Zamek Grodno

opublikowano: 2011-10-02tagi: Zamek Grodno, Zagórze Śląskie, Sudety, wycieczki, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Myślę, że będąc w Zagórzu Śląskim na zamku po prostu nie można nie być.Droga na zamek z Zagórza zajmie nam około 20 minut, przez piękny las. Po drodze możemy się nieco dokształcić czytając tablice dydaktyczne.

Zamek Grodno , 10 out of 10 based on 9 ratings Zamek usytuowany jest na górze Chojna 450 m npm. Wybudowano go prawdopodobnie w 1198r kiedy panował Bolesław Wysoki. Po rozbudowie przez Bolka I i Bolka II w XIV wieku panowanie nad nim przejmują Czesi.
Zamek Grodno

Później miał jaszcze kilku właścicieli w tym rycerza trudniącego się rabunkiem Jerzego Puczka jak również był własnością rodu Czetryców, Hochbergów. Wspomnieć też należy o rodzinie Macieja z Łagowa, która rozbudowała zamek a w szczególności przystosowała jego dolną część do celów mieszkalnych.

Po wojnie trzydziestoletniej, klęskach żywiołowych, zaniedbaniach przez kolejnych właścicieli zamek traci na znaczeni i podupada. Dopiero w XX wieku podejmuje się próby jego ratowania.

W latach 50tych opiekę nad zamkiem przejmuje PTTK budując tam restaurację i schronisko przystosowuje go do potrzeb turystyki.Obecnie nad zamkiem władzę przejęła Gmina Walim.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się lipa pod, którą odbywały się sądy nad poddanymi, armatę i studnię. Na górnym zamku znajduje się wieża, która obecnie stanowi wielką atrakcję zamku ze względu na wspaniały widok jaki rozpościera się z jej szczytu. Widać całą okolicę a w szczególności pięknie położone malownicze Jezioro Bystrzyckie z jego tamą.
Zamek Grodno

Armata stojąca na dziedzińcu zamku jest stałym i charakterystycznym tłem do rodzinnych turystycznych fotografii. Sam w swoich zbiorach mam tych zdjęć kilka z różnych lat, kiedy w różnym składzie odwiedzaliśmy zamek.

Słynny stał się szkielet pięknej księżniczki Małgorzaty, która za miłość do nieakceptowanego przez ojca przystojnego giermka zapłaciła przykuciem do muru w miejscu z którego mogła oglądać punkt zepchnięcia w przepaść jej ukochanego. Teraz pełni na zamku rolę ukazującej się o północy Białej Damy.

Ponoć turysta, który wrzuci do lochu monetę będzie chciał tam powrócić coś w tym jest bo sam z rodziną byłem tam kilka razy.

Studnia na tarasie według innej legendy związanej z zamkiem, była przepustką do wolności dla pewnego turka.Gdy poprosił władcę zamku o darowanie mu wolności i umożliwienie powrotu do rodziny ten zgodził się ale pod warunkiem, że z pałacowego dziedzińca dokopie się do wody. Szybko turek przekonał się, że jest to niemal nie wykonalne ze względu na twardość skały w której przyszło mu kopać. Upór jego doprowadził jednak do tego, że po dwudziestu latach morderczej pracy spełnił polecenie i jego marzenie spełniło się.

Obecnie wrzucając do rzeczonej studni monetę należy mieć nadzieję, że wypowiedziane wcześniej życzenie spełni się. Wewnątrz zamku znajduje się komnata z pięknymi portalami i muzeum gdzie obejrzymy krzyże pokutne i eksponaty związane z oblężeniem.

Myślę, że droga na zamek jego piękne otoczenie jak i sam zamek nie rozczaruję żadnego turysty czy rodziny, która wybierze się na wspólną wyprawę w te rejony.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 9 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek Grodno
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE