Wielka Sowa

opublikowano: 2011-12-06tagi: Wielka Sowa, schronisko Sowa, Sudety, Dolny Śląsk, wędrówki górskie, wędrówki po Sudetach, wędrówki po Dolnym Śląsku

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Wielką Sowę podczas naszych górskich wędrówek odwiedzaliśmy kilkakrotnie za każdym razem odkrywając coś nowego i wracając z nowym bagażem przeżyć.Punktem wyjściowym była Przełęcz Walimska znajdująca się przy drodze 383 z Walimia do Pieszyc na wysokości 755m npm. Na przełęczy znajduje się parking płatny 5zł za cały pobyt.Znajdowała się tam drewniana wiata w której zainstalowano bufet. Bufet niestety czynny był tylko podczas pierwszego naszego pobytu później tylko szałas turystyczny ale było gdzie usiąść odpocząć i posilić się po powrocie ze szlaku.

Wielka Sowa , 9 out of 10 based on 28 ratings Na przełęczy krzyżują się szlaki turystyczne niebieski z Zagórza Śląskiego na Sowę, zielony z Walimia do Rościszowa, srebrna droga, czerwony przez schronisko Sowa na Wielką Sowę. My idziemy szlakiem niebieskim a wracamy czerwonym. Wędrówka tymi szlakami to wspaniałe przeżycie,pełen kontakt z przyrodą, po drodze wspaniałe widoki.
"Szałas" na Przełęczy Walimskiej "Szałas" na Przełęczy Walimskiej

Turystów na szlaku nie spotykamy wielu.Jednym z nich jest starszy pan z Niemiec, który dawno temu wyjechał z Polski i Górami Sowimi był wręcz zafascynowany, pamiętał jeszcze wieżę widokową z jej otoczeniem z dawnych czasów.

Miejscami trzeba się trochę wspinać, ale droga niezbyt uciążliwa i idzie się bardzo dobrze. Trochę zasmuca widok zniszczonych przez działalność przemysłową drzew, ale widać też, że przyroda zaczyna sobie powoli radzić ze skutkami niszczycielskiej działalności człowieka i powoli odbudowuje swoje królestwo.

Po trwającej półtorej godziny wędrówce docieramy na szczyt Wielkiej Sowy o wysokości 1015 m npm.Jest to najwyższy szczyt Gór Sowich w obszarze Sudetów Środkowych. Teren na szczycie doskonale zagospodarowany są tam miejsca w których można usiąść i odpocząć oraz posilić się po trudach wspinaczki. Są stoliki, ławki, jest miejsce na grill czy ognisko a wszystko zadaszone dając możliwość schronienia się w razie niepogody.
Zaplecze pod wieżąZaplecze pod wieżą

Główną atrakcją turystyczną na szczycie jest niewątpliwie piękna wysmukła biała wieża widokowa górująca nad otoczeniem. Poprzedniczką tej murowanej była drewniana postawiona w roku 1885, miała ona cztery pomosty i wyposażona była w bufet. Czyli jak widać początki wieży jako obiektu turystycznego na szczycie Wielkiej Sowy sięgają dość odległych lat. Po dziewiętnastu latach użytkowania w roku 1904 drewniana wieża zawaliła się. Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu Richarda Tamma pomysłodawcy wybudowania w miejscu starej drewnianej,nowej murowanej wieży w roku 1906 zostaje uroczyście otwarta betonowa wieża.

Ma ona 25m wysokości,8m średnicy u dołu i 4m u góry. Nadano jej wtedy imię kanclerza Niemiec Otto Bismarcka. Sam pomysłodawca i człowiek dzięki któremu wieża powstała Richard Tamm 3 lata po jej wybudowaniu w czasie wchodzenia na szczyt Wielkiej Sowy zmarł na zawał serca.

Wieża w swojej historii jeszcze dwa razy zmieniała nazwę
- w roku 1945 po wojnie na gen. Władysława Sikorskiego
- w roku 1980 na dr. Mieczysława Orłowicza

Obecnie wieża prezentuje się wspaniale, jest odremontowana lśni bielą. W środku mały bufet i sklepik z pamiątkami.Opłata naprawdę symboliczna 2zł od osoby. Wejście krętymi wąskimi schodami, ale po wejściu prawdziwa uczta dla oczu. Widoki zachwycające, widać panoramę prawie całych Sudetów, Śnieżkę, Śnieżnik, Bromowskie Ściany a nawet zarys Wrocławia. Na szczycie wieży zamontowane są wielkie lunety przez które obserwowanie krajobrazu staje się jeszcze większą atrakcją. Poznajemy wiele miejsc w których już byliśmy i z tej perspektywy wyglądają wspaniale.

Na dole w sklepiku zaopatrujemy się w widokówki i oczywiście upominamy się o pieczęć potwierdzającą naszą bytność na tej wspaniałej wieży. Później kawa i pieczenie kiełbasek w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu, odpoczynek, ostatnie zdjęcia i powrót przez Schronisko Sowa na Przełęcz Walimską do samochodu.

Schronisko SowaZ Wielkiej Sowy do schroniska Sowa prowadzi czerwony szlak i w ciągu 20minut schodzenia z góry dotrzemy do pięknego jednego z najstarszych schronisk w Górach Sowich. Jest ono pięknie położone i otoczone lasem.
Schronisko SowaSchronisko Sowa

W tej naprawdę pięknej scenerii, w zacisznym zakątku można wspaniale wypocząć i zrelaksować się. Schronisko jest aktywne przez cały rok, latem goszcząc piechurów i rowerzystów a zimą narciarzy. W pobliżu znajdują się bowiem dwa wyciągi narciarskie.

Wnętrze schroniska stylowo urządzone całe w drewnie stwarza niepowtarzalny klimat. Bardzo mili gospodarze i domowa kuchnia zadowoli nawet najbardziej wybrednych turystów.
My serwujemy sobie żurek, który jest gesty z dodatkiem kiełbasy i jajek na twardo. Bardzo smaczne i mocno pożywne danie.

Historia tego pięknego schroniska sięga aż roku 1897 kiedy zaczęło funkcjonować w swej pierwotnej postaci pod nazwą Eulenbaude i w którym gospodarzem przez 25 lat był Fritz Nikolaus. Po wojnie przez jakiś czas schronisko funkcjonowało jako dom wczasowy "Marysieńka".

Zdajemy sobie sprawę, że podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy tylko niewielki fragment tych pięknych starych gór ale jesteśmy przekonani,że całość Gór Sowich jest równie spaniała.
Dlatego zachęcamy miłośników gór do odwiedzenia tego miejsca, my z pewnością podczas naszych górskich wędrówek zrobimy to jeszcze nie raz.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 28 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Wielka Sowa
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE