Zamek Chojnik - Jagniątków

opublikowano: 2012-07-28tagi: Zamek Chojnik, Jagniątków, wycieczki po Dolnym Śląsku, wycieczki po Sudetach, rodzinne wędrówki

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Na zamek najlepiej się dostać z Sobieszowa lub Jagniątkowa. Obie miejscowości traktowane są obecnie jako dzielnice Jeleniej Góry i leżą w bliskiej od niej odległości. Jadąc z Kamiennej Góry jedziemy najpierw droga Nr 367 do Kowar następnie drogą nr 366.Z Lubawki początkowo 369 i 368 a następnie 367 i 366. Wejście na zamek z Sobieszowa jest bardziej popularne a prowadzi z stamtąd szlak czerwony.

Zamek Chojnik - Jagniątków , 10 out of 10 based on 6 ratings My zdobywamy Chojnik zaczynając w Jagniątkowie koło "Hoteliku pod Dębem" skąd prowadzi szlak zielony, który z stamtąd prowadzi w dwóch kierunkach i przydała by się z pewnością tablica informująca o kierunku i odległości do zamku, bo przecież jest to atrakcja turystyczna promująca sam Jagniątków.
Stąd wyruszyliśmyStąd wyruszyliśmy
Chojnik 01

Szlak ten nie jest aż tak oblegany przez turystów, przez co na trasie nie ma tłoku a idzie się bardzo przyjemnie i pomijając samo podejście na zamek nie jest zbyt uciążliwy. Chcąc dostać się na zamek trzeba uiścić opłatę dwukrotnie raz 5zł za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego, a potem 5zł za wejście na sam zamek, ale myślę że warto, bo miejsce jest ciekawe i atrakcyjne.

Sam widok zamku stojącego na szczycie, który zobaczymy z punktu na szlaku robi niesamowite wrażenie. Dodatkową atrakcją na szlaku są liczne skały i skałki, które spotykamy w drodze na szczyt góry Chojnik na której, szczycie stoi zamek.
Skałki na szlakuSkałki na szlaku

Zamek w porze letniej zwiedzać możemy codziennie od godz 10 do 17 w pozostałe miesiące od wtorku do niedzieli od godz10 do 16, w grudniu i styczniu na zamek wejścia nie ma. W zamku swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które organizuje tam imprezy w tym coroczny turniej"O Złoty Bełt Chojnika".

Na zamku funkcjonuje jedno z najstarszych schronisk turystycznych w naszym kraju.Jest w nim 30 miejsc noclegowych o niezbyt wygórowanych cenach, poza tym sporo miejsca na sali i w przyległym tarasie ze stolikami i parasolami. Spory wybór gorących posiłków, z których na uwagę zasługuje żurek z jajkiem i kiełbasą za złotych polskich osiem, kawę za złotych pięć też da się wypić.
Wnętrze jednego z najstarszych schroniskWnętrze jednego z najstarszych schronisk

Podczas naszego szturmu na zamek trafiamy tylko na jednego rycerza a jest nim Pan Jędrzej Kapitan Zamku Chojnik ale wystarczy on za stu rycerzy, bo jego wiedza o zamku jest przeogromna a ogólna wiedza historyczna równie wielka. Warto posłuchać jego opowieści snutych z dużą dawką humoru i różniących się znacznie od szkolnych i podręcznikowych dogmatów. Na filmy z jego opowieściami trafić możemy również i internecie - warto poszukać.

Zwiedzanie zamku zaczynamy od tarasów, z których w koło podczas chodzenia można podziwiać okolice. w pewnym miejscu przeszkoda w postaci bardzo niskiego przejścia przez które nie wszyscy decydują się przejść.
Tędy nie wszyscy decydowali się przejśćTędy nie wszyscy decydowali się przejść

W murach sporo otworów strzelniczych. Zaglądamy również do lochu karnego, w którym panuje zupełna ciemność. W przeciwieństwie do wielu zamków gdzie na dziedzińcu znajduje się studnia, tutaj takowej nie ma, bo kto by kuł studnie w granitowej skale na której zamek stoi. Ponoć mieszkańcy w dużej mierze korzystali z deszczówki. W centralnym miejscu stoi natomiast kamienny pręgierz.
Pręgierz na tle murówPręgierz na tle murów
Na mury !Na mury !

Po drodze na wieże widokową zatrzymujemy się przed tablicą upamiętniającą pobyt Papierza z krakowskimi studentami w 1956 r. Na wieżę prowadzą metalowe schody a po wejściu czekają na nas wspaniałe widoki na Karkonosze z dominującą Śnieżką, naprawdę jest co podziwiać. W drodze powrotnej z wieży trzeba się bardziej nagimnastykować ponieważ schodząc po drewnianych spiralnych schodach trzeba się sporo naschylać i może się zakręcić w głowie.

Jeżeli chodzi o historię samego zamku, to źródła historyczne podają, że powstał on na granitowej skale na wysokości 627 m n.p.m.a jego budowniczym był Bolko II Świdnicki. Nazwę swą odziedziczył po stojącym tam wcześniej dworku, który nazwano tak ze względu na dużą ilość sosen w jego otoczeniu.

Za datę wybudowania zamku uważa się rok 1355.Następnymi jego włodarzami byli niemieccy rycerze z rodu Schaffgotschów, którzy zbudowali warownię bardzo trudną do zdobycia.W czasie wojen husyckich w zamku przebywali rycerze rozbójnicy. Twierdzę, którą nie można było zdobyć pokonały siły natury a konkretnie piorun, który uderzył w zamek w dniu 31 sierpnia 1675r.

Później Zamek Chojnik był już tylko atrakcją turystyczną. W 1822r dla turystów zbudowano schronisko, które w mało zmienionej formie funkcjonuje do dziś. Z zamku wróciliśmy do Jagniątkowa początkowo czerwonym szlakiem a później wróciliśmy na zielony, którym do zamku przyszliśmy.Myślę, że zarówno sam zamek jak i szlaki do niego wiodące są godne polecenia na rodzinną wędrówkę.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 6 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek Chojnik
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE