Stóg Izerski - Smrek

opublikowano: 2013-09-04tagi: wycieczki dolnośląskie, Smrek, Stóg Izerski, Sudety, wycieczki po Sudetach, Góry Izerskie

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Podczas tej wyprawy chcieliśmy trochę bardziej poznać okolicę Świeradowa Zdroju i Gór Izerskich to zatrzymaliśmy się na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Wolimierzu 4 i to był dobry pomysł, bo zastaliśmy tam komfortowe warunki i bardzo miłych gospodarzy z którymi przyjemnie się gawędziło i cena była przystępna. Na Stóg Izerski najlepiej wyruszyć ze Świeradowa Zdroju szlakiem czerwonym około 3g marszu lub z Czerniawy Zdroju Szlakiem zielonym.

Stóg Izerski - Smrek , 10 out of 10 based on 7 ratings
Wolimierz 4Wolimierz 4
Agroturystyka Wolimierz 4Agroturystyka Wolimierz 4

My jednak dla odmiany postanowiliśmy wjechać na szczyt kolejką gondolową,która składa się z 71 ośmioosobowych wagoników potrafiących w ciągu godziny przewieść około 2400 pasażerów. Przejazd tą nowoczesną kolejką powstałą w 2008 r trwa około 8 minut i jest to naprawdę wielka frajda, szkoda tylko, że szyby są trochę pozaklejane numerami i jakimiś napisami co ogranicza widoczność. Cena biletu normalnego w obie strony to 29 zł od osoby.
Wjazd kolejką gondolowąWjazd kolejką gondolową

Dla nas największą radością jest wędrowanie po szlakach turystycznych ale tym razem wybraliśmy kolejkę trochę ze względu na jej atrakcyjność ale głównie dlatego, że ze Stogu Izerskiego wyruszyliśmy zielonym szlakiem na czeski Smrek.

Stóg Izerski jest jest to jeden z najwyższych szczytów w Górach Izerskich i ma wysokość 1107 m n.p.m. a pod samym szczytem stoi schronisko"Na Stogu Izerskim",którego początki sięgają roku 1924, kiedy to z inicjatywy rodziny Schaffgotschów i lekarza ze Świeradowa Josefa Siebelta powstało pierwsze na 30 miejsc noclegowych.
Stylowo w schronisku Stylowe wnętrze schroniska

Obecnie może w schronisku przenocować około 70 osób w pokojach o różnej ilości miejsc, korzystając z dobrze wyposażonego zaplecza, ceny już od 25zł od osoby. Schronisko ma swój urok i ładne stylowe wnętrze a sprawna obsługa i dobra czarna kawa oraz niezłe ciepłe posiłki sprawiają, że warto je odwiedzić szczególnie po powrocie z wycieczki szlakiem, których ze schroniska wytyczono kilka.

Przed schroniskiem obszerny taras ze stolikami, z którego można podziwiać piękne widoki na Góry Izerskie z Sępią Górą i szczyty Karkonoszy ze Śnieżką. Kto nie przepada za atmosferą schronisk turystycznych to na górnym przystanku kolejki jest restauracja "Bacówka" o bardzo ładnym wystroju z drewna upiększonym drewnianymi rzeźbami co sprawia, że ma swój odrębny ciekawy styl.

Kolejka z pewnością ułatwiła dostanie się na szczyt ale chyba nieco spaczyła charakter tego urokliwego kiedyś miejsca, po prostu zrobił się tłok i nie jest to już ustronne miejsce w Górach Izerskich. Ala my sobie to rekompensujemy ruszając w trasę zielonym szlakiem, który przez szczyt Stogu Izerskiego na którym stoi przekaźnik TV prowadzi na Smrek.

Nie jest to wprawdzie zbyt długa wyprawa bo zajmuje nam około 1,5 g ale idzie się przyjemnie i trasa nie jest bardzo męcząca. Po drodze mijamy tak zwany łącznik, miejsce gdzie kiedyś stała straż graniczna bo znajdowało się w tam turystyczne przejście graniczne. W drewnianej budce można się schronić przed ewentualnym deszczem lub upałem i posilić się własnym prowiantem.

My korzystamy z ławek i stołów rozmieszczonych po drugiej stronie drogi, gdzie dochodzi do ciekawego spotkania, bo naprzeciwko nas siedzi rodzina z Czech a przy stole z boku starsze małżeństwo z Niemiec - takie międzynarodowe spotkanie na górskim szlaku.

Rozglądając się wkoło widać jeszcze ślady katastrofy ekologicznej jaka miała miejsce w tym rejonie, gdzie masowo zaczęły wymierać drzewa,podobno zaszkodziły im kwaśne deszcze i fakt, że były to sadzonki sprowadzone i nie przystosowane do tutejszych warunków. No ale na szczęście ludzie i sama przyroda jakoś poradzili sobie z tym problemem i obecnie cieszą oko znów zielone lasy.

Jeszcze trochę wspinanie się po łagodnym wzniesieniu i za zakrętem widać już czubek metalowej wieży. Po drodze przechodzimy jeszcze obok pomnika niemieckiego poety Theodora Kornera, który był tu w 1809 r.
Koło pomnika poetyKoło pomnika poety

Na początku na Szczycie góry Smrek stała drewniana wieża o wysokości 20m, która została postawiona w 1892 r i przetrwała aż 50 lat co było pewnym rekordem wśród innych wież tego typu. Koło wieży stało schronisko zarządzane przez lat 30 przez Franza Fritscha, dzięki któremu powstało.

Drewnianą wieżę zastąpiono metalową, której wysokość wynosiła tak jak jej poprzedniczki 20 m i żeby wejść na jej górną platformę trzeba pokonać 80 spiralnie rozmieszczonych schodów ale warto to zrobić, bo z góry rozpościera się naprawdę wspaniały widok i znowu gdy jesteśmy bardzo wysoko i pod nami rozpościera się wspaniały widok mamy wrażenie, że znajdujemy się na dachu świata i myślę, że jest to ten moment dla którego warto wchodzić na szczyty gór.
Metalowa wieża widokowa na SmrekuMetalowa wieża widokowa na Smreku

Z wieży zobaczyć możemy pasmo gór Izerskich, Góry Łużyckie, Jesztedzkie, Żytawskie oraz szczyty Karkonoszy z największą Śnieżką. Jest okazja zrobić trochę zdjęć widocznych panoram.
Widok z wieżyWidok z wieży

Smrek co po polsku znaczy świerk swoją nazwę zawdzięcza ponoć potężnemu świerkowemu drzewu, które rosło na szczycie przez wiele lat i uległo potędze przyrody czyli piorunom. Góra ma wysokość 1124 m n.p.m. i jest najwyższa w czeskich Górach Izerskich. Składa się z dwóch wierzchołków ale jest to słabo zauważalne.

Pod wieżą trafiliśmy na niewielki bufet zorganizowany przez przedsiębiorczego Czecha, w którym fundujemy sobie całkiem niezłą czarną kawę i w pomieszczeniu dla turystów robimy sobie piknik.

Wypoczęci i pokrzepieni skromnym posiłkiem i dobrą kawą wracamy tą samom drogą do schroniska na "Stogu Izerskim" a później zjeżdżamy kolejką do Świeradowa Zdroju gdzie na parkingu czeka na nas nasze auto. Wycieczka wydaje nam się ciekawa i myślę, że możemy ją polecić innym turystom szczególnie jeżeli wybiorą się na nią po sezonie turystycznym.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 7 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Stog Izerski - Smerk
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE