Szrenica - Wodospad Kamieńczyka

opublikowano: 2013-07-14tagi: Szrenica, Wodospad Kamieńczyka, Hala Szrenicka, Wycieczki Dolnośląskie, Sudety, wycieczki po Sudetach, Dolny Śląsk.

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Szrenica - Wodospad Kamieńczyka Na Szrenicę i do wodospadu Kamieńczyka najłatwiej dotrzeć ze Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem z centrum uzdrowiska od ulicy Sikorskiego. Jest to bardzo ciekawa trasa z pięknymi widokami i po drodze możemy zagościć w trzech schroniskach i zobaczyć największy w polskich Sudetach wodospad oraz obejrzeć sporo ciekawych form skalnych.

Szrenica - Wodospad Kamieńczyka , 10 out of 10 based on 2 ratings To jest nasza druga wycieczka do Szklarskiej Poręby i z pewnością nie ostatnia. Podczas pierwszego pobytu pokręciliśmy się trochę po samym uzdrowisku i szlakiem dotarliśmy do" Wodospadu Szklarki " oraz gościliśmy w tajemniczej "Chacie Walończyków" a teraz zdobywamy "Szrenicę".
W Szklarskiej Porębie wita gosciW Szklarskiej Porębie wita gości
Przyjazna dusza wita gosciPrzyjazna dusza wita gości

Na tą wycieczkę trzeba sobie raczej zarezerwować cały dzień, bo samo wejście zajęło by nam około 2 godzin a przecież mamy jeszcze tyle do zwiedzenia no i trzeba jeszcze wrócić do samochodu. My podczas naszej wyprawy postanowiliśmy najpierw zdobyć szczyt a pozostałe atrakcje jak "Schronisko na Hali Szrenickiej, "Schronisko Kamieńczyka"i wodospad zwiedzić podczas schodzenia z góry.

Szrenica ma wysokość 1362m n.p.m. i jej cechą charakterystyczną jest kopulasty szczyt wystający ponad grzbiet na wysokość około 60m. Swoją nazwę góra zawdzięcza porostom, których barwa sprawia wrażenie jakby była pokryta szronem. Ze szczytu doskonale jest widoczna Kotlina Jeleniogórska, Szklarska Poręba, Góry Izerskie jak i Karkonosze po czeskiej stronie.
W gorach jest pięknieW górach jest pięknie

Widoki są naprawdę wspaniałe i myślę, że już to będzie wspaniałą nagrodą za nieco uciążliwą wspinaczkę. Jeżeli do tego dodamy jeszcze możliwość odwiedzenia "Schroniska na Szrenicy", w którym panuje wspaniała atmosfera, miła i sprawna obsługa oraz serwowane są słynne już pierogi z jagodami, to z pewnością będziemy w pełni zadowoleni z wejścia na szczyt.

Schronisko zostało zbudowane w 1922r, po wojnie przejęła je Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna i nosiło ono wtedy nazwę "Patria".W 1951r stało się własnością PTTK u a w 1968 wybuchł w schronisku pożar, który sprawił, że do 1992 roku, kiedy to zostało całkowicie odbudowane, przestało ono funkcjonować.
Schronisko na SzrenicySchronisko na Szrenicy

Schodząc ze szczytu serwujemy sobie mocną czarną kawę w "Schronisku na Hali Szrenickiej", które swoje początki miało w 1787r, kiedy to postawiono budę pasterską o nazwie "Nowa Śląska Buda", bo "stara stała już pod Łabskim Szczytem. Po pożarze w 1975r bardzo szybko bo już po roku zostało odbudowane i dziś jest to "Schronisko na Hali Szrenickiej", które należy do największych schronisk w Karkonoszach. Posiada ponad 100 miejsc noclegowych i jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych a kolej krzesełkowa sprawia, że jest chętnie i często odwiedzana przez narciarzy.
Duże Schronisko na Hali SzrenickiejDuże Schronisko na Hali Szrenickiej

Ostatnią atrakcją, która nas czeka podczas drogi powrotnej ze Szrenicy jest "Wodospad Kamieńczyka" oraz znajdujące się koło niego "Schronisko Kamieńczyka". Wodospad jest największy po Polskiej stronie Karkonoszy i ma 27m wysokości, kiedyś dorównywał mu wysokością "Wodospad Wilczki" w Międzygórzu ale po powodzi obniżył się do 17m.

Woda w wodospadzie "Kamieńczyka" spływa z trzech progów, tworząc kaskadę. Ciekawostkę stanowi ukryta za ścianą wody w środkowym progu używana przez Walończyków malutka jaskinia zwana "Złotą Jamą". Sam wąwóz w którym znajduje się wodospad robi wrażenie, jest on długi na 100m, otoczony pionowymi ścianami granitowymi dochodzącymi do 25m wysokości. Miejscami jego szerokość wynosi zaledwie 3m a przy wodospadzie około 15m. W wąwozie zrobione są metalowe schody i podesty a miejsca szczególnie niebezpieczne zabezpieczono siatkami co ma zapobiec spadaniu kamieni. Środki ostrożności wzmożono po śmiertelnym wypadku jakiemu uległ turysta, gdy spadł na niego kamień. Z tego też względu przed zwiedzaniem zostajemy zaopatrzeni w kaski ochronne w których wyglądamy nieco zabawnie ale jest to chyba uzasadnione. Wodospad "Kamieńczyka" to chyba jedno z bardziej urokliwych miejsc w Karkonoszach i obejrzenie go sprawia nam sporo satysfakcji.
Przy wodospadziePrzy wodospadzie
Z wodospadem w tleZ wodospadem w tle

Po obejrzeniu wodospadu idziemy pokrzepić się do schroniska "Kamieńczyk", które ma swój początek w roku 1849 kiedy to poprowadzono do niego drogę ze Szklarskiej Poręby i wtedy nazywało się Zackelfallbude. Ale prawdziwy rozkwit nastąpił, kiedy kierował nim Franz Adolph, który rozbudował schronisko i uruchomiono skocznię narciarską oraz tor bobslejowy. Wtedy w schronisku mogło nocować około 40 osób. Po wojnie zostało zamienione na strażnicę WOP a później ośrodek wypoczynkowy, w którym doszło do pożaru w 1984r. Nowi prywatni już właściciele wybudowali w 1955r nowe pierwsze w Karkonoszach prywatne schronisko.Koło schroniska stoi oryginalny drewniany szałas we wnętrzu którego pali się ogień i turyści mogą sobie upiec kiełbasę.
Schronisko KamienczykaSchronisko Kamieńczyka

Myślę, że jak na jednodniową wycieczkę to nasza trasa dostarczyła nam wielu atrakcji i ciekawych przeżyć. Rzadko udaje się w tak krótkim czasie odwiedzić 3 schroniska, zdobyć szczyt góry i do tego jeszcze zobaczyć piękny wodospad. Wycieczka mimo to nie była aż tak bardzo uciążliwa i śmiało możemy ją polecić na weekendowy wypad dla całej rodziny.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 2 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Szrenica
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE