Twierdza Kłodzka

opublikowano: 2011-09-28tagi: Twierdza Kłodzka, podziemia, Kłodzko, wycieczki, Sudety, wędrówki po Dolnym Śląsku, wędrówki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Niewątpliwą atrakcją Kłodzka jest Potężna Twierdza widoczna z daleka z wielu miejsc w Kłodzku.Warto zwiedzić tą potężną budowlę militarną, bo większa od niej jest tylko Twierdza w Srebrnej Górze, chociaż mnie osobiście Twierdza Kłodzka wydaje się większa.

Twierdza Kłodzka , 10 out of 10 based on 21 ratings Wybraliśmy się tam rodzinnie samochodem z Mieroszowa przez Czechy bo tędy najbliżej. Granice przejeżdżaliśmy dwukrotnie w Golińsku i Tłumaczowie, ale obecnie granice wolne od kontroli mile się przekracza. Po drodze Mezimesti,Bromowo i Otowice.

Zwiedzać obiekt można na trzy sposoby:
- zwiedzając samą twierdzę za 10zł
- same labirynty również za 10zł
- twierdzę i labirynty za złoty 16

Myślę, że jak się tam już dotrze to warto zwiedzić i twierdzę i podziemia. W jednym i drugim miejscu towarzyszy nam obowiązkowo przewodnik a w naszym wypadku były to przewodniczki.

Twierdza

Jest to ogromna kamienna budowla,której historia jest bardzo ciekawa i nie mniej skomplikowana.Wzniesienie na którym stoi twierdza nosi nazwę Fortecznej Góry lub Zamkowej Góry
Twierdza KłodzkaFragment murów

Z relacji przewodniczki dowiedzieć się możemy iż początkowo w X w władali nią Czesi i gród na którym stoi twierdza nazywał się Kladsko. Strzegła ona ważnego szlaku handlowego na Śląsk tak zwanego "Szlaku Bursztynowego" i była systematycznie umacniana i zbudowywana na bazie stojącego zamku, który został wysadzony i przebudowany według projektu Jakuba Carowe na polecenie Austriaków w latach 1680 do 1702.

Pobudowano wtedy bastiony,raweliny,kontegardy i inne umocnienia fortyfikacyjne.Twierdza poddała się tylko raz podczas wojen śląskich wojskom pruskim w roku 1742. Następnie została zmodernizowana z polecenia Fryderyka II.Powstały kolejne forty, magazyny, rozbudowane podziemia itp.Powstała budowla, która mogła pomieścić 2500 żołnierzy i bronić się przez 9 miesięcy,czyli wróg raczej poprzez oblężenie nie mógł jej zdobyć bo jego wojska same by wcześniej umarły z głodu pod twierdzą.

Bardzo grube mury i liczne stanowiska strzeleckie oraz armaty strzelające kartaczami, czyli rozpryskującymi się na drobne odłamki kulami, system podziemnych korytarzy, sprawiały iż szturmem tez twierdzy zdobyć nie było można.
ArmataDziało obronne

W czasie wojny Niemcy wykorzystywali twierdzę jako obóz jeniecki a później fabrykę zbrojeniową w której produkowano części do pocisków V1 oraz łodzi podwodnych i samolotów.
Po wojnie znajdowała się tam nawet wytwórnia wina marki wino ale na szczęście dosyć krótko.

W czasie zwiedzania przewodniczka oprowadza nas po Dziedzińcu Tumskim zwracając uwagę na Bastion Dzwonnik, Ciemną Bramę i Studnie Tumską. Wspomina też i pokazuje postać legendarnej władczyni twierdzy Ludomiły Waleskiej.
LudmiłaLudmiła

Później zwiedzamy dziedziniec między Bastionem Alarmowym a Bastionem Wysokim.
Kolejnym etapem zwiedzania jest Bastion Widokowy z którego jak sama nazwa wskazuje rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko, na pasmo Gór Stołowych i na Śnieżnik.

Obejrzeć też możemy płyty nagrobne z Radkowa i Złotego Stoku. W sumie zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem zajmuje nam około 50 minut i z pewnością zadowoli każdego turystę i miłośnika historii.

Pasjonatów podziemi i podziemnych fortyfikacji czeka następne 50 minut zwiedzania z inną przewodniczką.

Podziemia twierdzy

Drugim etapem zwiedzania Twierdzy Kłodzkiej są jej podziemne korytarze wykonane jako chodniki minerskie.Pani przewodnik po wstępnej instrukcji i informacji historycznej zaprasza do około pół godzinnego szybkiego marszu po wyższych i niższych korytarzach podziemnego labiryntu.

Ruszać trzeba się dość żwawo bo pani przewodnik ponagla często bo z tyłu podąża następna grupa amatorów podziemi. Nasza przewodniczka ma swoje tajemne przejścia bo gdy dochodzimy do kolejnych odcinków ona już tam jest ale to zrozumiałe bo jak by miała biegać cały dzień pracy po tych tunelach to była by w sytuacji nie do pozazdroszczenia.
Podziemia 01W tunelach trzeba się nabiegać

Z relacji Pani w mundurze artylerzysty możemy dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy, widać, że zna temat i potrafi zainteresować zwiedzających.

Dowiadujemy się, że tunele po których chodzimy do podminowywania od spodu za pomocą czarnego prochu i wysadzania w powietrze armat wroga oblegających twierdzę.

Żołnierze obsługujący podziemia poruszali się po nich w zupełnych ciemnościach, nie można tam było użyć żadnego oświetlenia dostępnego w tamtych czasach, ponieważ wszechobecny tam proch spowodował by wybuch.

Pomocne w poruszaniu się po labiryntach miały być tablice ze znakami w stylu dzisiejszego pisma dla niewidomych.Służba wojskowa trwała 20 lat a szkolenie żołnierza w ciemności 7 lat.

Ciekawostka było coś w rodzaju karabinu wielostrzałowego. Polegało to na szybkim podmienianiu się żołnierzy przy otworach strzelniczych i w czasie gdy jedni strzelali inni ładowali broń, czynność ta w owych czasach była dość skomplikowana i czasochłonna.

Oczywiście przedstawiłem tu tylko niektóre fragmenty z opowieści Pani oprowadzającej nas po podziemiach, było ich znacznie więcej i brzmiały ciekawiej.

Przy odrestaurowywaniu podziemi Twierdzy Kłodzkiej w czasach obecnych brali udział pracownicy naukowi Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie i górnicy z Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu. Prace były konieczne bo podziemia zagrażały starówce pod, którą się znajdują.

Po wyjściu z podziemi udało nam się trafić na wojsko przebrane w mundury Polskie, Radzieckie i Niemieckie i dysponujące różnego rodzaju sprzętem wojskowym.Wojsko zajęło plac niedaleko podziemi i naprawdę było na co popatrzeć i można było zrobić ciekawe zdjęcia.
TankCzołg z ekspozycji broni

Ogólnie wycieczka do Twierdzy Kłodzkiej i jej podziemi była bardzo ciekawa pod względem turystycznym i dostarczyła nam wiele informacji historycznych z wątkami militarnymi. Wzbogaciła nasz kapitał podróżniczy o ciekawe przeżycia a nasz zbiór zdjęć o ciekawe ujęcia.

Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wędrówki i myślę, że warto polecić zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej z jej podziemiami i tajemnicami innym zwiedzającym.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 21 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Twierdza Kłodzka
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE