Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe

opublikowano: 2012-12-26tagi: Wycieczki Dolnośląskie, wycieczki po Sudetach, Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe, rodzinne wędrówki, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Jednym z najbardziej uczęszczanych przez turystów miejsc w Górach Stołowych jest niewątpliwie Szczeliniec Wielki. Najlepiej dostać się w to miejsce z Karłowa gdzie jest dużo płatnych parkingów i można zostawić auto a turyści niezmotoryzowani mogą dojść tutaj szlakami turystycznymi lub dojechać busami kursującymi z pobliskich miejscowości jak np: Radków czy Kudowa Zdrój.

Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe , 10 out of 10 based on 6 ratings Jeszcze przed samym Szczelińcem można zwiedzić czynny od paru lat Park Dinozaurów i obejrzeć stwory żyjące przed wiekami i w ten sposób urozmaicić sobie wycieczkę. My najbardziej lubimy zwiedzać to miejsce poza sezonem, bo w pełni sezonu jest tam tłok i masa tak zwanych biegaczy, którzy gonią po szlaku nie zważając co można po drodze zobaczyć aby tylko jak najszybciej dostać do jakiegoś jadła lub napitku.
Platforma widokowaPlatforma widokowa

Szczeliniec Wielki ma 919. n. p. m. a jego sąsiad Szczeliniec Mały 895m n. p. m. Niemcy Szczeliniec Wielki nazywali Heuscheur Grosse, a Polacy dawniej ze względu na spękane skały i mnóstwo szczelin "Spękany Wierch". Mnogość wszelkiego rodzaju form skalnych,szczelin, labiryntów, korytarzy, wejść, zejść,punktów widokowych i innych form jest naprawdę imponująca. Niektóre mają swoje nazwy takie jak: Sowa, Żółw, Wielbłąd, Kwoka, Słoń, Małpolud, Diabelska Kuchnia, Piekiełko gdzie wysokość skał dochodzi do 18m.Nam osobiście najbardziej podobał się Małpolud, który w sposób bardzo realistyczny przypomina postać jakiejś potężnej małpy górującej nad otoczeniem.
PiekiełkoPiekiełko

Początkowo Prusacy chcieli wykorzystać te tereny do budowy fortyfikacji wojennych w postaci fortów, ale później odstąpiono od tego projektu i dostrzegając piękno tego miejsca postanowiono wykorzystać jego walory do celów turystycznych i była to z pewnością bardzo słuszna decyzja. Do jej realizacji przyczynił się znacznie miejscowy sołtys Franz Pabl z którego inicjatywy wykuto 665 kamiennych schodów prowadzących na szczyt. Oprowadzał on za opłatą licznie przybywających w to miejsce turystów i w ten sposób zyskał miano pierwszego górskiego przewodnika i w celu upamiętnienia jego zasług na szczycie Szczelińca umieszczono tablicę pamiątkową obok tablicy upamiętniającej pobyt w tym miejscu Johanna Wolfganga Goethego w roku 1790.
Tablica upamiętniającaTablica upamiętniająca

Na szczycie znajduje się schronisko "Na Szczelińcu", gdzie można się posilić i wypić dobrą czarną kawę. Zimą obiekt jest niedostępny dla turystów i Szczelińca zwiedzać się nie da. To jedno z najstarszych sudeckich schronisk zaopatrywane jest w towary poprzez wyciąg linowy.
SzczeliniecKoło schroniska "Na Szczelincu

Całą trasę turystyczną na Szczelińcu Wielkim oblecieć można w godzinę, ale żeby nacieszyć się jej walorami i utrwalić sobie w pamięci parę pięknych miejsc to myślę, że trzeba i warto na zwiedzanie poświęcić więcej czasu. My na Szczelińcu byliśmy kilkakrotnie i zawsze odkrywamy tam coś nowego. Nie możemy tylko zwiedzić Szczelińca Małego ponieważ ze względu na rezerwat jest on niedostępny dla turystów.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 6 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Szczeliniec
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE