków
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE