Wambierzyce -Skansen przedmiotów wszelakich

opublikowano: 2012-03-02tagi: Wambierzyce, skansen, wędrówki rodzinne, Dolny Śląsk, Sudety, wędrówki po Sudetach, wędrówki po Dolnym Śląsku

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Wambierzyce lezą w gminie Radków przy drodze nr 387 w kierunku Polanicy. Znane są przede wszystkim z bazyliki, kalwarii i ruchomej szopki.Jednak będąc w Wambierzycach z pewnością warto zajrzeć do skansenu sprzętu wszelakiego, znajdującego się kilka kilometrów od samej świątyni.Trafić łatwo, bo droga dobrze oznakowana.

Wambierzyce -Skansen przedmiotów wszelakich , 10 out of 10 based on 31 ratings Czynne przez cały sezon od godziny 800 praktycznie do zmroku. Ceny biletów zaskakujaco niskie bo dla dorosłych 4zł a dla dzieci 2zł. Jest to również świetna baza noclegowa z ceną od 25zł za nocleg w pokojach stylowo umeblowanych, pasujących do otoczenia i urządzonych jak przystało na skansen w starym stylu, czyli mamy okazję przespać się w łóżku w jakim sypiały nasze babcie a nawet prababcie.

Z tego miejsca możemy wyruszyć w inne ciekawe miejsca jak na przykład Szczeliniec,Skalne Grzyby, Błędne Skały czy Polanica lub Kudowa.

Skansen jest pomysłem i został stworzony przez człowieka z pasją jakim niewątpliwie jest Pan Marian Gancarski sołtys Wambierzyc, który zbieractwem zajmował się od najmłodszych lat a oprócz tego jest wielkim miłośnikiem zwierząt,stąd połączenie muzeum z mini zoo.
Na budynku- zbiór tablicNa budynku- zbiór tablic

Sam skansen powstał w roku 1992 wraz z gospodarstwem agroturystycznym,było to też spowodowane nie najlepszą sytuacją w rolnictwie. Jeżeli chodzi o przedmioty tam zgromadzone to myślę, że łatwiej i szybciej byłoby napisać czego tam nie ma. Najbardziej ogólnie zgromadzone tam różności możemy spróbować podzielić na:

- sprzęt rolniczy czyli młockarnie.sieczkarnie, traktor z 52 roku stojący na placu, narzędzia ręczne i inne
- sprzęt używany w gospodarstwie domowym jak pralki, lodówki, maselnice, magle
- sprzęt elektroniczny typu radia, telewizory a nawet komputery
- sprzęt fotograficzny - aparaty fotograficzne z różnego okresu np Ami, Druch, Smiena, Zenit, mieszkowe czy też powiększalniki typu Krokus, Betta
- kolekcja monet i banknotów - bardzo starych i tych, które starsi zwiedzający jeszcze pamiętają
- imponująca kolekcja żelazek począwszy od tych z "duszą" w środku jakimi prasowały nasze pra- pra babcie poprzez ogrzewane na gazie aż po nowocześniejsze elektryczne
- ciekawy zbiór minerałów i skamielin wśród, których znajduje się skamieniałe drzewo z przed 300 mln lat
- warsztaty rzemieślnicze i ich wyposażenie - kuźnia, warsztat stolarski, szewski, tkacki czy ślusarski
- bogaty zbiór trofeów myśliwskich w postaci poroży zwierząt czy wypchanych eksponatów
- unikalny zbiór tarcz szkolnych wśród których udało mi się odnaleźć tę ze szkoły do, której chodziłem
- przedmioty z dawnych lat szkolnych jak piórniki, tornistry, liczydła
- sporo rzeźb i obrazów o tematyce religijnej
Imponujący zbiór żelazekImponujący zbiór żelazek

Myślę, że wszystkiego wymienić się po prostu nie da, bo znajdują się tu nawet takie rzeczy jak kompot w słoiku pozostały po mieszkającej tu wcześniej ludności niemieckiej. Zresztą eksponatów związanych z poprzednimi mieszkańcami tych ziem jest tutaj zgromadzonych znacznie więcej ale nie powinno to chyba nikogo dziwić bo jest to zbiór historycznie związany z tymi ziemiami a skoro wcześniej mieszkali tutaj Niemcy to i pozostały po nich przedmioty, których używali.

Skansen w Wambierzycach to z pewnością doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę, ponieważ zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy znajdą tutaj coś co ich z pewnością zainteresuje. Starszych może ogarnąć melancholia na widok przedmiotów z którymi spotykali się w dzieciństwie lub o których opowiadali im babcie czy dziadkowie. Młodsi natomiast będą mogli na własne oczy zobaczyć czego używali i jak żyli ich rodzice i na pewno będzie to dla nich poglądowa lekcja historii.

Tym bardziej, że nasze pokolenia przeżyły niesamowity i nie spotkany nigdy wcześniej przełom technologiczny. Skok od pióra ze stalówką i kałamarzem do kalkulatora i komputera, od czarno- białego telewizora do cyfrowego obrazu, od aparatu typu Druch do fotografii cyfrowej, od pralki Frania do automatycznej z programatorem, od radia z magicznym oczkiem do sprzęty stereofonicznego, od zegarka " Pobieda" czy " Wostok" otrzymywanych na komunię do zegarków elektronicznych z pewnością tych analogii można by przytoczyć znacznie więcej.
Sprzęt dawnego fotoamatoraSprzęt dawnego fotoamatora

Wydaje mi się, że żadne muzeum tematyczne nie odda w taki sposób klimatu minionych lat i nie pozwoli nam tak jak ten skansen wkroczć w krainę dawnych domostw, warsztatów i nie przybliży nam tak bardzo życia ludzi w tamtym okresie.

No ale czas oderwać się trochę od wspomnień w tym celu ruszamy na obchód
tutejszego małego ogrodu zoologicznego. Obejrzeć możemy dziki, strusie, jelenie, daniele, sarny,bażanty i inne ptactwo.Zwierzęta są wyraźnie oswojone z ludźmi i można je spokojnie obserwować, fotografować a niektóre nawet karmić z reki. W strumyku możemy zaobserwować nutrie, są też świnki morskie i sporo innych zwierząt.

Na terenie skansenu panuje jakaś swojska atmosfera, wszyscy są życzliwi i chętnie udzielają informacji i chociaż nie ma tak zwanego zawodowego przewodnika to i tak dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o samym skansenie jak i zgromadzonych eksponatach.

W barze można zjeść smaczny i niedrogi posiłek oraz wypić porządną sypaną kawę. Pan Marian za stworzenie takiej unikalnej atrakcji turystycznej został uhonorowany nagrodami i wyróżnieniami, pisała o nim prasa i odwiedzała telewizja ale myślę, że największą satysfakcję sprawia mu zainteresowanie i uznanie wyrażane przez samych zwiedzających. My z pewnością zaliczamy się do grona zadowolonych i uważamy to miejsce za szczególnie godne polecenia na rodzinną wędrówkę.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 31 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Wambierzyce -Skansen
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE