Zagórze Śląskie

opublikowano: 2011-08-28tagi: Zagórze Śląskie, Zamek Grodno, Sudety, wycieczki, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Mieszkałem kiedyś sam a później z rodziną Wałbrzychu i Zagórze było podstawową bazą wypadową na wszelkiego rodzaju wycieczki, krótkie urlopy pod namiot czy też wypady samochodem.

Zagórze Śląskie , 10 out of 10 based on 12 ratings Z młodych lat pamiętam statek, którym pływało się po jeziorze, drewniany most łączący oba brzegi.Kempingi w koło jeziora były ładne i zadbane, należały do dużych zakładów i służyły ich pracownikom do wypoczynku, jak na przykład "Lustrzanka", która należała do wałbrzyskiej Huty Szkła

Charakterystyczne drewniane kajaki pływały po całym jeziorze, strzeżona plaża ratownik u którego można było zdać i otrzymać kartę pływacką lub załatwić bez zdawania.Szczęśliwy posiadacz takiej karty mógł sobie wypożyczyć kajak lub łódkę. Można było wynegocjować i bez karty ale było drożej i istniało ryzyko, że wcisną kapok a z tym nie politycznie było pływać i wyglądało się głupkowato.

Na Wodniaku oczywiście zupa z chmielu na tarasie a wieczorem dancing, wchodziło się najczęściej po przekonaniu bramkarza, że mu się opłaci wpuścić szanowną młodzieży. Były to złote lata Jeziora Bystrzyckiego później bywało już różnie ale zawsze gorzej.

Z Wałbrzycha do Zagórza Śląskiego szło się najczęściej pieszo dojeżdżając chyba miejską piątką do pętli w Rusinowie a dalej zielonym szlakiem, który zaczynał się koło gospodarza. Szlak ten zresztą istnieje do dziś czas przejścia około 3 godzin.

Szlak prowadzi przez łąki a potem wchodzi w las z Wałbrzycha mniej uciążliwy z powrotem trochę gorzej ze względu na spore wzniesienie w pewnej jego części a szczególnie gdy targało się stary ciężki namiot z kupą rur i innego żelastwa jako osprzęt.

Namiot najczęściej rozbijało się na polu namiotowym położonym na "Słonecznej Polanie" gdzie było też Schronisko PTTK i przystań wodna.

Samo Zagórze Śląskie to wieś położona pomiędzy Górami Sowimi i Wałbrzyskimi nad którą góruje Zamek Grodno usytuowany na Górze Lesistej obok której widać góry Drewnicę i Kurzętnik.

Z zagórza na zamek idzie się około 20 minut piękną drogą przez bukowo - dębowy las.
Postawiona na rzece Bystrzycy masywna tama utworz godziny.
Kiedyś w Zagórzu Śląskim działały schroniska turystyczne, czynne były pola namiotowe, można było tanio wynająć domek.
Hotel BorysHotel Borys

Obecnie to raczej uległo komercjalizacji i trzeba bazować częściej na kwaterach prywatnych, hotelach czy popularnej obecnie agroturystyce ale miejsc w około jest sporo więc z noclegiem większych problemów nie ma. Postawiona na rzece tama utworzyła jezioro zaporowe o nazwie Jezioro Bystrzyckie.Jezioro z tamą i Zamek Grodno to podstawowe atrakcje turystyczne Zagórza Śląskiego choć nie jedyne.

Dla turystów pieszych miejscowość ciekawa bo może stanowić bazę wypadową do innych ciekawych miejsc.
Gdzie z ZagórzaGdzie z Zagórza

- Kończy się tu szlak Zamków Piastowskich, który swój początek ma we Wleniu na zamku a koniec w Zamku Grodno.Wytrwali piechurzy mogą tym szlakiem dojść w około 7 godzin do Zamku Książ w Wałbrzychu.

- Szlakiem żółtym w 4,5 g możemy dotrzeć do Świdnicy.

- Do schroniska "Zygmuntówka" przez Wielką Sowę około 6 godzin szlakiem niebieskim i czerwonym.

-Do Jedliny Zdroju szlakiem niebieskim około półtorej

Myślę, że warto odwiedzić tą urokliwą miejscowość pięknie położoną nad jeziorem z górującym na wzgórzu zamkiem. Ja z rodziną często odwiedzam to miejsce i zawsze odkrywam coś nowego.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 12 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zagórze Śląskie
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE