Zamek Świecie na Dolnym Śląsku

opublikowano: 2015-03-15tagi: wycieczki dolnośląskie, zamek Świecie, Sudety, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Zamek Świecie Będąc na wczasach w Świeradowie Zdroju mieliśmy okazję zwiedzić kilka znajdujących się w pobliżu zamków, między innymi Zamek Czocha, Zamek Gryf i wspomniany w tytule Zamek Świecie

Zamek Świecie na Dolnym Śląsku , 9 out of 10 based on 6 ratings Zamek Świecie
Będąc na wczasach w Świeradowie Zdroju mieliśmy okazję zwiedzić kilka znajdujących się w pobliżu zamków, między innymi Zamek Czocha, Zamek Gryf i wspomniany w tytule Zamek Świecie w miejscowości Świecie, która kiedyś nosiła nazwę Miłoszówka. Według legendy nazwa nawiązywała do nieszczęśliwej miłości pewnego młodzieńca, który zakochał się w pięknej pannie o imieniu Sweta ale na drodze do ich szczęścia stanął ojciec Swety,który nie zgadzał się na małżeństwo,ponieważ przeznaczył ją do klasztoru gdy modlił się o jej uzdrowienie w ciężkiej chorobie.
Na zamkuNa zamku
Na zamkuNa zamku

Dziewczyna postanowiła więc spędzić życie samotnie w wieży, którą na jej prośbę wybudował nieszczęśliwy młodzieniec. Strzegł on okolic wieży i nie pozwolił się nikomu tam osiedlić, więc ludzie zamieszkali opodal w miejscowości, którą nazwali Miłoszówką. Historia nie miała jednak szczęśliwego końca, bo pewnego razu gdy młodzieniec spostrzegł, że Sweta znikła z wieży, zamurował się w niej i zginął śmiercią głodową. Później nazwę zmieniono na Sweta a następnie na dzisiejsze Świecie.
Zamek SwiecieZamek Świecie

Legenda legendą ale jakaś klątwa nad zamkiem ciążyła, ponieważ został on praktycznie zniszczony poprzez siły natury a konkretnie poprzez pożary. Pierwszy miał miejsce w roku 1527, wtedy zamek należał do rodziny von Uechtritz. Wtedy w pożarze żona i dzieci właściciela cudem uniknęli śmierci. Rodzina zamek odbudowała nadając mu przy okazji renesansowy styl.Byli oni właścicielami zamku do roku 1638.

Później miał on jeszcze kilku właścicieli wśród których wymienić możemy : Daniela von Loeben, Joannę Wiktorię, Henryka Fleminga, Kazimierza Rayskiego, Adolfa Gersdorfa.

Ostatecznie zamek został opuszczony w roku 1760 i stał pusty aż do następnego pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna a miało to miejsce w roku 1827. Dzieło zniszczenia poprzez siły natury zakończyła burza, która w roku 1915 zniszczyła zamek prawie doszczętnie.

Zaczęliśmy historię zamku od pierwszego pożaru ale pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiają się w dokumentach już w 1329 roku, kiedy został on przekazany Janowi Luksemburczykowi przez Henryka I Jaworskiego.

Obecnie na zamek dotrzemy jadąc z Leśnej 5km w stronę Świeradowa Zdroju. Trzeba mieć nadzieję a nawet pewność, że klątwa związana z zamkiem dawno straciła swą moc, ponieważ teraz zamek jest pod panowaniem bardzo sympatycznej młodej pary, która planuje odrestaurować zamek i otworzyć w nim karczmę i muzeum przedmiotów wykopanych podczas prac archeologicznych na zamku i w okolicy.

Gospodarze chętnie przyjmują zwiedzających i opowiadają ciekawe historie o przeszłości zamku i o planach związanych z jego przyszłością. My mieliśmy to szczęście, że zamek zwiedzała akurat jakaś sekcja jeździecka więc mogliśmy podziwiać wspaniałe konie jakimi przybyli na zamek.
Zamek SwiecieZamek Świecie

Opłata za zwiedzanie zamku jest w kwocie dobrowolnego datku ale myślę, że warto szczodrze wesprzeć szczytny cel jakim jest uratowanie tego pięknego i o bogatej historii zamku. Życzymy właścicielom powodzenia i wytrwałości w realizacji tego bardzo trudnego przedsięwzięcia i z pewnością odwiedzimy jeszcze to miejsce, ciekawi postępu prac a w przyszłości może zasiądziemy za stołem w pięknie odrestaurowanej karczmie lub zwiedzimy ciekawe muzeum.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 6 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek swiecie
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE