Schronisko Andrzejówka

opublikowano: 2011-11-18tagi: wycieczki, Dolny Śląsk, Sudety, Andrzejówka, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Miejsce to często było i jest odwiedzane przez nas podczas rodzinnych wędrówek po regionie.Prowadzi tam kilka szlaków i dotrzeć można autem pod same schronisko. Ale najbardziej urzekające było dla nas dotarcie tam szlakiem niebieskim na który wejść można z drogi E - 35 za stacją benzynową. Szlak momentami sporo pod górkę ale widoki wspaniałe i pełny kontakt z przyrodą.

Schronisko Andrzejówka , 5 out of 10 based on 20 ratings Po drodze zaliczamy góry Garbatka, Włostowa, Suchawa oraz zwiedzić można ruiny zamku Radosno, który pod koniec stał się miejscem z którego rycerze rabusie napadali na podróżnych.

Z Sokołowska szliśmy szlakiem żółtym przez Waligórę. Często też pod Andrzejówkę podjeżdżaliśmy samochodem traktując schronisko jako bazę wypadową na Suchawę, Waligórę największe wzniesienie Gór Kamiennych o wysokości 936 mnpm czy znajdujący się po czeskiej stronie Szpicak.

Schronisko Andrzejówka to miejsce szczególne pod względem turystycznym zarówno dla Mieroszowa jak i całego regionu wałbrzyskiego. Dotrzeć tu można z wielu pobliskich miejscowości schodzą się tu szlaki turystyczne z Wałbrzycha, Głuszycy, Mieroszowa, Sokołowska, Boguszowa - Gorców i od naszych czeskich sąsiadów.
Szlaki koło AndrzejówkiSzlaki koło Andrzejówki

Dodatkową zaletą tego miejsca jest jego funkcjonalność przez cały rok. Latem jest to wymarzone miejsce dla uprawiania turystyki pieszej a zimą sportów zimowych, których rozwój nastąpił po otwarciu pierwszych wyciągów zaczepowych w roku 1968 a następnie wyciągów orczykowych.

Przełomową datą dla sportów zimowych w Andrzejówce był 26 styczeń 1978r kiedy to odbył się Bieg Gwarków zainspirowany przez Juliana Gozdowskiego.
Z ważnych dat wymienić jeszcze należało by rok 1953 kiedy to otwarto oficjalnie schronisko pod patronatem PTTK,któremu nadano imię Mirosława Krajewskiego ale nazwa ta jest mało popularna i Andrzejówka to po prostu Andrzejówka.
Schronisko AndrzejówkaSchronisko Andrzejówka

Nazwę tą zostawili nam w spadku Niemcy i wywodzi się ona od imienia Andreasa Bocka, który był uważany za twórcę tego schroniska. Był on przewodniczącym Niemieckiej organizacji turystycznej, która swą siedzibę miała w Waldenburgu obecnym Wałbrzychu.

Samo schronisko pięknie prezentuje się zewnątrz a wnętrze to ma już specyficznie urokliwe.Szczególne wrażenie robią rzeźby znajdujące się tam na czele ze skrzatem leśnym,który jak się wydaje podtrzymuje całą budowlę. Miła sympatyczna obsługa i specyficzne smaczne przysmaki oferowane przez gospodarzy sprawiają, że bardzo chętnie wraca się w to urokliwe miejsce.
Andrzejówka piękne rzeźbyAndrzejówka piękne rzeźby

Zresztą Andrzejówka została oficjalnie wyróżniona w rankingu magazynu turystyki górskiej dwukrotnie:
- w roku 2009 zajmując 5 miejsce
- a w roku 2011 już 2 miejsce

Niestety pewne zagrożenie dla samej Andrzejówki jak i rozwojowi turystyki w tym regionie stanowią plany budowy jeszcze jednej kopalni melafiru co zniszczyło by to miejsce.Należy tylko mieć nadzieję, że nie przeważą względy finansowe i włodarze Mieroszowa okażą nieco zdrowego rozsądku i uchronią ten piękny obiekt turystyczny, który wpisał się w to miejsce zarówno poprzez swoją historię jak i teraźniejszość.

Szlaki turystyczne koło Andrzejówki


- czerwony- Główny Szlak Sudecki dojście do Jedliny Zdroju
- zielony - z Sokołowska dojście do dworca Wałbrzych Główny
- żółty z Sokołowska przez Waligórę do Głuszycy
- niebieski z Mieroszowa z dojściem do Wałbrzycha
- czarny - do szlaku granicznego

Myślę, że schronisko Andrzejówka ma wiele do zaoferowania zarówno turystą pieszym jak i miłośnikom sportów zimowych. Jestem przekonany że, my podczas naszych wędrówek zawitamy jeszcze nie jednokrotnie w to miejsce do czego zachęcamy innych turystów.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 20 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Schronisko Andrzejówka
Warto przeczytać:

  • Jezioro Bystrzyckie Jezioro Bystrzyckie to miejsce często odwiedzane przeze mnie jak ...
  • Śnieżka Do Karpacza dojechaliśmy z Mieroszowa przekraczając granice w Lubawce ...
  • Radków Radków to małe miasteczko w pobliżu Gór Stołowych. Dojechać ...
  • Skalne Miasto - Adrszpach Czechy Czeskie Skalne Miasto leży po Czeskiej stronie Sudetów i ...
  • Twierdza Kłodzka Niewątpliwą atrakcją Kłodzka jest Potężna Twierdza widoczna z daleka ...


Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE