Skansen w Pstrążnej - Kudowa Zdrój

opublikowano: 2012-06-12tagi: Skansen w Pstrążnej, wycieczki po Dolnym Śląsku, wycieczki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Jest to jedno z wielu miejsc, które warto będąc w Kudowie Zdroju, właściwie jest to jej pozamiejska dzielnica. Wycieczkę można uatrakcyjnić zwiedzając znajdujące się w pobliżu, Muzeum Ginących Zawodów, Kaplicę Czaszek w Czermnej czy Muzeum Zabawek. Dojechać do skansenu łatwo, bo od skrzyżowania w Kudowie droga jest dobrze oznakowana strzałkami.

Skansen w Pstrążnej - Kudowa Zdrój , 1 out of 10 based on 1 ratings
Wejście z parkingiemWejście z parkingiem

Samo miejsce, w którym usytuowany jest skansen jest bardzo piękne, odosobnione, ze wspaniałymi widokami na Karkonosze i Śnieżkę. Same eksponaty mieszczą się na 600 metrowym wzniesieniu, przy czym kulminacyjnym punktem lekkiej wspinaczki jest piękny wiatrak "Koźlak" z Jabłowa, który składa się z parteru, dwóch pięter i poddasza. Jest on budowlą unikalną i stojąc na górze potęguje swoje piękno.

Przed skansenem znajduje się bezpłatny parking a gospodarze oferują poczęstunek w postaci pajdy wiejskiego chleba ze smalcem i herbaty oraz zapewniają opiekę przewodnika. Ale my na te atrakcje nie trafiliśmy i zwiedzaliśmy obiekt na własną rękę.

Założenie samej wsi przypisuje się "Husytą" i datuje na rok 1461.Czesi mieszkali tam długo i zajmowali się tkactwem, była tam również kopalnia, w której wydobywano węgiel na swoje potrzeby w prosty sposób, niewielkie nadwyżki sprzedawano.

Za czasów pruskich również Niemcy zaznaczyli we wsi swoją obecność. Po II wojnie światowej w Pstrążnej osiedlili się Polacy.

Natomiast muzeum powstało w roku 1984, ponieważ na Pogórzu Sudeckim zachowało się wiele budowli, które odzwierciedlały warunki i sposób życia mieszkańców tych ziem.Bazą na, której powstał cały skansen była zabytkowa kuźnia, która została wyremontowana i oprócz niej mieszczą się tam teraz kasa biletowa i pomieszczenia z różnymi eksponatami.
Dawni mieszkańcy pograniczaDawni mieszkańcy pogranicza

Oprócz wspaniałego wiatraka i zabytkowej kuźni na terenie muzeum mieszczą się jeszcze :
- budynek z Szalejowa Dolnego, który pełnił tam rolę zajazdu, na jego pietrze znajduje się ładny taras.
- drewniane XIX wieczne chaty ze stylowym, charakterystycznym dla tego okresu i rejonu umeblowaniem i sprzętem codziennego użytku
- dzwonnica alarmowa, która ostrzegała tamtejszych mieszkańców o wszelkich grożących im niebezpieczeństwach
- piękne rzeźbione ule wykonane przez Ryszarda Sułkowskiego, artystę z Bolkowa
- zagrodę, w której są zwierzęta towarzyszące ludziom w tamtym okresie
- amfiteatr mieszczący około 2000 osób i przydatny podczas odbywania się tam licznych imprez
Dzwonnica alarmowaDzwonnica alarmowa

We wnętrzach tych budowli natkniemy się na:
- warsztaty tkackie
- warsztat ślusarski
- warsztat szewski
- warsztat stolarski
Warsztat ślusarskiWarsztat ślusarski

Umeblowanie i sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach stwarzają naprawdę niesamowitą atmosferę i momentami możemy się poczuć jak byśmy żyli i mieszkali w nich w tamtych latach.

Możemy zobaczyć drewniane łoże na, którym spano, przybory i sprzęt do higieny osobistej, piękny kaflowy piec, maszynę do szycia,bardzo ciekawe drewniane sanki, wykonane z pewnością w warsztacie stolarskim jaki mieliśmy przyjemność podziwiać wcześniej.
Sanki z przed latSanki z przed lat

W nim też mogła być wykonana drewniana taczka, którą spotykamy w innym pomieszczeniu i podziwiamy jej konstrukcję. Na ścianach wisi sporo pięknych obrazów, którym warto się bliżej przyjrzeć. Przed jedną z chat stoi piękna bryczka o przed inną ławeczka na, której można przysiąść jak za dawnych lat.
Drewniana chata z pogórza sudeckiegoDrewniana chata z pogórza sudeckiego

Wszystkiego opisać się nie da, trzeba po prostu odwiedzić to pełne uroku i niepowtarzalnych klimatów miejsce.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 1 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Skansen w Pstrążnej
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE