Włodarz - Podziemne sztolnie

opublikowano: 2013-11-11tagi: wycieczki dolnośląskie, Sudety, Walim, wędrówki po Sudetach,

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Włodarz to jedno z największych i najbardziej zagadkowych podziemi wielkiego projektu hitlerowskich Niemiec o kryptonimie "Reise" czyli po polsku "Olbrzym". Nazwa chyba jak najbardziej słuszna biorąc pod uwagę wielkość tego przedsięwzięcia, ilość materiału użytego do jego wykonania, liczbę ludzi pracujących przy nim oraz wielkość samego obiektu.

Oprócz "Włodarza w skład projektu wchodziło jeszcze sześć obiektów, które udało się do tej pory zlokalizować :
"Rzeczka"
"Osówka"
"Soboń"
"Sokolec"
"Jugowice"
"Książ"
Do podziemi najlepiej dojechać od strony Walimia lub Głuszycy, liczne znaki i tablice informacyjne nie pozwolą nam zbłądzić. Czynne jest praktycznie przez cały rok od godz 9 oo do 17 00.Zwiedzanie tylko z przewodnikiem trzeba się zaopatrzyć w nieco cieplejszą odzież, bo temperatura w podziemiach jest taka sama przez cały rok i wynosi około 7 stopni i miejscami jest mokro więc "szpilki "na tę wycieczkę raczej się nie nadają.
W podziemiachW podziemiach
W sztolniW sztolni

Część sztolni zalana jest wodą więc czeka nas bardzo ciekawa i nie pozbawiona uroku podróż łódkami. Cena normalnego biletu to 20zł i biorąc pod uwagę atrakcyjność trasy myślę, że nie jest to suma zbyt wygórowana. Za darmo możemy natomiast zwiedzać to co znajduje się na powierzchni a jest tam sporo atrakcji w postaci zmechanizowanego sprzętu wojskowego rożnego typu, pochodzącego z różnych lat. Nam najbardziej przypadła do gustu czarna osobowa "fura",taka jaka często się pojawiała np. w serialu "Stawka Większa Niż Życie".
Serialowa furaSerialowa fura
koło pojazduPamiątkowa fota

Natomiast atrakcją kulinarną może być smaczna grochówka serwowana wprost z wojskowej kuchni polowej, no i oczywiście mocna czarna kawa "sypana". Ogólnie teren bardzo dobrze zagospodarowany jest gdzie usiąść, odpocząć i posilić się a nastrojowa wojskowa muzyka płynąca z głośników dopełnia całości. Można też upiec kiełbaskę przy ciągle palącym się ognisku.

Przed wejściem do podziemi trzeba obowiązkowo zaopatrzyć się w "gustowne" nakrycie głowy w postaci kasku ochronnego.Po podziemiach oprowadza nas przewodnik i widać,że zna zagadnienie bardzo dobrze, potrafi przekazać wiedzę i zainteresować słuchaczy tematem.

Istnieje kilka teorii na temat przeznaczenia obiektu. Ta oficjalna, którą chętnie potwierdzają sami Niemcy w swoich raportach brzmi, że miała to być kolejna kwatera dla "Wielkiego wodza" i jego oficerów i właśnie dlatego nie jest do końca wiarygodna.
Zalane korytarzeZalane korytarze

Większość badaczy skłania się raczej do stwierdzenia, iż miały tam powstać bądź powstały fabryki zbrojeniowe, które miały produkować elementy uzbrojenia a nawet rakiety V1 i V2 lub części do nich. Niektóre teorie sięgają jeszcze dalej i zakładają iż Niemcy chcieli tam produkować głowice nuklearne lub tajną broń chemiczną czy biologiczną.

Za teorią fabryki zbrojeniowej przemawia kilka istotnych faktów. Po pierwsze hitlerowcy byli bardzo nękani nalotami przez aliantów i głównym celem nalotów były właśnie fabryki zbrojeniowe. W Górach Sowich głęboko pod skałami takie fabryki były by bezpieczne, bo nie istniały jeszcze wtedy bomby, które mogły by poradzić sobie z tak grubymi i twardymi skałami w jakich zostały wykute sztolnie. Na tym terenie były drogi i sprawna kolej, sporo było też surowców potrzebnych do produkcji. Znajdowały się nawet złoża uranu np. w Julianowie i produkowano ciężką wodę. Ponadto wielkość podziemnych hal, które miały 12m wysokości, 10m szerokości i od 50 do nawet 100m długości skłaniała do wniosku, że były to hale produkcyjne. W pobliżu w wielu miejscowościach istniał już bardzo rozbudowany przemysł zbrojeniowy.

Bez względu na to jaką teorię nie przyjmiemy za prawdziwą faktem bezspornym pozostaje iż było to jedno z najbardziej strzeżonych przez hitlerowców miejsc. Wszędzie było masę patroli, wprowadzono specjalne przepustki na całym obszarze, jak również zakaz odwiedzania rodzin przez osoby spoza obszaru chronionego. Niektórzy twierdzą nawet, że tak zwani strażnicy jeszcze długo po wojnie strzegli tych terenów a nawet, że funkcjonują po dzień dzisiejszy. Świadczyć ma o tym szereg zagadkowych zgonów i zaginięć ludzi, którzy zbytnio wgłębili się w temat oraz zastraszanie współczesnych badaczy.

Współcześni turyści w tym nasze skromne osoby są pod wrażeniem wielkości podziemnych sztolni, atrakcją jest dla nas możliwość pływania łódką po zalanych korytarzach, oglądania zgromadzonych tam eksponatów i słuchanie ciekawych opowieści przewodnika. Ale musimy pamiętać, że bez względu na przeznaczenie były to z pewnością fabryki ludzkich cierpień, fabryki śmierci wielu tysięcy ludzi różnych narodowości, fabryki strachu, terroru i nieludzkich prześladowań.
W hołdzie W hołdzie

Więźniowie pracowali tam w warunkach jakie stworzyć ludziom mogli chyba tylko hitlerowcy. W koło istniało kilka filii obozu koncentracyjnego "Gross Rosen", z których to czerpano "ludzki materiał " do uśmiercania, bo najtwardsi jeńcy rosyjscy wytrzymywali tam góra 4 tygodnie. Zwłoki początkowo wywożono do obozu głównego i tam palono a później zakopywano w zbiorowych mogiłach w pobliżu "Włodarza", gdzie pochowano około 17000 ofiar. Podobno jeszcze większą ilość więźniów niemcy zamordowali gdzieś w sztolniach przed samym ich opuszczeniem.

Na temat sztolni w Górach Sowich napisano już wiele publikacji, nakręcono szereg filmów dokumentalnych ale myślę, że najlepiej przyjechać tutaj i zobaczyć to ciekawe i tajemnicze miejsce, a wycieczkę z pewnością zaliczymy do ciekawych, zarówno pod względem walorów turystycznych, jak też poznawczych. Poznamy wojenne i powojenne dzieje tych terenów oraz losy ludzi, którzy żyli i żyją tam z własnej woli oraz tych,którym przyszło tam żyć i umierać z przymusu. Poza tum myślę, że zwiedzanie tych terenów ma charakter rozwojowy, bo wciąż odkrywa się tam coś nowego i jak twierdzą znawcy tematu jeszcze bardzo dużo pozostało do odkrycia.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Włodarz
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE