Srebrna Góra i Twierdza Srebrnogórska

opublikowano: 2012-04-18tagi: Srebrna Góra, Fort Donżon, Twierdza Srebrnogórska, wędrówki po Sudetach, wędrówki po Dolnym Śląsku, nasze przygody w górach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Srebrna Góra to wieś leżąca w Srebrnej Dolinie przy drodze 385 z Nowej Rudy do Ząbkowic Śląskich. Można tak jak w naszym przypadku pojechać przez Czechy przekraczając granicę w Golińsku i Tłumaczowie.

Srebrna Góra i Twierdza Srebrnogórska , 10 out of 10 based on 6 ratings
TunelTunel


Swoje powstanie miejscowość zawdzięcza odkryciu na tym terenie srebra i rozpoczęciu jego wydobycia. Za jej powstanie uważa się rok 1331 a pierwsza kopalnia powstała w 1370 roku.

Prawa miejskie przyznano jej w roku 1536, wtedy rocznie wytapiano około 30kg srebra. Złoża nie były zbyt wielkie dlatego stopniowo uległy niemal całkowitemu wyczerpaniu a wojna 30 - letnia zadała cios ostateczny wydobyciu srebra w tym rejonie.

Ważną datą w historii Srebrnej Góry ukończenie w roku 1777 trwającej 14 lat budowy twierdzy, która miała bronić przejścia przez Sudety.Z twierdzą losy tej miejscowości łączą się nierozerwalnie aż do dnia dzisiejszego. W roku 1807 twierdza była oblegana przez wojska Napoleona i praktycznie zdobyciu jej przeszkodziło podpisanie pokoju w Tylży.

Widok z wieżyWidok z wieży


Później jej chlubna rola twierdzy obronnej uległa zmianie i stała się więzieniem dla niemieckiej młodzieży o demokratycznych poglądach. W czasie II wojny światowej też pełniła niezbyt chlubną rolę oflagu dla polskich oficerów w tym obrońców wybrzeża.W obozie przebywało około 300 oficerów.

Jako ciekawostkę przewodnicy opowiadają o ucieczce 9 więźniów, z których trzem się ona udała i później wraz z Brygadą Karpacką dotarli do Libii.

Do rozwoju regionu przyczyniło się również wybudowanie kolei łączącej Srebrną Górę z Ząbkowicami Śląskimi i Dzierżoniowem, jak również powstanie wąskotorowej Kolejki Sowiogórskiej.

Namioty wojskoweNamioty wojskowe


Po wojnie twierdza jak i cała miejscowość przeżyły okres pewnego zastoju. Dopiero od 1966 r. harcerze wspólnie z wojskiem zapoczątkowali prace, które przyczyniły się do utworzenia z obiektu atrakcji turystycznej. Serce i największy obiekt twierdzy to Fort Donżon, długi na 140m. i szeroki na 120m, w każdym jego rogu znajduje się wieża a w całej budowli rozmieszczono około 150 kazamat.

My podczas naszej wędrówki zaparkowaliśmy auto na płatnym parkingu pod twierdzą i później pieszo pod górkę. Mieliśmy dużo szczęścia, bo akurat podczas naszej wizyty odbywała się inscenizacja szturmu wojsk napoleońskich na twierdzę, co znacznie uatrakcyjniło naszą wycieczkę.

Po dotarciu do Fortu Donżon bitwa jeszcze się nie rozpoczeła i mieliśmy okazję przyjrzeć się przygotowaniom do boju. Było naprawdę na co popatrzeć, wszędzie rozbite namioty wojskowe, mnóstwo żołnierzy w dawnych strojach, pełen asortyment broni i armat używanych do walki w tamtych czasach, Byliśmy również świadkami musztry wykonywanej przez żołnierzy pod dowództwem oficera.

Zabudowania twierdzyZabudowania twierdzy


Do głównego punktu programu, czyli bitwy, był jeszcze czas więc mogliśmy spokojnie wypić kawę i posilić się przed bitwą oraz zwiedzić sam fort robiąc przy okazji sporo zdjęć i poznając historię twierdzy opowiadaną przez przewodnika. Budowla robi wrażenie swoją wielkością, mimo iż widoczne są ślady jej burzliwej historii, które wywarły niewątpliwy wpływ na jej obecny wygląd ale zasługuje w pełni na miano pomnika historii jakim jest ze względu na fakt, że jest największą budowlą o charakterze militarnym w Europie.

Z punktów widokowych rozmieszczonych na szczycie podziwiać można : Góry Stołowe, Wielką Sowę, Śnieżnik a nawet Ślężę. I nadszedł wreszcie czas samej bitwy, stoimy na górze i obserwujemy pole walki. Wszędzie słychać salwy armatnie, żołnierze ciągną ze sobą małe działa, ładują je i strzelają, ładują też i oddają strzały z muszkietów i innej broni używanej do walki w tamtym okresie. Mnóstwo huku i dymu, ale widać, że wszyscy są doskonale przygotowani do swojej roli, przez co całe widowisko wygląda imponująco.

Po zakończonej wojnie pełni wrażeń schodzimy do Srebrnej Góry. Nie zostało nam już wiele czasu, bo atrakcje w forcie pochłonęły większą jego część. Przechadzamy się po dwóch głównych ulicach to jest ulicy Zimowej i Letniej, spoglądając po drodze na Kościół św. Michała i stojący na wzgórzu Kościół św. Piotra i Pawła.

Ogólnie z wycieczki jesteśmy zadowoleni i uważamy, że Srebrną Górę i jej twierdzę z pewnością warto odwiedzić, nawet jeżeli twierdza nie jest akurat w tym czasie zdobywana przez wojska Napoleona.
.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 6 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Srebrna Góra
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE