Złoty Stok - kopalnia złota

opublikowano: 2013-06-02tagi: Złoty Stok, kopalnia złota, wycieczki dolnośląskie, Sudety, wycieczki po Sudetach

Podoba Ci się wpis - kliknij:   
Dawna kopalnia złota i arsenu obecnie atrakcja turystyczna leży w pobliżu Kłodzka, Lądka Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej w małym miasteczku o nazwie Złoty Stok. Nazwa zresztą nie jest przypadkowa, ponieważ złoto wydobywano tu już od ponad siedmiu stuleci i jest to jedna z najstarszych kopalni w naszym kraju. Na złocie tutaj wydobywanym, jedni dorabiali się fortun i majątków a inni tracili zdrowie i życie.

Złoty Stok - kopalnia złota , 9 out of 10 based on 3 ratings
Wydobycie urobkuWydobycie urobku

Samo miasteczko posiada dość burzliwą historię. Często zmieniało właściciela raz będąc własnością księcia Bolko, raz Henryka Hugowicza, w roku 1341 kupił je Bolko Świdnicki a następnie przejęli je Czesi. Szereg pożarów jak również wojny husyckie doprowadziły do prawie całkowitego upadku miasta i górnictwa.

Ponownie miasteczko zaczęło rozkwitać pod koniec XV i na początku XVI w, kiedy przeniesiono tu siedzibę Urzędu Górniczego oraz mennicę książęcą z Ząbkowic Śląskich.Z ażniejszych wydarzeń związanych z miastem i kopalnią wymienić możemy:

-drążenie sztolni odwadniającej " Emanuel" w 1506r
-inwestycje braci Fugger
-śmierć 59 górników w szybie "Złoty Osioł" w 1565r
-pierwsze na świecie próby pozyskiwania urobku poprzez użycie prochu 1612r
-śmierć 17 górników w 1631r
-zarazy w roku 1633 i 1649
-eksploatacja rud arsenu przez Hansa Scharffenberga w 1679r
-odebranie kopalń Scharffenbergą 1738r
-wykupienie terenów górniczych przez Wilhelma Guttlera
-budowa linii kolejowej do Kamieńca Ząbkowickiego `1900r
-zainstalowanie pierwszej maszyny parowej 1910r
-zakończenie prac przy budowie sztolni "Gertruda" 1920r
-zakończenie prac wydobywczych i zalanie kopalni 1962r (do dziś trwają spory czy słusznie czy też nie).
Piec do wytopuPiec do wytopu

Pomimo że kopalnia słynęła z wydobycia złota to jednak więcej korzyści finansowych osiągnęła z produkcji arszeniku z rud arsenu.Praca przy wydobyciu złota była niezmiernie uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia i życia górników, szczególnie podczas stosowania metody podgrzewanie skał ogniem i polewaniu wodą powodując jej pękanie, wydzielający się wtedy dym był trujący i powodował choroby i śmierć wielu górników. Jednak właściciele kopalń Świadomie wprowadzali ludzi w błąd i twierdzili iż umierają ci górnicy, którzy kradną złoto.

Z opowieści przewodnika dowiadujemy się, że inwestując w podupadającą kopalnię i popadając w konflikt z prawem swój majątek i dobre imię stracił Wit Stwosz, a arszenikiem wyprodukowanym w Złotym Stoku podobno truto Napoleona.

Z opowiadań przewodnika dowiadujemy się również o sposobie karania górników, których podejrzewano o kradzież złota a polegał on na umieszczeniu obu rąk nieszczęśnika w wykutych w skale otworach i zamurowaniu ich, skazując go na śmierć w męczarniach.

Szacuje się, że łącznie w kopalni wydobyto 16 ton złota. Kopalnia posiadała labirynty wielopoziomowych korytarzy o łącznej długości 300km. Obecnie dla zwiedzających udostępnione są dwie sztolnie:

-sztolnia "Gertruda " gdzie zwiedzać możemy 500m. Odcinek suchego chodnika i 500n odcinek płynąc łodzią z przewodnikiem
-sztolnia "Czarna", do której wchodzimy innym wejściem i posiada ona 200m korytarzy do zwiedzania.
Do sztolni Wejście do sztolni "Czarnej Górnej"

Zwiedzając sztolnię "Gertruda" zobaczymy narzędzia do wydobywania urobku i do wytopu złota w tym specjalny piec. W skarbcu zabezpieczonym specjalną kratą zobaczymy zgromadzone 16 ton złota ? Wydobytych podczas pracy kopalni oraz inne kosztowności wykonane z tego cennego kruszcu. Odwiedzić też możemy laboratorium alchemika, gdzie prowadzi on swoje doświadczenia w celu przekształcenia w złoto innych metali oraz wynalezienia eliksiru życia.
Laboratorium alchemika Laboratorium alchemika

Przy odrobinie szczęścia natchniemy się też na Gnoma dobrego ducha górników, który ratował im życie wskazując drogę gdy zagubili się w labiryntach kopalni a nam spotkanie z nim ma przynieść szczęście.

Zobaczymy też trochę odbiegającą od tematyki górnictwa kolekcję tablic ze "złotymi" uwagami, przestrogami i apelami w postaci tak zwanych tablic behapowskich przeważnie z czasów kiedy to władze PRL- u "dbały" o zdrowie i życie pracowników. Niektóre hasła są naprawdę ciekawe i nie pozbawione humoru i abstrakcji.
Muzeum " Złotych uwag"Muzeum " Złotych uwag"

Po wyjściu ze sztolni "Gertrudy" czeka nas mały spacer po powietrzu, gdzie możemy spojrzeć na kamieniołom i "Małpi gaj" czyli park linowy, podobno jeden z najdłuższych w rejonie. Później przewodnik zaprasza do drugiego wejścia, gdzie po schodach zejdziemy 23m w dół czyli 8 pięter aby dostać się do sztolni "Czarnej Górnej".

W tej sztolni zobaczymy szereg korytarzy i zapoznamy się z techniką i sposobami drążenia skał i wydobywania urobku. Szczególną i unikatową atrakcją zwiedzanej sztolni jest jednak podziemny wodospad, gdzie niewielki wprawdzie strumień wody spływa z wysokości 8m, ten szum wody w podziemiach stwarza ciekawy klimat i robi wrażenie.
Wyjazd "Pomaranczowym tramwajem"Wyjazd "Pomarańczowym Tramwajem"

Zwiedzanie kopalni kończymy wyjeżdżając z podziemi "Pomarańczowym tramwajem" jak nazywa się kursującą tam kolejkę która jest dodatkową atrakcją tego obiektu. Myślę, że wycieczka w głąb kopalni złota a może raczej arsenu powiększyła naszą wiedzę o górnictwie, o złocie, o arszeniku, o ludziach pracujących tu przez wieki i związanych z tym miejscem, o tu kilku gatunkach nietoperzy.

Oprócz samego zwiedzania kopalni przygotowano dla turystów szereg dodatkowych atrakcji : możemy wziąć udział w płukaniu złota w specjalnych misach, zaliczyć ścianę wspinaczkową, wyprodukować papier z domieszką "złota", wybić sobie złoty dukat lub kupić pamiątkową sztabkę "złota". Możemy też zwiedzić muzeum minerałów, gdzie obejrzymy kolekcję minerałów występujących nie tylko na tym terenie.

Ogólnie wycieczkę z pewnością zaliczamy do udanych i ciekawych, oraz godną polecenia innym turystą.

OCENA WPISU:

Oceń ten wpis klikając na odpowiednią gwiazdkę:

średnia z 3 głosów


GALERIA ZDJĘĆ: Złoty Stok
Warto przeczytać:Komentrze:


Zostaw Komentarz

Nick/Imię (wymagane)
Email (wymagane)
Adres Twojej strony
Twój komentarz: (wymagane)

Zasady komentowania: Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, Twoje komentarze świadczą o Tobie. Niegrzeczne i niedojrzałe komentarze są kasowane. Komentarze, które mają na celu jedynie reklamowanie jakiejś strony również są kasowane. Masz wątpliwości? Przeczytaj zasady użytkowania.
Jeżeli piszesz dłuższy komentarz, kopiuj go do schowka w czasie pisania. Dzięki temu nie utracisz go, jeżeli wystąpi jakiś błąd. Miłej dyskusji.

Czy jesteś spamerem? TAK NIE