Śnieżnik

opublikowano: 2012-09-03tagi: Śnieżnik, Sudety, Wycieczki po Dolnym Śląsku, wycieczki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Śnieżnik lub Śnieżnik Kłodzki albo z niemieckiego Glatzer Schneeberg to po Śnieżce i Wielkim Szyszaku najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich i Środkowych i ósmym pod względem wysokości w polskich Sudetach.Jego wysokość to 1426 m n.p.m i jest tak zwanym zwornikiem z, którego rozchodzi się pięć szczytów w Masywie Śnieżnika. Ma charakterystyczny garb wystający ponad las na wysokość 280m, co sprawia, że jest rozpoznawalny i widoczny z daleka.

Śnieżnik , 9 out of 10 based on 9 ratings My na Śnieżnik jedziemy przez Czechy przekraczając granicę w Golińsku i Tłumaczowie a następnie przez Wambierzyce, Polanicę Zdrój do Nowej Wsi gdzie w pensjonacie "Pod Kasztanami" udaje się nam załatwić kilkudniowy nocleg.

Nowa Wieś leży w pobliżu Międzygórza, Wilkanowa, Siennej. Znajduje się w niej wielki jak na tak małą wieś kościół, gdzie 15 sierpnia odbywa się wielki odpust na który przybywa wielu ludzi.
Widok na Nową Wieś i jej duży kościółWidok na Nową Wieś i jej duży kościół

Najbardziej popularne szlaki na Śnieżnik prowadzą z Międzygórza do, którego dojechać możemy drogą nr 33 z Kłodzka skręcając na Wilkanów. Szlaki z Międzygórza to :
- żółty długi i monotonny
- niebieski trochę krótszy
- czerwony najkrótszy ale najbardziej uciążliwy.
Blisko do schroniskaBlisko do schroniska

W sumie idąc obojętnie którym szlakiem trzeba się przygotować na całodzienną dość męczącą wędrówkę. Można również pójść żółtym szlakiem z Kletna jest krótszy od wymienionych, ale chyba najłatwiejszym sposobem dotarcia na szczyt Śnieżnika wydaje się wjazd kolejką linową z Siennej na Czarną Górę a potem poprzez Żmijowiec po około dwugodzinnej wędrówce powinniśmy dotrzeć na Śnieżnik. Kolejka czynna jest również w sezonie letnim w godzinach od 10 do 17 i kosztuje 9 zł wjazd i 9 zł zjazd.
Widoczna kolejka linowa na Czarną GóręWidoczna kolejka linowa na Czarną Górę

My zdobywając Śnieżnik decydujemy się na pewne odstępstwo od naszych zasad, bo zawsze chodzimy po wyznaczonych szlakach turystycznych, tym razem poinstruowani i zaopatrzeni w mapkę przez bardzo miłego właściciela pensjonatu "Górska Perła" w Nowej Wsi ruszamy z pod pensjonatu drogą przeciwpożarową, która po przejściu dość sporego odcinka łączy się z żółtym szlakiem prowadzącym z Międzygórza a następnie z niebieskim, gdzie napotykamy na tablicę informującą iż do schroniska jest 1godzina drogi, ale jest to raczej dezinformacja albo informacja dla wyczynowców poruszających się po szlakach biegiem.
Zawsze bierzemy sporą poprawkę na tego typu informacje na szlakach turystycznych, ale tutaj i to nie pomogło.

Trasa nie jest chyba bardzo uczęszczana, bo spotykamy tylko dwoje młodych turystów, nie jest trudna w podejściu ale jest długa i przez to dość uciążliwa.Pewnym zaskoczeniem są dla nas zbieracze jagód, których spotykamy w rejonie Małego Śnieżnika około 1300 m n. p. m, rozmawiając z nimi dowiadujemy się, że jest to dla nich sposób na utrzymanie rodziny a są tak wysoko, bo jest konkurencja i niżej wszystko wyzbierane.
Jak tam dojśćJak tam dojść

Na szlaku przeżywamy pewne załamanie, bo w pewnym momencie w prześwicie z góry, gdy jesteśmy już bardzo zmęczeni, widzimy schronisko i łysy garb Śnieżnika, ale wydaje nam się iż znajduje się ono na całkiem innej górze i bardzo, bardzo daleko od nas, ale później okazuje że szlak robi zakole i po przejściu jeszcze dość długiego odcinka umęczeni ale zadowoleni dochodzimy do celu a właściwie do schroniska, bo na szczyt Śnieżnika jeszcze około 45 minut drogi zielonym szlakiem.

Schronisko znajduje się na Hali pod Śnieżnikiem na wysokości 1425 m n.p.m i swoje powstanie w roku 1871 pod nazwą "Szwajcarka", w dużej mierze zawdzięcza księżnej Mariannie Orańskiej, która będąc właścicielką Międzygórza wywarła duży wpływ na rozwój tego regionu. W roku 1948 schronisko zmieniło nazwę na "Schronisko Na Śnieżniku", a obecnie nosi nazwę Zbigniewa Fastnachta, który był długoletnim dzierżawcą obiektu i włożył mnóstwo pracy i serca w jego rozwój.
Wejście do schroniskaWejście do schroniska

Ładnie i stylowo urządzone w środku schronisko ma swój urok. Zamawiamy sobie grochówkę, która smakuje wyśmienicie i oczywiście tradycyjnie sypaną czarną kawę. Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długi wypoczynek, bo przed nami jeszcze wejście na szczyt i długi powrót.
Piękny wystrój wnętrzaPiękny wystrój wnętrza

Na szczycie w roku 1899 postawiono kamienną wieżę widokowa o wysokości 33m, która podniosła walory turystyczne Śnieżnika. w roku 1973 ze względu na jej stan techniczny została wysadzona w powietrze i pozostały po niej nędzne resztki. Dalej po Czeskiej stronie atrakcję stanowi pomnik słonia, ale tam już nie docieramy.
Szlaki z Hali pod ŚnieżnikiemSzlaki z Hali pod Śnieżnikiem

Piękne widoki zarówno z pod schroniska jak i ze szczytu, pełny kontakt z przyrodą i i cisza na szlaku oraz niepowtarzalny urok jednego z najstarszych Polskich schronisk, sprawiają iż pomimo dużego jak dla nas wysiłku i dziesięciogodzinnego marszu jesteśmy zadowoleni ze zdobycia Śnieżnika.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 9 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Śnieżnik
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE