Świeradów Zdrój

opublikowano: 2014-04-02tagi: wycieczki dolnośląskie, Sudety, Świeradów Zdrój, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
U Podnóża Stogu Izerskiego w dolinie Kwisy i na stokach Wysokiego i Kamienieckiego Grzbietu, na wysokości 450 - 650 m. npm. znajduje się miasto i uzdrowisko Świeradów Zdrój, liczące około 5000 mieszkańców.

Świeradów Zdrój , 6 out of 10 based on 8 ratings Początkowo była to osada leśna, która od końca XVI w należała do hrabiego Schaffgotscha a zamieszkała w niej ludność utrzymywała się z pracy w lesie i pobliskich tartakach oraz w młynie w którym mielono korę dębową dla potrzeb papierni. W roku 1738 właściciel dowiedział się od doktora Weista iż na jego terenie znajduje się woda o leczniczych właściwościach
Spacer po uzdrowiskuSpacer po uzdrowisku

W 1754 r. zbudowano pierwszy dom zdrojowy i pijalnię wód. Następny powstał w roku 1795 i kolejny w 1811. W roku 1899 dobudowano krytą halę spacerową, która ma długość 80m. I wysokość 10m i jest najdłuższą halą spacerową w sudeckich kurortach. Jednak największy rozwój uzdrowiska nastąpił po roku 1933, kiedy to stwierdzono radoczynność tamtejszych wód źródlanych.

Specjalnością świeradowskiego uzdrowiska są kąpiele w wywarze kory świerkowej, a źródła zawierają radonowe szczawiany żelaziste i pochodzą ze źródeł:
Zdrój Górny
Zdrój Dolny
Zdrój Marii i Piotra Skłodowskich
Zdrój Zofia
Uznaniem specjalistów i lekarzy cieszą się również zabiegi borowinowe i parafinowe. W uzdrowisku leczy się takie dolegliwości jak : choroby układu krążenia, krwiotwórczego, nerwowego, narządów oddechowych, reumatyzmu i chorób kobiecych.

Z pewnością licznie licznie odwiedzający to miejsce kuracjusze mają duży wybór i możliwości aby poprawić stan swojego zdrowia. Świeradów Zdrój jest też doskonałym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Działa tam kilka dobrze przygotowanych wyciągów narciarskich, które są przystosowane zarówno dla potrzeb wytrawnych narciarzy jak i tych początkujących czy najmłodszych. Dużą atrakcją jest kolejka gondolowa na Stóg Izerski i naśnieżany podczas braku śniegu przez 20 armatek oraz dobrze oświetlony zjazd. Są też świetnie przygotowane liczne trasy biegowa np. w rejonie Zajęcznika.
Kolejka gondolowaKolejka gondolowa

Kolejka gondolowa czynna jest przez cały sezon i stanowi jedną z większych atrakcji dla turystów, którzy chcą się dostać na szczyt Izerskiego Stogu, gdzie znajduje się schronisko turystyczne oferujące 70 miejsc noclegowych, niezłe ciepłe posiłki i dobrą czarną kawę a dla bardziej wymagających turystów wybudowano restaurację "Bacówka" w bardzo ładnym stylowym wnętrzu i ciekawą ofertą kulinarną.

Kolejka gondolowa składa się z 71 wagoników ośmio- osobowych i jest w stanie w ciągu godziny przewieść aż 2400 osób. Bilet normalny w obie strony kosztuje 29zł a wjazd trwa osiem minut i jest to ciekawa przejażdżka bo mamy wspaniały widok na miasto i pobliskie góry.

Nas jednak bardziej interesują szlaki turystyczne od schroniska. Szlakiem zielonym można dotrzeć na szczyt Smerka u naszych czeskich sąsiadów na, którym znajduje się metalowa wieża widokowa o wysokości 20m z której roztacza się piękny widok na całą okolicę.

W samym Świeradowie na pewno trzeba zobaczyć Dom Zdrojowy z wysoką na 46m unikalną wieżą zegarową i pospacerować długą na 80m halą spacerową, w której znajduje się pijalnia wód źródlanych, sklepy z pamiątkami, kawiarnia a nawet duże szachy z przenośnymi figurami, w pobliżu rozległy i piękny park oraz tarasy, więc zregenerować siły z pewnością jest gdzie.
fontannyfontanny

Spacerując po mieście oglądać możemy wzorowane na architekturze szwajcarskiej murowano drewniane zabytkowe pensjonaty i wille. Podczas spaceru nie da się nie zauważyć pięknej fontanny z charakterystycznymi żabami tryskającymi wodą. Na wzgórzu widoczny jest kościół p. w. Św. Józefa z czterema pięknymi witrażami wewnątrz i dwiema charakterystycznymi wieżami od frontu. W kościele znajdują się XIX w organy z unikatowym rozwiązaniem technicznym.
oo1Kościół Św. Józefa
Unikatowe organyUnikatowe organy

Kurort w sezonie jest jednak zatłoczony więc naprawdę odpoczniemy udając się na liczne szlaki turystyczne, które prowadzą z uzdrowiska. Tutaj ma swój początek czerwony szlak Mieczysława Orłowicza, a upamiętnia to okolicznościowa tablica. Jeżeli nie chcemy korzystać z kolejki gondolowej to na szczyt Stogu Izerskiego dotrzemy szlakiem czerwonym poświęcając na to około 2g. Szlakiem niebieskim dojdziemy przez Polanę Izerską na Halę Izerską w ciągu mniej więcej 2,5g. Dla mniej wytrwałych turystów odpowiednią wycieczką będzie dojście na Sępią Górę co powinno nam zająć około 1g. W okolicy znajduje się kopalnia kwarcu "Stanisław".
szlaki turystyczne z uzdrowiskaszlaki turystyczne z uzdrowiska

Świeradów Zdrój i otaczające go góry izerskie to z pewnością miejsce w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie i jest sporo sposobów na spędzenie wolnego czasu i na zróżnicowany wypoczynek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc. Nie da się tego jednak zrobić w jeden weekend czy nawet podczas krótkiego urlopu. My byliśmy w tych okolicach już kilkakrotnie i z pewnością będziemy jeszcze wracać w te piękne rejony naszego kraju.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 8 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Swieradow Zdroj
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE