Stachelberg - fortyfikacja w czechach

opublikowano: 2016-01-16tagi: Stachelberg, wycieczki dolnośląskie, Sudety, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Twierdza Stachelberg jest jedną z największych tego typu budowli w Czechach.Inspiracją do budowy tych fortyfikacji była wybudowana we Francji słynna linia Maginota. Czesi znacznie ulepszyli i zmodernizowali francuską koncepcję zarówno pod względem technicznym jak i strategicznym a gdyby jego realizacja skończyła się powodzeniem i została by zastosowana podczas II wojny światowej, to Niemcy mieli by spory problem z jej sforsowaniem.

Stachelberg - fortyfikacja w czechach , 7 out of 10 based on 1 ratings Budowane wzdłuż granicy żelbetowe obiekty miały być wyposażone w działa i karabiny maszynowe w zasięgu których znajdowała się granica z Niemcami. Prace prowadzone były w latach 1935 - 1938. Z informacji w przewodniku dowiadujemy się iż ukończono 10.000 lekkich obiektów, 265 ciężkich i rozpoczęto budowę 9- ciu grup warownych z których większość znajdowała się na terenie województwa Hradec Kralove.
Koło bunkraKoło bunkra

Grupy warowne z których najbardziej rozbudowaną i największą była Stachelberg, składały się z bunkrów piechoty, bunkrów artyleryjskich z haubicami o dużym zasięgu, obrotowych wież artyleryjskich i bunkrów z moździerzami, wszystkie bunkry połączone były korytarzami i wyposażone w magazyny i pomieszczenia dla załogi, która miała liczyć kilkaset żołnierzy.

Niestety przykrą niespodziankę sprawili Czechom Francuzi i Anglicy podpisując w 1938r traktat w Monachium, zmuszając Czechów do oddania Niemcom przygranicznych ziem na których znajdowały się fortyfikacje.

Zwiedzając bunkier schodzimy po schodach do dolnej częścvi bunkra, gdzie znajduje się 150 metrowy korytarz z odnogami, duże izby dowództwa oraz 2 składy amunicji.Korytarze są wysokie a hale obszerne, widać ogrom pracy jaki włożono w to przedsięwzięcie i z pewnością robi to wrażenie na zwiedzających. W udostępnionych inscenizacjach pokazana jest praca robotników i sprzęt jaki używano do wykonywania prac. Pani przewodniczka ciekawie opowiada o historii podziemi, wprawdzie po czesku ale co nieco idzie zrozumieć a ponadto jesteśmy wyposażeni w przewodniki napisane po polsku.
Tunel we wnętrzu Tunel we wnętrzu
Podziemia

W drodze powrotnej pokonujemy sporą ilość schodów i dla wytchnienia zwiedzamy udostępnione na górze stanowiska strzeleckie, makiety fortyfikacji oraz modele samolotów, czołgów i innego typu uzbrojenia.

Po wyjściu z bunkra czeka na nas niespodzianka, bo zjechały się zabytkowe samochody wojskowe i terenowe, które pięknie się komponują z kopułą bunkra i jest okazja porobić ciekawe zdjęcia.
Najazd autNajazd aut

Przed bunkrem w punkcie gastronomicznym wzmacniamy się mocną czarną kawą i idziemy wspiąć się na widoczną na wzgórzu wieżę widokową. Do Stachelberga docieramy z Mieroszowa poprzez przejście graniczne w Lubawce, następnie drogą Nr 16 i po skręcie w prawo na drogę nr 300 mijamy Zacler i docieramy do miejscowości Babi gdzie znajdują się fortyfikacje.

Godziny i dni otwarcia lepiej sprawdzić przed wyjazdem w internecie, bo ulegają zmianą. W sumie bardzo ciekawa wycieczka i może zapoczątkować wędrówkę szlakiem czeskich umocnień fortyfikacyjnych, których w pobliżu jest dużo więcej.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 1 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Stachelberg
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE