Zamek w Pławnej

opublikowano: 2017-03-05tagi: Zamek w Pławnej, Wycieczki Dolnośląskie, Sudety, Mieroszów

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Kolejną wycieczką z naszej bazy w Chmieleniu była wyprawa do niewielkiej wsi leżącej niedaleko Lubomierza(miasteczka Pawlaka i Kargula) o nazwie Pławna. Wieś ta zyskała swój magiczny charakter od momentu jak rozpoczął tutaj swoją działalność artysta i pasjonat Pan Dariusz Miliński, który wraz z grupą zaprzyjaźnionych twórców stworzył tam baśniową krainę. Znajduje się tam kilka obiektów, których z całą pewnością nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w naszym kraju.

Naszą wędrówkę w świat magii i miejscowych legend związanych z Duchem Gór rozpoczynamy od zamku, który już z zewnątrz przyciąga swoim bajkowym kształtem. W koło zamku rozmieszczone są rzeźby o bardzo dużych rozmiarach i nieco mniejsze, a wśród nich oczywiście postać ducha gór, który w tym miejscu jest władcą niepodzielnym.
Z zamkiem w tleZ zamkiem w tle

Na zamkowym dziedzińcu natkniemy się też na pracownie starodawnych mistrzów rzemiosła, takich jak np. pracownia kowalstwa artystycznego czy ceramiki. Pod zadaszeniem możemy podziwiać pięknie wykonaną makietę zamku w Pławnej.
Spore rzeźbyDuże rzeźby

Natomiast wewnątrz zamku znajdują się kukły, rekwizyty i eksponaty, które służą nam do zapoznania się z szeregiem legend związanych z tutejszą okolicą i urzędującego tu od wieków Ducha Gór, który przybierając różne postacie pomagał tutejszym mieszkańcom i zbłąkanym wędrowcom. Zapoznanie się z treścią legend odbywa się w sposób niezwykły ponieważ to poruszamy naturalnej wielkości postaciami pociągając za odpowiednie sznurki i wsłuchując się w treść legend poprzez opowieści płynące z głośnika. Odpowiednio dobrana muzyka i oświetlenie tworzą niesamowity klimat i pozwalają nam na czterdzieści minut oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w czarowny świat, świat baśni i legend.
W zamkuW zamku

Po wyjściu na zewnątrz korzystamy z okazji i robimy sobie pamiątkowe zdjęcia z potężnymi figurami w tle.Przyglądamy się też jak chętni spróbowania swoich inwencji twórczych próbują swoich sił w pracowniach artystycznych

Następnym obiektem, który zwiedzamy jest pradawny Gród Piastowski znajdujący się po drugiej stronie ulicy. Tutaj możemy poczuć się jak średniowieczni rycerze, chodząc po drewnianej warowni i wieżach obronnych. Podziwiać też możemy teren w koło i dojrzeć na przykład rzeźbę wielkiego jelenia. Nad całym grodem góruje potężnych rozmiarów Koń Trojański, który w swoim wnętrzu może pomieścić sporą grupę zwiedzających.
Koń Trojański w tleKoń Trojański w tle
Koń Trojański Koń Trojański

Trochę na uboczu stoi ogromna głowa Ducha Gór,którą można oglądać z zewnątrz, ale też możemy wejść do środka i wychylić się przez oko czy usta rzeźby i zrobić sobie niepowtarzalne fotki. Nas zaciekawiła stojąca koło "Cafe Galerii" konstrukcja przypominająca swym kształtem słynną łódź podwodną "Nautilus", nieco ekstrawagancka ale ciekawa wizja.

Oczywiście wszystkich atrakcji na jakie natknęliśmy się w obu obiektach opisać się nie da, trzeba tam być i po prostu to zobaczyć. Pozostał nam jeszcze do zwiedzenia trzeci obiekt, potężna" Arka Noego" do której zaprowadzi nas przewodnik jak uiścimy przy kasie po "dychaczu". Ma ona długość 40m, szerokość 15m i wysokość 10m, więc widać ją już z daleka i robi niesamowite wrażenie. Jest to niby wierna kopia Arki, przy pomocy której Noe uratował ludzkość przed potopem.
Arka NoegoArka Noego

W środku arki zgromadzono eksponaty sakralne, relikwie i artefakty. Obejrzeć możemy również Arkę Przymierza, kopię Całunu Turyńskiego oraz Świętego Grala. Przed arką stoją zwierzęta i myślę, że zdjęcie z takim obiektem w tle to wystarczający powód, żeby odwiedzić to miejsce.

Kolejnym obiektem zrealizowanym przez Pana Milińskiego i grupę pasjonatów jest "Muzeum Wypędzonych" w którym utrwalono kawał historii mieszkańców tych ziem, ale o tym napiszę osobno. Atrakcje w "Magicznej Pławnej " dostępne są w tygodniu od 9 00 - 18 00 i w weekendy od 9 00 - 20 00. Za zwiedzenie dwóch pierwszych obiektów zapłacimy po 15zł a za arkę dodatkowo 10zł. Możemy też skorzystać z agroturystyki przy obiekcie i przenocować za 60zł.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Zamek w Plawnej
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE