Szczawno Zdrój

opublikowano: 2012-03-31tagi: Szczawno Zdrój, wycieczki dolnośląskie, rodzinne wędrówki po Sudetach, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Szczawno Zdrój to piękne dolnośląskie uzdrowisko, sąsiadujące z Wałbrzychem z, którego widać pobliskiChełmiec i blisko jest do Zamku Książ. Położenie w kotlinie pomiędzy górami tworzy specyficzny klimat, który znacznie się polepszył po likwidacji kopalń i koksowni wałbrzyskich skutecznie zatruwających powietrze w całej okolicy.

Szczawno Zdrój , 7 out of 10 based on 17 ratings

WSTĘPJako uzdrowisko od bardzo dawna słynie z leczenia chorób układu oddechowego, moczowego i pokarmowego.

Na pewno jest to doskonałe miejsce na rodzinną wędrówkę w weekend. Spacer po Parku Zdrojowym i Szwedzkim wśród pięknej zieleni i egzotycznej roślinności w postaci pięknych rododendronów z pewnością pozwoli nam zregenerować siły i naładować się pozytywną energią po ciężkim tygodniu pracy czy nauki.
Aleja spacerowa w Parku ZdrojowymAleja spacerowa w Parku Zdrojowym

Dodatkową atrakcją Parku Zdrojowego są wszędobylskie wiewiórki, które nie bardzo boją się ludzi a pobyt w Parku Szwedzkim uprzyjemnią nam pływające w niewielkich stawach łabędzie.

Wszędzie w licznych alejkach spacerowych ustawione są ławki więc można odpocząć wśród zieleni.Uroku dodają fontanny w Parku Zdrojowym, jedna duża w pobliżu pijalni wód, druga w głębi parku posiadająca magiczną moc spełniania życzeń po wrzuceniu monety stojąc tyłem do fontanny.

Kiedy mieszkaliśmy jeszcze w Wałbrzychu na Starym Zdroju często szliśmy przez Wzgórze Giedymina, koło ruin zamku i przez Słoneczną Polanę gdzie można było wypić piwo, zjeść wspaniałe lody i napić się mocnej kawy. W samym parku można było rozegrać partyjkę szachów za niewielką stawkę lub filiżankę kawy z siedzącymi tam kuracjuszami czy miejscowymi miłośnikami tej królewskiej gry.

NIECO HISTORII


Historia tej miejscowości sięga czasów bardzo odległych bo pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1221, kiedy nosił nazwę Solikowo. Od roku 1401 należał do Janka z Chociemia, który w tym czasie był panem na Zamku Książ. W latach 1509 do 1931 jak wiele innych ziem w tym rejonie należało do rodziny Hochbergów. Przed wybuchem II wojny światowej uzdrowisko było w posiadaniu Niemiec i nosiło nazwę Salzbrunn.

Z wykopalisk archeologicznych dowiadujemy się, że źródła mineralne wykorzystywała już ludność słowiańska, która wokół źródła, znajdującego się w miejscu gdzie obecnie stoi wieża św. Anny, odprawiała pogańskie obrzędy religijne. Usankcjonowanie leczniczych właściwości źródeł szczawieńskich nastąpiło w roku 1597, kiedy to zbadał je dokładnie i opisał ich dobroczynne działanie nadworny lekarz Hochbergów.

Ciekawostką będzie na pewno fakt, iż w XIX w oprócz wód mineralnych do leczenia używano w dużych ilościach napoje mleczne z mleka krowiego, owczego i koziego. Pierwszym źródłem wody mineralnej było "Mieszko" następnie "Dąbrówka", "Młynarz " i "Marta".
Uzdrowisko posiadało własną rozlewnię gdzie butelkowano wodę leczniczą "Dąbrówkę" i "Mieszko" oraz wodę stołową "Anka".

Z dawnych czasów warto wspomnieć również o, znajdującym się w pobliżu Parku Zdrojowego, Wzgórzu Giedymina, gdzie stał zamek z wieżą i kawiarnią w środku. Wokół zamku były słynne w europie pola golfowe, była też strzelnica i skocznia narciarska na, której odbywały się zawody. Pozostałością po zamku była wieża, która długo straszyła na wzgórzu, obecnie nie ma już nic.
Wieża Św. AnnyWieża Św. Anny

SŁYNNI GOŚCIE


O zainteresowaniu jakim cieszyło się uzdrowisko świadczy duża liczba odwiedzających je kuracjuszy i turystów, nie zabrakło wśród nich ludzi znanych jak np: Józef Korzeniowski, polityk Edward Dembowski, poetka Narcyza Żmichowska, generał napoleoński Józef Łączyński, Hipolit Cegielski, pisarz Iwan Turgieniew, Alfred Sokołowski, Winston Churchill.

Najbardziej jednak upamiętniona została wizyta światowej klasy kompozytora i skrzypka Henryka Wieniawskiego.W roku 1966 wystawiono mu pomnik i do tego czasu odbywają się w Szczawnie Zdroju słynne koncerty noszące jego imię. Gościł tu również Wisarion Bieliński a w dzisiejszym sanatorium"Korona Piastowska" mieszkali bracia Karol i Gerhard Hauptman oraz przebywał Zygmunt Krasiński.
Kolejne sanatoriumKolejne sanatorium

OBECNIE


Odwiedzając teraz Szczawno Zdrój z pewnością da się zauważyć dużo zmian na korzyść uzdrowiska, które przez pewien czas przeżywało jak sporo innych dolnośląskich uzdrowisk okres stagnacji. Wybrukowano ulice i parkingi, w wielu kamienicach odnowiono elewacje, zamknięto drogę do parku dla ruchu samochodowego, odnowiono nawierzchnię i alejki w obu parkach.Wszędzie jest czysto i widać dbałość o porządek i schludny wygląd miasta. Wszystkie tereny zielone, klomby, kwietniki są starannie i fachowo pielęgnowane. Krótko mówiąc chce się tam przebywać i spacerować.
Fragment miastaFragment miastaCO WARTO ZWIEDZIĆ


Dla nas największą atrakcją zawsze były spacery po obu szczawieńskich parkach. Przebywanie wśród tak pięknej i unikatowej roślinności o przeróżnych barwach daje dużo satysfakcji i pozwala wypocząć.Liczne alejki po, których można spacerować sprawiają iż taki spacer może się nieco przeciągnąć w czasie.

Odwiedzaliśmy też zawsze pijalnie wód aby napić się słynnej wody leczniczej. W Hali Spacerowej można zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki związane z uzdrowiskiem. Swoje wyroby często sprzedają tam rękodzielnicy i trafić można na naprawdę unikalne prace. Jest też stoisko z minerałami i pięknymi wyrobami z nich.

Będąc w Parku Zdrojowym warto wejść po schodach na górującą nad nim Wieżę Św. Anny wybudowaną w 1818r., z której rozciąga się piękny widok na park i całe uzdrowisko. Podczas ostatnich odwiedzin natknęliśmy się na dwie dodatkowe atrakcje, możliwość przejażdżki bryczką z zaprzęgniętymi dwoma pięknymi końmi i możliwość posłuchania rytmicznej muzyki akordeonowej wykonywanej przez muzyka, który ulokował się niedaleko wejścia do parku.

Chlubą uzdrowiska jest Teatr Zdrojowy z przepięknym wnętrzem z roku 1890,na uwagę zasługuje posiadłość zwana dawniej "Ida Dwór" później "Szwajcarka", odbywały się tam ważne spotkania i konferencje a obecnie nosi nazwę "Dworzysko" i można tam pojeździć konno. Dla miłośników sportów rowerowych niewątpliwą atrakcją będzie obecnie "Słoneczna Polana" gdzie znajdują się trasy rowerowe i profesjonalny tor do jazdy MTB.

SANATORIA


Do słynnych domów sanatoryjnych zaliczyć możemy:
"Dworek Marii "z 1847r znajdujący się przy ulicy Sienkiewicza 27
"Sanatorium Korona Piastowska" z 1818r przy ulicy Wojska Polskiego 1 zwane też "Domem Hauptmanów"
"Sanatorium Młynarz" z 1821r przy Wojska Polskiego 3
" Dom Zdrojowy" przy ulicy Kolejowej 14 niewątpliwie największy i najbardziej okazały budynek. Kiedyś zwał się "Hotel Śląski" i posiadał ponad sto pokoi i mieściło się w nim 350 kuracjuszy i był bardzo reprezentacyjny oraz komfortowo wyposażony.

Myślę, że wycieczka do uzdrowiska Szczawno Zdrój z pewnością świetnie się nadaje na rodzinną wyprawę i jest godna polecenia.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 17 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Szczawno Zdrój
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE