Zamek Cisy

opublikowano: 2013-03-12tagi: wycieczki dolnośląskie, zamek Cisy, wędrówki po Dolnym Śląsku, wędrówki po Sudetach, rodzinne wędrówki

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
W pobliże zamku dojeżdżamy z Mieroszowa przez Szczawno Zdrój do niewielkiej wsi o nazwie Struga. Po drodze mijamy pomnik Ułanów Legii Nadwiślańskiej, którzy walczyli w armii Napoleona i na "Czerwonym Wzgórzu" pod wodzą Skarzyńskiego i Fijałkowskiego odnieśli zwycięstwo nad Prusakami.

Zamek Cisy , 10 out of 10 based on 1 ratings W Strudze warto jeszcze obejrzeć zabytkowy pałac z XVI w i kościół z wieżą pełniącą rolę dzwonnicy, ale trzeba uważać aby nie przeoczyć jedynego kierunkowskazu pokazującego drogę na zamek.Na końcu wsi trafimy na zielony szlak ale zaparkować trzeba w polu, bo parkingu żadnego nie ma.
Zabytek w StrudzeZabytek w Strudze

W czasie naszej wędrówki akurat mocno dogrzewało słońce, a szlak przez większą część prowadzi przez otwarte pole, więc otrzymaliśmy sporą dawkę nasłonecznienia. Dopiero pod koniec trasy z wielką ulgą weszliśmy w las i dalej szło się zdecydowanie lżej. Po drodze czas umilają nam widoki na masyw Trójgarbu, Chełmiec a przez lornetkę obejrzeć możemy wieżę Zamku Książ.Na szlaku stoi też leśna ambona, z której jest ładny widok na okolice.
Widok ze szlakuWidok ze szlaku

Sam zamek stoi na wzniesieniu ponad doliną rzeki Czyżynki. Za jego budowniczego uważa się księcia świdnicko - jaworskiego Bolka I Surowego. Natomiast warownię uczynił z zamku jego wnuk Bolko II Mały, który rozbudował go i umocnił.

W roku 1466 husyci zdobywają zamek, jak zresztą wiele innych ziem i zamków na terenie księstwa świdnicko - jaworskiego. Zamek służył husytą podczas wojny 30-letniej jako twierdza i w zasadzie była to jego ostatnia funkcja.
To była wieżaTo była wieża
Przed zamkiem Wejście na zamek Cisy

Później pełnił już tylko rolę atrakcji turystycznej o dużej wartości historycznej, jako część Szlaku Zamków Piastowskich. Dla turysty jest to miejsce nie pozbawione specyficznego uroku, jedni twierdzą, że są to tylko ruiny a inni, do których my się zaliczamy, powiedzą, że to piękne ruiny nie pozbawione pewnej nostalgii i przy odrobinie wyobraźni możemy sobie wyobrazić czasy kiedy tętniło tutaj życie. Szczególnie jeżeli wcześniej zapoznamy się z dziejami historycznymi zamku i okolic oraz mieszkającej tutaj ludności.
Mury były grubeMury były grube

Obejrzeć możemy resztki bram, wejść, dziedzińców, tarasów, pozostałości po wieży o 10-metrowej średnicy i grubych murów, które ukryły się wśród zieleni i zdominowała je przyroda. Małe ognisko, kiełbaska na kiju i kawa z termosu, stanowią dodatkową atrakcję kulinarną.


Myślę, że taka rodzinna wycieczka będzie jakąś odskocznią od codziennego wyścigu z czasem,zgiełku i hałasu i że pozwoli nam złapać oddech i odpocząć w kontakcie z przyrodą i historią. My uważamy ją za udaną i polecamy innym turystą.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 1 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: zamek cisy
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE