Zamek Grodziec

opublikowano: 2017-04-12tagi: wycieczki dolnośląskie, Zamek Grodziec, Sudety, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Do zamku Grodziec na stożku wulkanicznym o tej samej nazwie trafić łatwo, bo widoczny jest z daleka. Leży 20km od Złotoryii w gminie Zagrodna. O jego historii można by napisać książkę, dlatego nie będę się tu rozpisywał, a zainteresowanych szczegółową historią zamku, polecam stronę internetowa www. zamki polskie.com

Zamek Grodziec , 10 out of 10 based on 3 ratings .Krótko można powiedzieć, że pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1155. W 1175r urzędowali tam cystersi z Lubiąża. Henryk Brodaty zmienił budowlę drewnianą na murowaną. Jak wiele innych budowli zamek ucierpiał podczas wojen husyckich.
Okazale muryOkazałe mury

Pewien rozkwit budowli nastąpił za panowania w nim księcia legnickiego Fryderyka I a później jego syna Fryderyka II. Podczas wojny 30-to letniej został zniszczony i spalony.
Odbudowany ponownie przez Jana Hochberga z Książa i Mieroszowa. Następna rekonstrukcja zamku Grodziec miała miejsce w latach 1906 - 1908, kiedy to architekt Bodo Ebhard kierując rozbudową stworzył budowlę neorenesansową.
Przed bramaPrzed bramą

Do 1945r zamek z powodzeniem pełnił funkcje turystyczne udostępniając, turystą kawiarnie oraz hotel, gdzie przybywało dużo gości. Zniszczyli to wszystko Rosjanie po wyzwoleniu kraju paląc restauracje i część zamku, oraz rabując co się da, jak to mieli w zwyczaju.

Obecnie pieczę nad zamkiem sprawują władze gminy Zagrodna i trzeba przyznać, że robią to skutecznie dzięki temu jest to atrakcja turystyczna godna polecenia. Sporo już zamków zwiedziliśmy podczas naszych wędrówek, ale ten ma swój specyficzny urok.
Podczas zwiedzania większości zamków i pałaców trzeba obowiązkowo biegać za przewodnikiem, który ma zwykle ograniczony czas. Tutaj zapłaciliśmy po dziesięć złociszy od osoby i mogliśmy do woli szwendać się po całym zamczysku przez nikogo nie strofowani i spokojnie robić zdjęcia.

Spokojne zwiedzanie zamku zajęło nam prawie 3 godziny, ale z pewnością nie udało nam się zobaczyć wszystkiego. Swoją wędrówkę po zamkowych czeluściach zaczęliśmy od dolnej kondygnacji zamku, czyli od wąskich tuneli i korytarzy, gdzie trzeba było się trochę pogimnastykować aby je przejść.
Następny poziom to drewniane tarasy i balkony, którymi można było chodzić wokół budowli. Najciekawszy chyba był spacer po koronie murów skąd mieliśmy piękny widok na Pogórze Kaczawskie.

Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość wejścia aż na trzy wieże zamkowe z których roztacza się piękny widok na zamek, jego przedzamcze i otaczającą okolicę. Szczerze mówiąc już sporo się nachodziliśmy a jeszcze trzeba zwiedzić wnętrze zamku i jego podwórzec.
We wnętrzu do zwiedzania udostępnione są m. innymi: Sala Wielka, Sala Rycerska, pokoiki księżnej, Pokój Książęcy i kaplica. Jest tam sporo eksponatów w postaci rzeźb, obrazów, jest piękny kominek, zabytkowe łoża, piękne żyrandole, starodruki, bardzo realistyczna makieta zamku, sporo zdjęć i obrazów przedstawiających Grodziec w pełnej krasie.
obrazW całej krasie

Po nieco wyczerpującej eskapadzie, po zamkowych czeluściach w punkcie gastronomicznym fundujemy sobie "dużą czarną" i zamkowy specjał, czyli pyszny żurek kasztelański. Piękno zamku Grodziec dostrzegli nie tylko turyści ale i filmowcy i reportażyści często wykorzystują zamkowe plenery. Kręcono tu między innymi serial "Przyłbice i Kaptury", Wiedźmina. Szwedzi nagrywali tu swoje reality, gościli też Rosjanie, Holendrzy, Belgowie.
Swoje programy realizowali też Makłowicz, Wołoszański, Elżbieta Dzikowska. Na zamku odbywają się też imprezy cykliczne i turnieje rycerskie.
Nowożeńcy organizują sobie przyjęcia weselny i czynny jest hotel, gdzie można wynająć pokój. Myślę, że zamek Grodziec z pewnością zasługuje na miano godnej polecenia atrakcji turystycznej.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 3 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek Grodziec
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE