Skalne Miasto - Adrszpach Czechy

opublikowano: 2012-02-04tagi: Skalne Miasto, Adrszpach, Czechy, Sudety, rodzinne wędrówki, wycieczki Dolnośląskie

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Czeskie Skalne Miasto leży po Czeskiej stronie Sudetów i łatwo tam dojechać przekraczając granicę Polski w Golińsku,do granicy dojechać można busem z Wałbrzycha. Po przekroczeniu granicy mamy bardzo blisko do Mezimesti skąd jeździ pociąg oraz autobusy. Można też przekroczyć granicę w Kudowie,Tłumaczowie lub Lubawce. My w naszych rodzinnych wędrówkach odwiedzaliśmy to miejsce kilkakrotnie i na pewno zajrzymy tam jeszcze nie raz, ponieważ atrakcji cieszących oko każdego turysty jest tam mnóstwo i za każdym pobytem odkrywamy coś nowego.

Skalne Miasto - Adrszpach Czechy , 9 out of 10 based on 43 ratings Z Mieroszowa byliśmy tam pieszo, rowerami i samochodem. Pieszo było to możliwe poprzez turystyczne przejście graniczne w Kwiatowej, wsi koło Mieroszowa, to naprawdę o wiele krótsza droga niż przez Golińsk.Obecnie jest jeszcze prościej bo można przez Kwiatową przejechać samochodem i do Adrszpachu jest bliziutko.

W zasadzie całe Czeskie Skalne Miasto można podzielić na dwie części Adrszpachskie i Teplickie, ponieważ w tych miejscowościach znajdują się główne wejścia na teren Skalnego Miasta. Całość leży na terenie chronionego Czeskiego Parku Narodowego największego rezerwatu przyrody w tym kraju.

Obie części są za sobą połączone i można je przejść w jednym dniu, ale żeby je zwiedzić to lepiej przeznaczyć na to dwie oddzielne wycieczki a i to będzie zwiedzanie raczej pobieżne, ponieważ teren jest dość obszerny a zwiedzanym obiektom naprawdę warto poświęcić nieco więcej czasu.

Przed wejściem zaplecze turystyczne w postaci barów, sklepów z pamiątkami i parkingiem. Ceny wejścia zmieniają się w zależności od kursu korony ale myślę że dla polskich turystów zawsze są bardzo atrakcyjne, bo u nas zwiedzenie podobnego miejsca kosztowało bu dużo więcej.
Zaczynamy od zakupu biletówZaczynamy od zakupu biletów

Zwiedzać możemy przez cały rok, oczywiście zimą bez pływania po jeziorkach. Skały, które się tam znajdują są jakby przedłużeniem naszych Gór Stołowych i powstały w identyczny sposób, poprzez wietrzenie piaskowca w sposób uzależniony od wody, wiatru i mrozu. Rzeźbiarzem była tutaj sama przyroda a z pewnością powstałe w ten sposób formy skalne możemy nazwać rzeźbami. Są one naprawdę przepiękne ich wielkość i kształty wywierają na turyście naprawdę piorunujące wrażenie, opisać tego nie da się w żaden sposób,trzeba to po prostu zobaczyć. A zobaczyć chce je i od wielu lat ogląda bardzo wielu turystów z całej Europy.

Zwiedzanie gospodarze podzielili na dwie trasy:
- krótszą około 2 km wokół jeziora
- dłuższą ponad 4km wśród skał i skalnych labiryntów

Ale najlepiej zwiedzić obie te trasy i myślę,że podczas jednodniowej wycieczki spokojnie da się je obejść. Po pięknym jeziorku na dole o unikalnej zielono- niebieskiej barwie można było popływać łódką. Pływały po nim kaczki i była plaża z piaskiem przy brzegu na,której można zażyć kąpieli słonecznej ale chyba szkoda czasu na wylegiwanie się skoro mamy tyle do zwiedzenia. Krótszą trasą wokół jeziora na pewno warto się przejść, ponieważ jezioro wygląda inaczej z każdej strony i po drodze jest kilka ciekawych widoków, które możemy podziwiać z punktów widokowych rozmieszczonych na trasie.
Po dolnym jeziorku możemy popływać łódkąPo dolnym jeziorku możemy popływać łódką

Dłuższa trasa wymaga od nas dużo więcej czasu i wysiłku ale też jest o wiele bardziej atrakcyjna. O przebieg trasy nie musimy się martwić ponieważ prowadzi ona dobrze oznakowanym zielonym szlakiem a poza tym jej opis z wyszczególnionymi poszczególnymi skałami i ich nazwy mamy na mapce z tyłu biletu.

Wśród skał wymienić możemy:
Głowa cukru, Kochankowie, Starosta i Starościna, Ząb, Dzban, Ucho, Diabelski most, Fotel babuni,itp.Na te skały często wdrapują się wspinacze górscy ich widok na szczytach tak wielkich skał robi wrażenie.Za największą uważa się Głowę Cukru o wysokości ponad 50m. Niestety nie wszystkim te wspinaczki się udały i kapliczka w skale z tabliczkami mówi o tych, którym nie udało się pokonać skał i ponieśli śmierć. Jednym z nich był syn właściciela tych terenów Josef Nadherny.

Na całej trasie spotykamy dużo punktów widokowych z których widoki są naprawdę przepiękne, widać z nich wielkość występujących skał ich piękno oraz kształty, które określają nadane im nazwy. Piękno tych skał oglądało i zachwycało się nimi wielu znakomitych gości wśród, których znalazł się Wolfgang Goethe odwiedzając to miejsce w roku 1790 i na pamiątkę tej bytności gospodarze umieścili w 1932r pamiątkową tablicę i jego popiersie.

Do dużych atrakcji Skalnego Miasta z pewnością należy wspaniały 16 metrowy wodospad w którym woda spływa po skałach i oglądając wodospad stoimy bardzo blisko i w dodatku we wnętrzu skały co potęguje siłę wodospadu i wzmacnia efekt.

Mniej zauważalne ale bardzo ciekawe jest źródełko w którym woda wypływa z drewnianej rury do drewnianego korytka i co najważniejsze jest bardzo dobra i można ugasić pragnienie.

Jeżeli pokonamy dość strome metalowe schody i uiścimy dodatkową niewielką zresztą opłatę to czeka na nas kolejna atrakcja o której często wspominają turyści odwiedzający Skalne Miasto.Tą atrakcją jest możliwość popłynięcia jedną z dwóch wielkich łodzi po niezbyt wprawdzie wielkim górnym jeziorku.
Sternik podpływa po nas łodziąSternik podpływa po nas łodzią

W drodze kilka atrakcji w postaci wystającego z wody Szuwarka i innych ciekawych stworków oraz ręki wystającej z wody jednego z uczestników poprzednich rejsów, który nie pokonał kołysania łodzią przez dowcipnego sternika. Sternik był zresztą bardzo sympatyczny i umilał rejs dowcipnymi anegdotami i żartami oraz informacjami na temat miejsca w którym się znajdujemy.

Po skończonym rejsie idziemy dalej szlakiem i cieszymy oczy wspaniałymi widokami, których opisać się nie da a zobaczyć warto.Na pewno wizyta w Adrszpachskim Skalnym Mieście na długo utkwi w pamięci każdego turysty, bo jest to miejsce z pewnością wyjątkowe, człowiek wśród tych potężnych monumentalnych skał czuje się jakiś mały i biorąc pod uwagę czas w którym one powstały okres naszego życia też jakoś nam wydaje się mały.

Na dole już poza rezerwatem w specjalnie do tego przygotowanym miejscu organizujemy sobie ognisko, pieczemy kiełbaski i dzielimy się wrażeniami z wyprawy a te są jak najbardziej pozytywne. Obiecujemy sobie wrócić do miasta skał i zwiedzić jego drugą część od strony Teplic.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 43 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Skalne Miasto - Adrszpach Czechy
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE