Wodospad Szklarki - Szklarska Poręba

opublikowano: 2012-10-15tagi: Wodospad Szklarki, Szklarska Poręba, wycieczki po Dolnym Śląsku, wycieczki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Wodospad Szklarki, jest bardzo malowniczym miejscem od dawna odwiedzanym przez turystów.W niejednym domowym albumie z dawnych lat, znajdą się zdjęcia z wycieczki szkolnej z jednym lub dwoma pięknymi bernardynami na tle wodospadu Szklarki. Nie ma problemu z dotarciem nad wodospad, mogą to zrobić nawet osoby niepełnosprawne ponieważ przy krajowej trójce jest parking, z którego prowadzi specjalnie przystosowana droga.

My wybieramy szlak zielony z centrum miasta, który prowadzi wzdłuż rzeki Kamienna, trochę z niego zbaczając na czarny szlak aby dotrzeć do" Chaty Walonów".
Kamienna płynie wartkoKamienna płynie wartko

Szlak jest mało uciążliwy i atrakcyjny widokowo, bo po drodze napotykamy na piękne skały i skałki a sama rzeka płynie pięknym i wartkim strumieniem wzdłuż szosy i szlaku. Wśród skał charakterystyczna Dziobata, która służy często do wspinaczek, mijamy też tak zwane Rumowisko i Piekielnik. Widoczne są też Żółte Skałki nazwane tak ze względu na kolor jaki nadają im rosnące na nich porosty.

Warto zatrzymać się również przy Czarnej Topieli - czyli poszerzony korycie rzeki o dużo ciemniejszej koliście wirującej wodzie, która nie zamarza nawet zimą. Ludzie dawniej uważali, że tamtędy ucieka woda z rzeki Kamiennej powodując jej wysychanie.

Zbaczając nieco ze szlaku można dotrzeć do "Leśnej Huty, gdzie mistrz hutnictwa szkła Pan Henryk Łubkowski, wykonując przedmioty szklane zapoznaje nas równocześnie ze sposobem ich wykonywania przy użyciu tradycyjnych narzędzi i sposobów.
Zabudowania WalończykówZabudowania Walończyków

Zbaczając na czarny szlak warto odwiedzić "Chatę Walonów" siedzibę poszukiwaczy minerałów kultywujących tradycję średniowiecznych poszukiwaczy z terenów dzisiejszej Belgii i Francji. Zarówno wtedy jak i dziś noszą oni długie czerwone suknie i okrągłe kapelusze z obrazkiem Matki Boskiej.

W chacie obejrzeć możemy imponujący zbiór ciekawych minerałów, w mennicy przy pomocy młota kruszcowego będziemy mogli wybić sobie staroceltycki amulet, który wybity własnoręcznie przynosi szczęście jego posiadaczowi. Zobaczymy również pracownię rzeźbiarską. Ciekawostką jest również kolekcja win "marki wino" z różnych regionów kraju o mniej więcej jednakowej zawartości siarki. Również słynne Wiedźmy Walońskie przekarzą nam nieco swojej mądrości i wiedzy. Naprawdę warto odwiedzić bractwo Walonów dowodzone przez Wielkiego Mistrza Juliana Naumowicza, gdzie niepowtarzalny klimat tego miejsca i ciekawe opowieści zaprawione dużą dawką humoru na długo pozostaną nam w pamięci.
Nad wodospadem "Szklarki"Nad wodospadem "Szklarki"

Wodospad Szklarki spada na dno tworzącego przez siebie kotła eworsyjnego, czyli marmitu, z wysokości 13 m. Charakterystyczną cechą tego wodospadu jest to iż zwęża się ku dołowi tworząc literę V.
Już wodospadJuż wodospad

Nieco powyżej wodospadu znajduje się niewielkie schronisko"Kochanówka" od nazwiska Daniela Kochana, który był pierwszym kierownikiem schroniska po przejęciu go przez PTTK. Schronisko w swym obecnym kształcie powstało w 1897 r, w zastępstwie poprzedniego, które stało w tym miejscu przez 23 lata i uległo spaleniu.
Schronisko "Kochanówka"Schronisko "Kochanówka"

Ciekawostką jest posiadanie przez obiekt własnej elektrowni wodnej dostarczającej mu energii elektrycznej. Wodospad i jego piękne otoczenie i przytulne schronisko sprawiają, że z pewnością warto odwiedzić to romantyczne miejsce, tak licznie odwiedzane przez turystów od bardzo dawna.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Wodospad Szklarki
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE