Zamek w Bolkowie

opublikowano: 2013-12-27tagi: wycieczki dolnośląskie, zamek w Bolkowie, Sudety, Dolny Śląsk

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Do Bolkowa trafić nie jest trudno, ponieważ leży przy dwóch drogach krajowych nr 3 i nr 5. Z Wrocławia dojedziemy samochodem w nieco ponad godzinę a z Jeleniej Góry o połowę krócej. Gdy dojedziemy do miasta potężna budowla na wzgórzu jest już widoczna z daleka a my przez centrum musimy wjechać na parking przy ulicy księcia Bolka 11 i z potem pieszo nieco stromo pod górę.

Zamek poza największymi świętami zwiedzać można przez cały rok od godziny 9:00 w sezonie do 16:30, a poza nim do 15:30 a w niedzielę i święta do 17:30. W poniedziałki zamek można zwiedzać bezpłatnie, ale nie są wtedy czynne sale wystawowe.Poza poniedziałkiem bilety są płatne i normalny kosztuje 7zł a ulgowy 4zł.
Zamek 04Zamek 04

Sam zamek to okazała budowla piastowska, która powstała pod koniec XIII w. Za budowniczego uważa się księcia legnickiego Bolesława, którego zwano Łysym lub Rogatką.
Charakterystyczną i zarazem najstarszą częścią budowli jest wieża o wysokości 25m i szerokości 15m, której mur w dolnej części miał 4m szerokości i mieścił się tam loch głodowy. Wieżę wybudowano w 1280r nadając jej nietypowy kształt walca zwężającego się w klin od strony z której spodziewano się ataku. Jest to jedyna w Polsce wieża o takim kształcie.
Na wiezyNa wieży
Na wiezyNa Wieży

Na szczyt wieży wchodzi się po schodach umieszczonych w jej wnętrzu, schody są kręte i jest ich prawie sto, więc trzeba się trochę zmęczyć wchodząc na szczyt, ale z pewnością warto bo widok jest ciekawy. Widać Góry Kaczawskie, panoramę Bolkowa i w dali ruiny zamku Świny, które znajdują się około 2km. Od zamku w Bolkowie i warto przy okazji zwiedzić je również, bo są zachowane w niezłym stanie i mają swój urok.

Oprócz dominującej i najstarszej budowli jaką jest wieża znajdował się: budynek gospodarczo mieszkalny, dziedziniec, brama, mury z bastejami, dom kobiet, dziedziniec zewnętrzny,, dziedziniec turniejowy, wielki dziedziniec, wielka basteja, mała basteja.

Zamek ma bogatą historię i burzliwe dzieje. Był bardzo często szturmowany, trawiły go pożary, ale uchodził za twierdzę nie do zdobycia, bo wielu najeźdźców odjechało spod jego murów nie zdobywszy go. Udało się to tylko dwukrotnie, raz przez króla czeskiego Jerzego z Podiebradu w roku 1463 i raz przez szwedów, którzy szturmowali zamek kilkakrotnie ale zdobyli tylko raz pod wodzą generała Wittemberga w roku 1642.
Zamek 03Zamek 03

Zdobyli go również i mocno zniszczyli w roku 1468 mieszczanie wrocławscy i świdniccy, którzy nie mogli znieść panowania w nim rycerza rabusia Jana z Czernej, który napadał na kupców odbierając im towary.

W XVI w zamek został odbudowany w stylu renesansowym według planów włoskiego architekta Jacobo Parra na polecenie biskupa wrocławskiego Baltazara Von Promnitz, który był wtedy właścicielem zamku. Później właścicielami zamku byli jeszcze:
Matthias von Logau
Zedlitzowie
od 1703 r. ostatnimi właścicielami byli cystersi z Krzeszowa
od 1810 r. zamek popadał w ruinę
w 19237 powstaje schronisko młodzieżowe i małe muzeum
w 1957 już władze polskie otwierają muzeum w "Domu Kobiet"

Obecnie duży wpływ na ożywienie ruchu turystycznego ma działające tam Bractwo Rycerskie. Patronuje ono działalność muzeum, organizuje turnieje i pokazy rycerskiego rzemiosła, które przyciągają turystów.
Bractwo RycerskieObóz Bractwa Rycerskiego

Ruiny zamku są dość duże i jest co oglądać, szczególnie jeżeli chce się trochę dokładniej je zwiedzić i pozaglądać tu i tam a jeżeli przy tym robi się jeszcze zdjęcia to trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, bo oblecieć je to można szybko ale chyba w zwiedzaniu to nie o to chodzi.

Potężne mury i górująca nad nimi wieża robią wrażenie a jeżeli dołączymy do tego jeszcze ciekawe widoki z różnych miejsc warowni to dojdziemy do wniosku, że czas jaki poświęcimy na zwiedzanie Zamku w Bolkowie z pewnością nie można zaliczyć do straconego.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek w Bolkowie
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE